مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۱

به روز شده:  05:06 گرينويچ - پنج شنبه 14 فوريه 2013 - 26 بهمن 1391

واکنش محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری ایران به انتقاد از شعار زنده باد بهار، بازداشت‌ چند نفر در قم در ارتباط با قطع سخنرانی علی لاریجانی، رئیس مجلس و دخالت‌های غیرمنتظره دولت در انتخابات نظام پزشکی از جمله مطالبی است که به طور مشترک در بسیاری از روزنامه‌های پنجشنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۱ به چشم می‌خورد.

ضرب شست تاریخی

صفحه اول روزنامه کیهان

حسام الدین برومند در سرمقاله روزنامه کلیک کیهان نوشته است که رصد رفتار به گفته او دشمن در مواجهه با جمهوری اسلامی نشان می‌دهد که خط تاثیرگذاری بر انتخابات خرداد ۱۳۹۲ را در دستور کار قرار داده است.

به نوشته سرمقاله نویس کیهان پروژه تحریم‌ها بخشی از سناریو و تحرکات دشمن برای تاثیرگذاری بر مردم ایران بوده تا در انتخابات ریاست جمهوری دوره یازدهم به اصطلاح چالش در مشارکت را رقم بزنند. هرچند آنها پرونده‌سازی در زمینه حقوق بشر و تهدیدهای جسته و گریخته برضد جمهوری اسلامی را نیز پیگیری کرده‌اند.

آقای برومند در پایان این سرمقاله نوشته است که مردم ایران در ۲۲ بهمن ۹۱ در جهت پیچ تاریخی حاکمیت اسلام به پیش رفتند، هرچند به گفته او متاسفانه برخی مسئولان خواسته یا ناخواسته در شرایط حساس و خطیر تحولات منطقه در جاده خاکی حرکت کردند و به اصطلاح سرگردنه با یکدیگر کشتی گرفتند.

پاسخ دوپهلوی مشایی در باره انتخابات

روزنامه اعتماد، عکس از دانیال شایگان

عظیم محمودآبادی در روزنامه کلیک اعتماد نوشته است که هرچه به انتخابات نزدیک‌تر می‌شویم، اسفندیار رحیم‌مشایی هم بیشتر در عرصه سیاست ظاهر می‌شود.

هرچند او در اظهارات خود بر غیرسیاسی و غیرانتخاباتی بودن سخنان و موضع‌گیری‌هایش تاکید می‌کند، اما این تاکیدهای مکرر باعث نشده که خیال اصولگرایان از نیامدن او به انتخابات ریاست جمهوری آینده راحت باشد.

بر اساس این گزارش آقای مشایی دیروز در حاشیه جلسه دیروز هیات دولت در میان خبرنگاران حضور یافت و با بیان جملاتی سعی کرد احتمال کاندیداتوری خود در انتخابات ریاست جمهوری آینده را انکار کند. هر چند او حاضر نشد در باره انتخابات به اظهارنظر صریحی بپردازد.

در ادامه این گزارش آمده که آقای مشایی برای زدودن گرد شائبه انتخاباتی بودن شعار زنده باد بهار محمود احمدی‌نژاد حتی از ادبیات دینی هم استمداد کرد و منظور رئیس دولت از بهار را امام زمان دانست.

رابین هود اسلامی دیگر جواب نمی‌دهد

صفحه اول روزنامه ابتکار

خبرگزاری مهر گفتگویی کرده با صادق زیباکلام، استاد علوم سیاسی که در بسیاری از روزنامه‌های امروز صبح به چاپ رسیده است، از جمله در روزنامه کلیک ابتکار که به نقل از او نوشته است، استراتژی احمدی‌نژاد در انتخابات سال ۸۴ این بود که هاشمی نماد اشرافیت‌گرایی است که حق مردم را خورده و برده است و احمدی‌نژاد هم رابین هود اسلامی است که برای محرومان و مستضعفان آمده است تا حق و حقوق آنها را بگیرد.

آقای زیباکلام در باره ایجاد اخلال در سخنرانی رئیس مجلس هم گفته است که آن چه در قم اتفاق افتاد قابل انتظار بود چون مشابه این داستان در ۱۴ خرداد ۸۹ برای سید حسن خمینی و به شکلی دیگر در نماز جمعه برای آقای هاشمی رفسنجانی افتاد.

به گفته این استاد دانشگاه، اصولگرایان نمی‌توانند احمدی‌نژاد را محکوم کنند، چون آنها بعد از خرداد ۸۸ در قبال برخی بی‌حرمتی‌ها سکوت کردند و اجازه دادند این گونه رویدادها از سوی رئیس جمهوری و حامیان او اتفاق بیفتد، لذا امروز چوب این سکوتشان را می‌خورند.

مانور سیاسی پزشکی

صفحه اول روزنامه بهار

علی تاجرنیا، رئیس ائتلاف پزشکان اصلاح‌طلب موسوم به ائتلاف سپید در روزنامه کلیک بهار نوشته است که اقدام دکتر بیژن گودرزی، رئیس مجمع عمومی سازمان نظام پزشکی مبنی بر نوشتن نامه به آقای احمدی‌نژاد برای بررسی دوباره صلاحیت نامزدهای انتخابات نظام پزشکی، اقدامی دیرهنگام بود.

به اعتقاد آقای تاجرنیا دلیل اصلی نگارش این نامه این است که افراد در مجموعه نظام پزشکی تا روزهای پایانی هم به تایید صلاحیت‌ها و تجدیدنظرها امید داشتند، مثلا امید به این که یک چهره نزدیک به دولت صلاحیتش تایید شود.

نویسنده این مقاله بدون آن که به نام این چهره مورد نظر دولت اشاره کند، می‌نویسد در هیات نظارت سه نماینده از طرف دولت وجود دارد، پس این که احمدی‌نژاد نامه می‌نویسد که دوباره صلاحیت‌ها را بررسی کنند و گرنه انتخابات باطل است، نشان می‌دهد که او بر نهادهای زیرنظرش نظارت درست و کافی ندارد و یا در پایان عمر دولت، قصد مانور سیاسی ویژه و نوعی تبلیغات دارد.

نوسان‌ها به نفع کیست؟

روزنامه جهان صنعت

هادی مومنی در سرمقاله روزنامه کلیک جهان صنعت نوشته است که تقریبا در همه موارد، نوسان‌های ایجاد شده در ساختارهای اقتصادی کشور یا با قوانین نه چندان کارشناسی شده در کوتاه مدت رفع شده است یا در بلندمدت به یک بحران منتهی می‌شود.

به نوشته آقای مومنی تقریبا اگر به دوره زمانی منتهی به دوران آغاز به کار دولت‌ها نگاهی ساده بیندازیم موارد معنی‌داری را می‌توانیم مشاهده کنیم. در یک دوره‌ای بورس قبل از انتخابات در شوک و انتظار به سر می‌برد و در دوره دیگری در اوج شکوفایی بود.

اما در این بین سوال اصلی این است که بازیگران پشت پرده این نوسان‌ها با چه اهدافی به دنبال ایجاد نوسان‌ها هستند؟ آیا بازار سرمایه کشور باید همیشه نقش کمرنگ در ظاهر و تاثیرگذار در باطن داشته باشد.

به نوشته سرمقاله جهان صنعت خلاصه این که این روزها نوسان‌های تالار شیشه‌ای حتی صدای نمایندگان مجلس را هم درآورده و بهتر آن است که به جای قربانی کردن بورس به فکر به تعادل کشاندن آن باشند.

ارزش‌های اقتصادی و انتخابات

مهران دبیرسپهری در سرمقاله روزنامه کلیک دنیای اقتصاد نوشته است که به زودی یازدهمین دور انتخابات ریاست جمهوری برگزار خواهد شد. طبیعی است که کاندیداهای محترم از هم اکنون به فکر بررسی و طراحی نحوه تبلیغات انتخاباتی خود باشند.

در این خصوص نکته مهم این است که همه کاندیداها صرف‌نظر از این که انتخاب شوند یا نه، یک مسئولیت مشترک دارند و آن این است که سطح آگاهی مردم را در خصوص وظایف حقیقی دولت ارتقاء دهند.

به نوشته آقای دبیرسپهری از طرف دیگر یک بار برای همیشه باید معلوم شود که در صحنه اقتصاد، مردم یا دولت کدام یک قهرمان هستند.

اگر قرار است مردم قهرمان اقتصاد باشند لازمه آن این است که دولت انضباط اقتصادی را رعایت کند و اگر هم قرار است دولت قهرمان باشد، مردم به جای آن که نگاهشان به دستان دولت باشد، متوجه خلاقیت و کار و تلاش خود شده و در این صورت زیربنای یک اقتصاد سالم، پی ریزی خواهد شد.

در نهایت آقای دبیرسپهری به چهار ارزش مهم اقتصادی اشاره کرده که پایبندی دولت به آن منجر به بسط عدالت و پیشرفت جامعه خواهد شد. این چهار ارزش عبارتند از حذف تورم، نهایت صرفه‌جویی در هزینه‌های دولت، ثبات ارزش پول و حفاظت از دارایی مردم در بانک‌ها.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.