ترور رئیس هیئت ایرانی بازسازی جنوب لبنان

به روز شده:  03:08 گرينويچ - پنج شنبه 14 فوريه 2013 - 26 بهمن 1391

خبرگزاریهای ایرانی همچنین از آقای خوش نویس به نام سردار حسن شاطری نام برده و او را از فرماندهان پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران معرفی کرده اند.

سفارت ایران در بیروت تایید کرده حسام خوش نویس، رئیس هیئت ایرانی بازسازی جنوب لبنان، کشته شده است. در بیانیه ای که رسانه های عربی به نقل از این سفارتخانه منتشر کرده اند آمده آقای خوش نویس در راه بازگشت از دمشق به بیروت به دست «تروریستهای مسلح» کشته شده است.

در این بیانیه زمان کشته شدن آقای خوش نویس مشخص نشده است اما پیشتر برخی خبرگزاریهای ایرانی گزارش کرده بودند که او روز سه شنبه کشته شده است.

به گزارش همین منابع جسد آقای خوش نویس به ایران منتقل شده و قرار است بامداد پنجشنبه مراسم تشییع جنازه او در شمال غرب تهران که بیشتر ساکنان آن را اعضای سپاه پاسداران تشکیل می دهند برگزار شود.

برخی خبرگزاری های ایران نوشته اند قرار است جسد آقای خوش نویس به زادگاهش سمنان انتقال یابد و" پس از نمازجمعه طی مراسمی به خاک سپرده شود."

خبرگزاریهای ایرانی همچنین از آقای خوش نویس به نام سردار حسن شاطری نام برده و او را از فرماندهان پیشین نیروی قدس سپاه پاسداران معرفی کرده اند.

در این گزارشها همچنین آمده بود که آقای خوش نویس (شاطری) در زمان جنگ ایران و عراق در امور مهندسی جنگ و جاده سازی در مناطق جنگی فعال بوده و پس از جنگ نیز در افغانستان فعالیت داشته است.

سایت بلاغ، یکی از نخستین منابع ایرانی که خبر کشته شدن آقای خوش نویس (شاطری) را منتشر کرد و از تایید این خبر به نقل از سرتیپ سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران خبر داد، گزارش داده بود که آقای خوش نویس در شهر حلب در شمال سوریه با کمین روبرو شده و کشته شده است و دو نفر نیز همراه او بوده اند که از این حمله جان سالم به در برده اند.

حسام خوش نویس نماینده رئیس جمهوری ایران و رییس هیئت بازسازی جنوب لبنان بود.

این هیات وظیفه نظارت بر بازسازی مناطقی از لبنان را برعهده دارد که در جریان جنگ ۳۴ روزه میان اسرائیل و حزب الله لبنان در سال ۲۰۰۶ ویران شد.

بودجه این طرح های بازسازی از محل کمکهای ایران به لبنان تامین می شود.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.