ایران کمک تسلیحاتی به شورشیان در یمن و سومالی را تکذیب کرد

به روز شده:  07:14 گرينويچ - جمعه 15 فوريه 2013 - 27 بهمن 1391
خزاعی

خزاعی ارتباط تسلیحاتی ایران و الشباب و ارسال اسلحه برای شورشیان یمنی را تکذیب کرده است

دولت ایران اتهام ارسال اسلحه برای اسلامگرایان تندرو در سومالی و شورشیان ضد دولتی در یمن را تکذیب کرده است.

در واکنش به ابراز نگرانی کمیته تحریم شورای امنیت سازمان ملل در مورد ارتباط تسلیحاتی ایران با شبه نظامیان اسلامگرا در سومالی و اتهام مقامات یمنی در مورد کمک تسلیحاتی جمهوری اسلامی به شورشیان یمن، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل، با ارسال دو نامه برای رئیس دوره‌ای شورای امنیت، این اتهامات را به شدت تکذیب کرده است.

محمد خزاعی، نماینده جمهوری اسلامی در سازمان ملل، در یکی از این نامه‌ها، ادعای منابع یمنی در مورد کشف یک محموله اسلحه ارسالی ایران برای شورشیان حوثی در شمال آن کشور را نادرست دانسته و نوشته است که این کشتی با ایران هیچ ارتباطی ندارد.

روز جمعه گذشته، خبرگزاری رسمی یمن گزارش کرد که رئیس جمهوری آن کشور در نامه‌ای به رئیس شورای امنیت سازمان ملل، از کشف یک کشتی حامل اسلحه سنگین در نزدیکی سواحل یمن خبر داده و خواسته است تا کمیته نظارت بر تحریم بین‌المللی ایران، هیاتی را برای رسیدگی به این موضوع به یمن اعزام کند.

آقای خزاعی در این مورد گفته است که کشتی توقیف شده در آبهای یمن به جمهوری اسلامی ایران تعلق نداشته بلکه در یک کشور اروپایی ثبت شده و با پرچم پاناما حرکت می کرده است. وی افزوده است که هیچیک از کارکنان کشتی هم ایرانی نبوده است.

وی گفته است که دولت ایران، "ادعای مربوط به تعلق این کشتی به ایران یا ارسال سلاح به یمن از مبداء ایران را جعلی و بی اساس می داند و قاطعانه آن را رد می کند."

نماینده ایران در سازمان ملل، اتهام ارتباط تسلیحاتی جمهوری اسلامی با شورشیان یمنی را "دارای انگیزه سیاسی" دانسته و از شورای امنیت خواسته است به این اتهام رسیدگی کند و افزوده که دولت ایران نیز آمادگی همکاری با چنین تحقیقاتی را دارد.

تسلیحات کشف شده در آبهای ساحلی یمن

مقامات یمنی از سازمان ملل خواسته بودند در مورد منشا اسلحه کشف شده در آبهای آن کشور تحقیق کند

مقامات یمنی گفته بودند که تسلیحاتی که گارد ساحلی آن کشور کشف کرده، از نوعی است که تنها معدودی از کشورهای خاورمیانه در اختیار دارند و ارسال آنها برای شورشیان یمنی سابقه نداشته است.

به گفته آنان، تسلیحات ضدهوایی، موشک‌های زمین به زمین و مواد مورد استفاده در ساختن جلیقه‌های انتحاری از جمله اقلامی است که در این کشتی کشف شده و مقامات یمنی احتمال داده‌اند ایران برای شورشیان شیعی مذهب حوثی ارسال کرده است.

براساس برخی گزارش‌ها، این اقلام ساخت کره شمالی و ایران بوده اما این گزارش‌ها رسما تایید نشده است.

اتهام کمک به الشبات سومالی

نماینده ایران در سازمان ملل نامه دیگری را نیز در مورد اتهام ارتباط تسلیحاتی جمهوری اسلامی با شورشیان اسلامگرای سومالی برای رئیس دوره‌ای شورای امنیت فرستاده است.

این نامه پس از آن ارسال شده که گفته شد کمیته نظارت بر تحریم تسلیحاتی سومالی در گزارشی، نسبت به ارتباط تسلیحاتی جمهوری اسلامی با شبه نظامیان اسلامگرای سومالی، موسوم به گروه الشباب، ابراز نگرانی کرده است.

این کمیته در سال ۱۹۹۲ و به منظور نظارت بر حسن اجرای مصوبه شورای امنیت راجع به تحریم تسلیحاتی سومالی تشکیل شد و هدف آن، پیگیری اجرای این مصوبه بود. در آن زمان، سومالی گرفتار جنگ داخلی بین جنگ سالاران متعددی بود که پس از سرنگونی حکومت محمد زیادباره، رئیس جمهوری سابق، در صدد تسلط بر کشور بودند.

شورای امنیت به منظور جلوگیری از تشدید جنگ در سومالی، کشورهای جهان را از ارسال اسلحه به سومالی منع کرد اما با استقرار یک دولت مرکزی جدید در سومالی، برخی کشورها گفته‌اند که ادامه این تحریم دیگر موضوعیت ندارد و صرفا باعث جلوگیری از تحکیم موقعیت این دولت می‌شود.

الشباب

برخی کشورها برای تقویت نیروهای دولتی علیه الشباب خواستار لغو تحریم تسلیحاتی سومالی هستند

به گفته منابع دیپلماتیک، کمیته نظارت در گزارش خود در مورد نقض تحریم تسلیحاتی سومالی، گفته است که تسلیحات ارسالی ایران از طریق گروه های تندرو اسلامگرا در شمال یمن برای شورشیان الشباب در سومالی ارسال می‌شده است.

بر این اساس، این تسلحات نخست به مناطق خودمختار پونتلند و سومالی‌لند در شمال سومالی فرستاده می شود و از آنجا، در اختیار شبه نظامیان الشباب در سومالی قرار می گیرد که با دولت مرکزی مورد حمایت سازمان ملل درگیر است. ظاهرا کمیته نظارت بر تحریم تسلیحاتی سومالی، موضوع حمایت تسلیحاتی ایران از گروه الشباب را برای رسیدگی بیشتر به کمیته نظارت بر تحریم بین‌المللی ایران ارسال کرده است.

محمد خزاعی در نامه خود به رئیس شورای امنیت گفته است که جمهوری اسلامی قاطعانه ارسال اسلحه برای گروه‌های افراطی در سومالی را تکذیب می‌کند و "آن را فاقد اعتبار می داند."

نماینده ایران طرح این موضوع از سوی کمیته نظارت بر تحریم سومالی را مورد انتقاد قرار داده و گفته است: "باعث تاسف است که گروه نظارت، به شکلی کاملا غیرمسئولانه، چنین اتهامات بی‌اساس و مجعولی را در گزارش خود درج کرده است بی آنکه حتی زحمت نظرخواهی از دولت متبوع مرا به خود داده باشد."

گزارش کمیته نظارت بر تحریم سومالی در حالی انتشار می یابد که برخی از کشورها، از جمله ایالات متحده، خواسته‌اند با توجه به تحولات چند سال اخیر در سومالی، قطعنامه تحریم بیست و دو سال پیش لغو شود تا بتوان امکانات تسلیحاتی بیشتری را جهت مقابله با شبه نظامیان اسلامگرا در اختیار دولت سومالی قرار داد.

برخی دیگر از دولت‌ها، از جمله بریتانیا و فرانسه، با لغو کامل تحریم تسلیحاتی سومالی مخالفت کرده و گفته‌اند که چنین اقدامی باید به طور تدریجی و با حصول اطمینان از ثبات دولت سومالی و توانایی آن برای حفظ تسلیحات ارسالی صورت گیرد.

روز گذشته، وزیر امورخارجه دولت سومالی از شورای امنیت خواست تا تحریم تسلیحاتی کشور او را ضمن اتخاذ تدابیری برای جلوگیری از دسترسی شبه نظامیان الشباب به اسلحه خارجی لغو کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.