عسگراولادی: برای باز کردن قفل انتخابات ٩٢ گفتم موسوی و کروبی فتنه‌ساز نیستند

به روز شده:  17:21 گرينويچ - جمعه 15 فوريه 2013 - 27 بهمن 1391

به گزارش خبرگزاری ایلنا حبیب‌الله عسگراولادی، یکی از چهره‌های عمده محافظه‌کاران سنتی در ایران، در توضیح اظهارات پیشین خود درباره میرحسین موسوی و مهدی کروبی گفته است برای "باز کردن قفل" انتخابات ریاست‌جمهوری ٩٢ بوده که گفته است "موسوی و کروبی فتنه‌ساز نیستند."

آقای عسگراولادی از آذر ماه به دفعات در اظهار نظرهای ملایمی گفته است که آقایان موسوی و کروبی را از "سران فتنه" نمی‌داند. این اصطلاحی است که هواداران آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبران معترضان به نتایج انتخابات ریاست‌جمهوری ٨٨ ایران را به آن می‌نامند.

آقای عسگراولادی با اشاره به وضعیت سیاسی ایران گفته: "انتخابات سال ۹۲ را دارای قفل می‌دیدم. در این شرایط خود موسوی و کروبی چه کار کنند؟ اصلاح طلبان چه کار کنند؟ آنهایی که اطرافشان هستند، چه کنند؟ معتقدم بالاخره باید راهی پیدا شود."

پس از سرکوب اعتراضات سال ٨٨ تعداد زیادی از فعالان سیاسی و روزنامه‌نگاران در زندان به سر می‌برند و میرحسین موسوی و مهدی کروبی، رهبران مخالفان، به کلیک دستور رهبر ایران بازداشت خانگی شده‌اند.

او افزوده: "در کل باید فضایی را در جامعه باز کنیم و بنده هم کوششم بر این است که این فضا را باز کنم."

آقای عسگراولادی ضمن این که لحن ملایمی درباره آقایان موسوی و کروبی داشته، تاکید کرده است "البته اگر کاری کردند و اقدامی انجام دادند، باید قوه قضائیه رسیدگی کند."

اظهارات آقای عسگراولادی واکنش‌های متفاوتی میان محافظه‌کاران برانگیخته است.

برخی از آنان به تندی مواضع او را کلیک محکوم کردند، اما چهره‌هایی هم به نوعی موافقت خود را با نظر آقای عسگراولادی درباره رهبران مخالفان اعلام کرده‌اند.

انتخابات ریاست‌جمهوری ایران در خرداد ٩٢ برگزار می‌شود و برخی مقامات و چهره‌های محافظه‌کار درباره لزوم آمادگی برای مهار ناآرامی‌های احتمالی مشابه اعتراضات سال ٨٨ هشدار داده‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.