بانک مرکزی سکه را پیش‌فروش خواهد کرد

به روز شده:  20:44 گرينويچ - جمعه 15 فوريه 2013 - 27 بهمن 1391
سکه

هنوز جزئیات طرح پیش‌فروش سکه مشخص نشده است

دبیر کل بانک مرکزی ایران می‌گوید این بانک مصمم است برای سقوط قیمت ارز و طلا، طرح پیش فروش سکه را اجرا کند.

محمود احمدی به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران گفته است برای ایجاد ثبات در بازار و جمع آوری نقدینگی، بانک مرکزی پیش فروش سکه را به‌زودی آغاز خواهد کرد.

بانک مرکزی ایران هم در بیانیه‌ای جداگانه در سایت این بانک اعلام کرده خبرهایی که در چند روز گذشته درباره سکه منتشر شده حدس و گمان است و فقط بانک مرکزی درباره این موضوع اطلاع رسانی خواهد کرد.

به گفته بانک مرکزی، کار‌شناسان این بانک در حال تهیه آیین‌نامه پیش فروش سکه هستند و بعد از تهیه این آیین‌نامه چگونگی پیش فروش سکه اعلام خواهد شد.

به گزارش رسانه‌های اقتصادی ایران در روزهای گذشته اعلام خبر پیش فروش سکه و شایعه‌های مربوط به آن در بازار، باعث پایین آمدن قیمت ارز و سکه در بازار شد.

شاهین فاطمی استاد اقتصاد در پاریس درباره تاثیر فروش سکه بر کاهش نقدینگی در بازار و قیمت دلار به بی‌بی‌سی فارسی گفت برای تاثیر طولانی مدت و ادامه این کار، دولت باید به اندازه کافی طلا داشته باشد.

آقای فاطمی می‌گوید میزان نقدینگی که به سمت بازار ارز هدایت شده، بسیار زیاد است و در کنار آن، مردم هم به وعده‌های دولت اطمینان ندارند.

به گفته آقای شاهین فاطمی، مردم اگر مطمئن باشند که فروش سکه متوقف نمی‌شود، ممکن است با سرمایه نقدی خود سکه بخرند اما مردم معمولا به وعده‌های دولت اعتماد نمی‌کنند. مخصوصا که به گفته این استاد اقتصاد، "دولت تا کنون بارها به وعده‌هایش عمل نکرده است."

دوازدهم بهمن ماه امسال، در ادامه بحران افزایش قیمت ارز در بازار تهران، قیمت دلار کلیک از ۴۰۰۰ تومان گذشت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.