جایزه دانشجویی صلح امسال به مجید توکلی اعطا شد

به روز شده:  18:55 گرينويچ - جمعه 15 فوريه 2013 - 27 بهمن 1391
مجید توکلی

تصویر شماری از دانشجویان جهان که در حمایت از مجید توکلی روسری سر کردند در یکی از خیابان‌های شهر تروندهایم نروژ نصب شد. عکس: جواد منتظری

کمیته برگزاری جایزه بین‌المللی صلح دانشجویی، عصر جمعه جایزه صلح ۲۰۱۳ را به مجید توکلی دانشجوی زندانی در ایران داد.

در بیانیه کمیته برگزاری جایزه صلح دانشجویی گفته شده که به دلیل تلاش آقای توکلی در راه ارتقای صلح، دمکراسی و آزادی این جایزه به او تعلق می‌گیرد.

این کمیته متشکل از دانشجویانی از سراسر دنیا، هر دو سال، یک دانشجو را برای دریافت جایزه صلح انتخاب می‌کند.

کمیته اهدای جایزه صلح دانشجویی "شجاعت مجید توکلی در ارتقای دمکراسی برای جامعه‌ ایران" را ستوده است.

مراسم اهدای جایزه به مجید توکلی در شهر تروند‌هایم نروژ برگزار شد. در مراسم امروز، جمعه ۲۷ بهمن در نروژ، بخشی از سخنرانی مجید توکلی در روز دانشجوی سال ۱۳۸۸ در انتقاد از سیاست های رهبر ایران، سانسور و سرکوبی فعالان سیاسی پخش شد.

پیش از مراسم هم دانشجویان اروپایی برای حمایت از مجید توکلی دانشجوی زندانی در این شهر تظاهرات کردند.

مجید توکلی، فعال دانشجویی متولد سال ۱۳۶۵، روز ۱۶ آذر ۱۳۸۸ بعد از سخنرانی در مراسم روز دانشجو در دانشگاه امیرکبیر بازداشت شد.

مجید توکلی

جایزه بین‌المللی صلح هر دو سال به یک دانشجو در جهان تعلق می‌گیرد

او مدتی پس از انتقال از زندان اوین به زندان رجایی‌شهر کرج، کلیک اعتصاب غذا کرد که به گفته نزدیکان آقای توکلی، این اعتصاب او را در وضعیت جسمی بحرانی قرار داد.

دو سال پیش، دوشکو کوستیچ دانشجوی کشور کرواسی جایزه صلح دانشجویی را دریافت کرده بود. کمیته داوری دانشجویان، به دلیل تلاش‌های آقای کوستیچ برای حمایت از حقوق کولی‌ها و گروه‌های قومی اقلیت کرواسی این جایزه را به او داد.

نام توکلی بر سنگفرش خیابان

یک روز پیش از مراسم امسال، اسم مجید توکلی بر سنگفرش یکی از خیابانهای تروند‌هایم نروژ ثبت شد. هر دوسال نام یک دانشجو که برای آزادی و دموکراسی هزینه داده، بر این خیابان ثبت می‌شود.

در مراسم امروز همچنین عکس دانشجویان کشورهای هند، پرو، جمهوری چک، فرانسه، نروژ و ... در حمایت از مجید توکلی، نمایش داده شد. در عکس‌ها نوشته شده بود "ما همه مجید توکلی هستیم."

نام توکلی

نام مجید توکلی روی سنگفرش یکی از خیابان‌های نروژ ثبت شده است

بعد از بازداشت مجید توکلی در روز دانشجو، رسانه‌های حامی دولت تصویر او را در لباس زنانه منتشر کردند و گفتند او برای فرار از دست مأموران چادر و روسری سر کرده است.

اما رسانه‌های مخالف دولت به نقل از شاهدان عینی گفتند که آقای توکلی هنگام بازداشت که با ضرب و شتم مأموران همراه بوده، لباس زنانه نداشت و عکس او در این احتمالا در بازداشتگاه گرفته شده است.

در پاسخ به فراخوان فعالان سیاسی و دانشجویی، شمار زیادی از مردان ایرانی و خارجی در حمایت از مجید توکلی کلیک عکسی با حجاب و روسری از خود منتشر کردند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.