انتقاد تاج‌زاده از رهبر ایران: نتیجه حمایت شما از اسد جنگ شیعه و سنی است

به روز شده:  14:27 گرينويچ - جمعه 15 فوريه 2013 - 27 بهمن 1391
تاج‌زاده

تاج‌زاده: هیچ جای جهان معاصر قدرت مطلقه فردی که ۷۰ درصد اختیارات داشته باشد برای مردم جاذبه ندارد

مصطفی تاج‌زاده، از اعضای سر‌شناس و زندانی سازمان مجاهدین انقلاب، در نامه‌ای به آیت‌الله علی خامنه‌ای گفته است که سیاست‌های ایران در قبال سوریه ممکن است به جنگ شیعه و سنی در منطقه تبدیل شود.

آقای تاج‌زاده دفاع مطلق از بشار اسد رئیس جمهوری سوریه را بزرگ‌ترین خطای رهبر ایران در دو سال گذشته دانسته و گفته ادامه این روند جنگ را به کشورهای لبنان و عراق تسری خواهد داد.

عضو مرکزی دو سازمان جبهه مشارکت و سازمان مجاهدین انقلاب اسلامی، در نامه خود به رهبر ایران نوشته آنچه در سوریه می‌گذرد، فقط صف‌آرایی آمریکا و غرب مقابل روسیه و چین نیست؛ بلکه به گفته آقای تاج‌زاده، سوریه به آوردگاه مبارزان سنی سلفی و غیرسلفی و شیعیان سوری عراقی و لبنانی تبدیل شده که به کشتار یکدیگر مشغول هستند.

آقای تاج‌زاده که یک روز بعد از انتخابات ریاست جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ بازداشت شد، در سه سال و نیم گذشته از زندان کلیک نامه‌های انتقادی زیادی به رهبر ایران نوشته است.

'ایران، درس عبرت ملت‌های انقلابی'

در تازه‌ترین نامه به رهبر ایران، آقای تاج‌زاده همچنین به این نکته اشاره کرده که بعد از بهار عربی، مردم این کشور‌ها با درس گرفتن از ایران بارها تاکید کرده‌اند که قصد ندارند حکومتی مثل جمهوری اسلامی بنا کنند.

او وسعت اختیارات رهبر ایران را مثال زده و گفته هیچ جای جهان معاصر قدرت مطلقه فردی که ۷۰ درصد اختیارات داشته باشد برای مردم جاذبه ندارد و "چنین نظامی شبیه رژیم‌های مستبدی مانند آل پهلوی، آل مبارک، آل قذافی، آل اسد و ... است."

آقای تاج‌زاده شیوه سرکوب مخالفان توسط "دیکتاتورهایی" مانند حسنی مبارک، رئیس‌جمهوری پیشین مصر را با عملکرد حکومت ایران مقایسه کرده و گفته "در کشتار میدان تحریر از حکومت ایران تقلید شده که در آن مأموران امنیتی تظاهرکنندگان را از بالای پل به پایین پرتاب می‌کردند یا با ماشین از روی معترضان رد می‌شدند."

'روسری یا تو سری'

به گفته معاون سیاسی وزیر کشور در دولت محمد خاتمی، ملت‌های آزاد شده تحمل سبک زندگی حکومت جمهوری اسلامی و سیاست "یا روسری یا توسری" را ندارند. سیاستی که به گفته آقای تاج‌زاده توهین به کرامت انسان‌ها است.

مصطفی تاج‌زاده در نامه‌اش، این طور نتیجه گرفته که فرصت‌های ایجاد شده توسط بهار عربی به سرعت در حال تبدیل به تهدیداتی جدی علیه مردم منطقه به ویژه ایرانیان و شیعیان است.

او این موضوع را دلیل دیگری برای افزایش اختلاف و نزاع احتمالی میان شیعه و سنی در منطقه و افزایش حمله‌های تروریستی علیه شیعیان در افغانستان پاکستان و عراق دانسته است.

به گفته آقای تاج‌زاده در صورت ادامه این روند و شروع جنگ، بازنده شیعیان هستند که در اقلیت قرار دارند.

در کلیک نامه قبلی خود آقای تاج‌زاده خطاب به مردم گفته بود از تهدیدهای رهبر ایران نترسند و از انتخابات آزاد دفاع کنند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.