بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران – ۲۸ بهمن

به روز شده:  04:48 گرينويچ - شنبه 16 فوريه 2013 - 28 بهمن 1391

روزنامه های امروز در اول هفته در عنوان های اصلی خود از نامزدهای تازه انتخابات ریاست جمهوری نوشته و به گفته های یک روحانی اهمیت داده اند که سوریه را برای ایران مهم تر از خوزستان دانسته است. انتقاد شدید از دادن یارانه های نقدی به مردم، پیش فروش سکه و دیگر شوک درمانی و گرانی کالا ها از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

خبری در راه است

کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

کسری نوری در سرمقاله روزنامه کلیک بهار نوشته تنش در فضای سیاسی ایران، رخداد تازه و بی‌سابقه‌ای نیست. چه آن‌ها که در این فضا تنفس می‌کنند و چه آن‌ها که از بیرون گود نظاره‌گر اصطکاک اهالی سیاست‌اند، با این شرایط که ناشی از «خلقیات» و «نارسایی ژنتیک» سیاست در ایران است، آشنایی دارند. پس شاید نباید در قبال برخی حوادث و برخوردها نگرانی و حساسیت نشان داد و باید صبر کرد تا این التهاب موسمی و ادواری فروکش کند. اما آنچه این روزها مشاهده می‌شود با گذشته متفاوت است.

به نوشته این مقاله تقابل ها بین دو دیدگاه و برداشت متفاوت از اسلامیت و جمهوریت بود، این‌بار در غیاب اصلاح‌طلبان بجدل میان کسانی است که تجربه نشان می‌دهد در راه کسب قدرت به هیچ عنوان اهل مسامحه و کوتاه آمدن نیستند و برای حذف رقیب، هر آنچه دارند به میدان می‌آورند. اوضاع زمانی پیچیده‌تر می‌شود که هر دو طرف با توجه به شناختی که از یکدیگر دارند ابزار و شیوه‌های مشابهی به‌کار گیرند و همین تشابه ابزاری و لجستیک و خصلت‌های رفتاری ممکن است آن‌ها را به‌سوی استراتژی «حمله پیش‌دستانه» سوق دهد تا هرکس ضربه اول را وارد می‌کند شانس پیروزی‌اش افزایش یابد.

سرمقاله بهار افزوده اگر زمانی در رقابت میان اصلاح‌طلبان و اصولگرایان به اجتماعی انتخاباتی یا یک‌ جلسه سخنرانی حمله می‌شد، غالبا معلوم بود نشانی مهاجمان را در کجا باید جست اما در رقابت آینده اصولگرایان، احتمالا هر دو طرف ناچار خواهند شد با چنین شیوه‌های آشنایی به دفعات از خجالت یکدیگر درآیند. شاید برای ملتی که تاریخ و زندگی‌اش با حادثه و بحران درآمیخته است، هشدارهای تازه تشویش‌برانگیز نباشد، اما گویا این روزها آبستن حوادثی است که چه بخواهیم و چه نخواهیم، چه با پدیدآورندگانش همراه باشیم و چه نباشیم، به‌زودی برگ تازه‌ای را در زندگیمان رقم خواهد زد.

موانع مذاکرات هسته ای

تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز

علی بیگدلی در مقاله در کلیک تهران امروز با اشاره به معلق ماندن گفتگوهای ایران و کشورهای پنج به اضافه یک نوشته به‌رغم اظهارات منفی مقامات غربی، به نظر می‌رسد که مذاکره اخیر ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به دوره‌های گذشته ۷۰ درصد پیشرفت داشته است. هرچند که نماینده آژانس گفته که تاریخ جدیدی برای مذاکرات بعدی تعیین نشده است.

نویسنده در عین حال گفته های کاترین اشتون رییس سیاست خارجی اتحادیه اروپا را درمورد نتیجه مثبت اعمال تحریم‌ها علیه ایران درنگاه اول خطرناک دانسته زیرا که پرونده هسته‌ای ایران سه مرحله را طی می‌کند: آژانس بین الملی انرژی اتمی گزارش خود را به گروه ۱+۵ می‌دهد و ۱+۵ هم گزارش خود را درمورد پرونده هسته‌ای ایران به شورای امنیت ارجاع می‌دهد و این شورای امنیت سازمان ملل متحد است که دراین زمینه تصمیم‌گیری می‌کند.

دراین زمینه واکنش آمریکا و دبیرکل سازمان ملل متحد به پرونده هسته‌ای ایران را نیز باید مورد توجه قرارداد؛ جان کری وزیر امورخارجه جدید آمریکا در واکنش به فعالیت‌های هسته‌ای ایران به صورت غیرمستقیم بیان داشته است که مذاکره اخیر ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به عنوان آخرین نشست میان ایران و آژانس است و ایران دیگر فرصت چندانی برای مذاکره ندارد، همچنین بان‌کی‌مون نیز در واکنشی نسبت به فعالیت‌ها هسته‌ای ایران و کره شمالی اظهارداشته که عملکرد جامعه جهانی باید با کره شمالی به گونه‌ای باشد که کره شمالی سرمشقی برای ایران محسوب شود.

اندر حکایت شعار زنده باد بهار

صادق زیباکلام در کلیک اعتماد به رمزگشائی از شعار زنده باد بهار اول پرسیده زنده‌باد بهار یعنی چی؟ و بعد جواب داده شعارهای یک جریان سیاسی و اجتماعی در خلأ ساخته نمی‌شوند و در حقیقت منعکس‌کننده باورهای یک جریان سیاسی است. اولین و متبادرترین پیام شعار زنده‌باد بهار در آن است که چون هیچ رنگ و لعاب، هیچ نزدیکی و تشابه و هیچ سنخیتی با شعارهای رایج چپ و راست پیدا نمی‌کند، باعث جلب توجه می‌شود.

به نظر این استاد دانشگاه اگر احمدی‌نژاد شعار عدالت داده بود، هیچ‌کس توجه نمی‌کرد. چرا که ۳۴ سال است همه شعار عدالت داده‌اند که این یک شعار تکراری شده است. بالاخص از ۸۴ به این سو دیگر هیچ کس آن را نه باور دارد نه جدی می‌گیرد. اگر احمدی‌نژاد شعار دموکراسی و آزادی سر داده بود باز هم مشابه شعار عدالت می‌شد. باز هم هیچ کس آن را از وی نمی‌‌خرید. او در بهترین حالت تقلیل پیدا می‌کرد به جایگاه اصلاح‌طلبان که نتوانستند دموکراسی را در جامعه تحقق بخشند. در موثرترین حالت متهم می‌شد به عوامفریبی. اگر شعار سازندگی، پیشرفت و توسعه می‌داد می‌گفتند که با هاشمی رفسنجانی کنار آمده و شعارش را به عنوان یک تاکتیک انتخاباتی تلقی می‌کردند و باز کسی به آن توجهی نمی‌کرد. اگر شعار ایران‌گرایی می‌داد متهم می‌شد که می‌خواهد ایران‌گرایی را در برابر اسلام‌گرایی علم کند. می‌خواهد از عواطف و احساسات ملی‌گرایانه بهره‌برداری کند.

مقاله اعتماد با این تاکید به پایان می رسد: زنده باد بهار یعنی تحول جدید. در چنین جامعه‌یی اگر کسی شعار ‌ عشق و پیوند میان انسان‌ها را بدهد اتفاقا ممکن است مخاطبان زیادی را به خود جذب کند.اگر زنده‌باد بهار با انتقاد روبه‌رو شود، احمدی‌نژاد و رحیم‌مشایی می‌توانند بگویند که مرادشان از «بهار» دمیدن صبح صادق رسیده بوده است.

دفاع از اسد تا کجا، سوریه اولویته!

تیتر و عکس صفحه اول قانون

صادق زیباکلام در مقاله ای در کلیک قانون این سخن حجت الاسلام طائب را به نقد کشیده که ایران حمله به سوریه را به مثابه حمله به خوزستان تلقی خواهد کرد، و پرسیده آیا غرب گفته است می‌تواند به سوریه حمله کند که آقای طائب این چنین برآشفته‌اند برخلاف آنچه که اصولگرایان در ایران تبلیغ می‌کنند، نه غرب، نه ناتو و نه آمریکا و اروپا به هیچ روی قصد به کارگیری زور و سرنگون کردن رژیم بشار اسد را از طریق نظامی ندارند. آنها حتی برخلاف آنچه که در ایران تبلیغ می شود، حتی با طرح یا پیشنهاد پرواز ممنوع در سوریه مخالفت می‌کنند. برخلاف آنچه که در ایران تبلیغ می‌شود، آمریکایی‌ها خیلی جدی جلوی دادن دفاع ضد هوایی به مخالفان رژیم سوریه را گرفته اند.

به نوشته این مقاله آقای طائب و همفکرانشان در ایران خیلی تأکید می‌کنند که سوریه جزو جبهه مقاومت است؛ همراه ایران، حزب‌الله و حماس. اولا که حماس و فلسطینی‌ها مدت‌هاست خرج خودشان را از رژیم بشار اسد جدا کرده‌اند و به مخالفان پیوسته‌اند. حماس که ستون فقرات آن، اسلام‌گرا و اخوان‌المسلمین است، چگونه می‌تواند به اخوان‌المسلمین سوریه، مصر و سایر جهان عرب پشت کند و از رژیم سکولار بشار اسد دفاع کند؟ ثانیا، خوب است آماری از تلاش‌های ضد اسرائیلی رژیم سوریه از سال ۱۳۵۲ که جنگ رمضان به پایان رسید به مردم ایران دهند و بگویند ظرف قریب به ۴۰ سال گذشته رژیم حاکم بر سوریه دست به کدام اقدام ضد اسرائیلی زده است؟

مقاله قانون با اشاره به این که علوی‌ها که قاطبه رژیم حاکم بر سوریه را ظرف ۵۰ سال گذشته تشکیل می‌دادند اضافه کرده حاصل سیاست ها و موضع گیری های ما در قبال سوریه این شده که ما به جای در کنار مردم سوریه قرار گرفتن، در کنار روسیه، چین و ۲ میلیون علوی سوریه قرار گرفتیم. بعد هم آمریکا و استعمار را محکوم می کنیم که میان ایران شیعی و اعراب سنی شکاف و دشمنی ایجاد می کنند.

احسان پیربرناش در صفحه طنزانه کلیک قانون فرض کرده است که مهدی طائب سوار تاکسی وی شده و با لبخند دلنشینی و گفته: "استان سی و پنجم ما در خطر و شما به تفریح؟ گفتم: جسارتن ما سی و یک استان بیشتر نداریم، البته باز هم حرف، حرف شماست. راستی سلام‌العلیکم. قبول باشه حاج آقا این وقت شب دور می‌زنید."

طائب می گوید: "سوریه را حساب نکردی. سوریه، استان سی‌و پنجم ماست.زدم زیر خنده و گفتم: دوربین مخفیه؟ تست اطلاعات عمومیه؟ ما سی و یکی استان داریم، نه، سی و دو تا ... نه؟ سی وسه تا داد زد: نخند! سوریه استان ما نیست؟ توی روی من نگاه می‌کنی و می‌گی سوریه استان ما نیست؟"

نویسنده راننده تاکسی از ترس عقب نشینی می کند و می شنود: "آفرین، اما اگر الان پشیمونی بگو اگه همزمان به سوریه و خوزستان حمله بشه، اولویت تو برای دفاع کدوم کشوره؟ گفتم: اینکه پرسیدن نداره، معلومه خب خوزستان! زد توی گوشم و گفت: بی‌شرف! خوزستان چی؟"

گفتم: "خوزستان برزیلته، سوریه اولویته! به‌به، چه استان استراتژیک و بامسمایی!"

اعتبار برای عکاسان ایرانی

عکس از مجید سعیدی

بهار در زیر عکسی از مجید سعیدی توضیح داده امسال نیز همچون سال گذشته نام ایران در معتبر ترین فستیوال عکس جهان درخشید. در بخش فرهنگ معاصر عکس‌های مجید سعیدی ازافغانستان با موضوع «زندگی در جنگ» این افتخار را برای ایران کسب کرد.

به نوشته این روزنامه: دیگر برنده امسال ورلد پرس فتو «ابراهیم نوروزی » است که توانست مقام اول و دوم بخش پرتره را با موضوع اسید پاشی از آن خود کند .

شوک درمانی های احمدی نژاد

کلیک ابتکار در سرمقاله خود نوشته طرح هدفمندی یارانه‌ها در شرایط سخت حکم یک شوک را داشت.تمام تصمیمات پولی و ارزی که ظرف دو سال گذشته به صورت متوالی گرفته شده است همه در شرایط بحران و به هدف شوک اتخاذ شده اند. تصمیم پیش فروش سکه که بناست از امروز عملیاتی شود نمونه دیگر از شوک درمانی است. یکی از مهمترین ویژگی‌های احمدی نژاد انگشت گذاشتن روی مسایل جنجالی است.این شیوه را به قدری با مهارت انجام می‌دهد وآنچنان در فواصل کوتاه زمانی تکرار می‌کند که جامعه قدرت تمرکز پیدا نمی‌کند این روش موجب سرگیجه سیاسیون و سرسام توده مردم و فراموش کاری جامعه می‌شود.

نویسنده با تاکید بر این که شوک درمانی درمان نیست بلکه روش غیر معمول برای شرایط خاص است نوشته بسیاری با ذکر مثالهای چون آرژانتین،شیلی و برزیل مدعی اندکه شوک درمانی اقتصاد این کشورها را برای سالها از ریل منطق اقتصاد خارج ساخت آنان را دردام بدهکاری قدرت‌های سرمایه دار گرفتارآورد.ولی به طور طبیعی هیچ کس از مدیریت شوک در اداره یک کشور دفاع نمی‌کند.

در ادامه مقاله ابتکار آمده: یک کشور را به هیچ وجه نمی‌توان با دکترین شوک اداره کرد اداره کشور با شوک درمانی باعث می‌شود که مردم همواره منتظر اقدام غیر معمول و نابهنگام دولت باشند.به عبارتی پیامد مدیریت شوک از نظر اجتماعی اینکه مردم تصمیمات را محصول خرد جمعی بحساب نمی‌آورند و به راهگشا بودن آن ایمان پیدا نخواهندکرد.اگر نیک به رفتار مردم توجه شود به خوبی انتظار تورمی قابل مشاهده است و این حالت ترمز قطار تورم را از جا کنده است.

پسته امریکایی و نامه ای به تخمه

عباس عبدی در مقاله ای در کلیک اعتماد کوشیده رابطه ممنوعیت صادرات پسته را با جریان تسخیر بازارها توسط پسته آمریکائی توضیح بدهد

به نوشته این مقاله با ممنوعیت صادرات پسته و سایر اقلام، ممکن است آجیل ارزان شود ولی مگر نه اینکه بخش عمده‌یی از دلایل گرانی‌های اخیر ناشی از مشکلات ارزی است؟ در این‌صورت روشن است که نخستین تاثیر ممنوعیت صادرات، در تشدید بحران ارزی خواهد بود و بحران ارزی را عمیق‌تر و غیرقابل حل‌تر می‌کند.این عمل بازارهای صادراتی کشور را دچار مشکل می‌کند. در سال ۱۳۷۳ وقتی‌ که کشور با تورم ۵۰ درصدی مواجه شد قیمت برخی کالاها گران شد. تا آن ‌جایی که به یاد دارم رب گوجه‌فرنگی از جمله این کالاها بود. علت این مساله صادرات مواد غذایی به جمهوری‌های تازه تاسیس و استقلال یافته از اتحاد جماهیر شوروی معرفی شد. دولت وقت برای جلوگیری از افزایش قیمت رب گوجه فرنگی! بلافاصله صادرات آن ‌را قطع کرد.

مقاله اعتماد اضافه کرده آن تصمیم از یک سو موجب کاهش درآمدهای ارزی، کاهش تولید و رشد بیکاری در داخل کشور شد، و از سوی دیگر موجب از میان رفتن بازار صادراتی و بازرگانان ترکیه به سرعت بازارهای صادراتی ایران در آسیای میانه را اشغال کردند، همچنان که این مشکل برای سایر مواد غذایی ایران نیز به وجود آمد و بازرگانان دیگر نتوانستند مثل گذشته در این بازارها حضور یابند.

نویسنده مقاله اعتماد در نهایت تاکید کرده این حرف‌ها نه برای مردم شغل می‌شود و نه درآمد و نه ارز، و نه می‌تواند مانع از افزایش بعدی نقدینگی از سوی دولت شود که ریشه همه گرانی‌هاست. یک تفسیر دیگر هم از این اقدام وجود دارد و می‌توان آن را همسو با تحریم امریکایی‌ها بدانیم که درصدد محدود کردن زمینه دست‌یابی ایران به منابع ارزی هستند. البته فراموش نکنیم که پسته امریکایی برای پر کردن جای خالی پسته ایرانی روزشماری می‌کند تا بلکه این بازار را برای همیشه از آن خود کند. این احتمال اخیر را به هیچ‌وجه فراموش نکنید و دست کم نگیرید. از من گفتن.

ابراهیم رها در ستون طنز کلیک اعتماد نامه ای نوشته به تخمه و پرسیده: این چه قیمتیه تخمه؟ بیست هزار تومن یک کیلو، تخمه؟ تخمه همین مونده بود که قیمتت بشه اینقدر. می‌گن تخمه نمی‌گن دلار. می‌گن تخمه نمی‌گن پراید. می‌گن تخمه نمی‌گن ارز دولاعرض. می‌گن تخمه، نمی‌گن سکه. آدم قیمتت رو می‌بینه تخمه چشمش می‌زنه بیرون، بس که اوضاع تخمه اینجور تخمه‌ایه.

در ادامه نامه به تخمه آمده: "ما در شرایطی که آن یکی هم‌آوای تو، تخم مرغ، هم قیمتش بالاست و نمی‌توانیم املت بزنیم و اگر یک کف دست نان بخوریم باید بگوییم یک نان خورده‌ایم، اگر بخواهیم دشواری‌ها را و غم را و ناراحتی را به روی خود نیاوریم باید یک تخمه‌یی دم دست‌مان باشد که معضلات را دایورت کنیم روی تخمه."

به نوشته طنزنویس اعتماد: "الان شما یک شلوار ساده بخواهی بخری هفتاد و هشت هزار تومان باید پول بپردازی، خب لااقل وقتی از مغاره آمدی بیرون باید یک تخمه‌یی باشد که بگویی بی‌خیال گرانی و تخمه بشکنم و بی‌خیال شوم. اینکه می‌گویند دم عید دلار چند هزار تومان و سکه چقدر خواهد بود چندان مهم نیست. این تخمه بیست هزار تومنی است که غیر قابل تحمل است. ‌ای مدیران به تخمه فکر کنید، ‌ای تخمه، ما از تو توقع داریم در دولت آقای بگم بگم قیمتت سر به فلک نکشد."

کارتون روز

گرانی تخمه و تخم مرغ، احسان گنجی، شرق

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.