آیت‌الله خامنه‌ای: اگر قصد ساخت سلاح هسته‌ای داشتیم، آمریکا نمی‌توانست مانع شود

به روز شده:  13:01 گرينويچ - شنبه 16 فوريه 2013 - 28 بهمن 1391

رهبر جمهوری اسلامی: ایران قصد ندارد سلاح هسته‌ای بسازد

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی گفته است که اگر ایران قصد ساخت سلاح هسته‌ای را داشت، آمریکا به هیچ‌وجه نمی‌توانست جلوی آن کشور را بگیرد.

به گزارش رسانه‌های ایران، آیت‌الله علی خامنه‌ای تصریح کرد: "ایران قصد ساخت سلاح هسته‌ای ندارد و این تصمیم نیز به دلیل ناراحتی آمریکا نیست، بلکه بر مبنای یک عقیده و اعتقادی است که سلاح هسته‌ای را جنایت بر ضد بشریت می‌داند."

او امروز (شنبه، ۲۸ بهمن) گفت که ایران نه تنها بر "عدم‌تولید" سلاح هسته‌ای تاکید دارد، بلکه "خواستار محو سلاح‌های هسته‌ای موجود در جهان" نیز هست.

آقای خامنه‌ای گفت که به نظر او، مخالفان فعالیت‌های هسته ای ایران "می‌خواهند مانع حق قطعی و مسلم ملت ایران در غنی‌سازی هسته‌ای و استفاده صلح‌آمیز از انرژی هسته‌ای شوند."

او دولتمردان آمریکا را غیرمنطقی، دارای حرف و عمل متناقض و روحیه زورگویانه توصیف کرد و گفت: "آمریکایی‌ها توقع دارند که دیگران در مقابل حرف‌های غیرمنطقی و زورگویی‌های آنها تسلیم شوند، اما ملت ایران و نظام جمهوری اسلامی تسلیم شدنی نیست."

مخالفان فعالیت‌های هسته‌ای ایران، از جمله کشورهای غربی، آن کشور را متهم می‌کنند که برنامه هسته‌ای خود را با اهدافی نظامی پیش می‌برد.

ایران ضمن رد این اتهام، همواره تاکید دارد که هدف برنامه هسته ای این کشور تامین انرژی و مصارف پزشکی است.

با این حال، گفت‌وگوهای ایران با نهادهای بین‌المللی برای حل‌وفصل اختلاف‌نظرها در این زمینه تاکنون به نتیجه‌ای نرسیده است. مذاکرات ایران و نمایندگان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی هفته گذشته " کلیک بدون نتیجه‌ای ملموس" در تهران برگزار شد.

قرار است ایران و نمایندگان گروه ۱+۵ نیز روز هشتم اسفند ماه امسال در قزاقستان مذاکره کنند.

فریب افکار عمومی

رهبر جمهوری اسلامی گفت که آمریکایی‌ها در حالی "ادعای مذاکره با ایران" را مطرح می‌کنند که "حرف های ناشایست و خلاف واقع را به نظام جمهوری اسلامی نسبت می‌دهند و برای مقابله با ملت ایران به تحریم و فشار متوسل می‌شوند."

او دولتمردان آمریکا را متهم کرد که در بحث مذاکره با ایران، به دنبال فریب افکار عمومی جهان، منطقه و ایران هستند و اضافه کرد که "شبکه رسانه‌ای جهان" حرف‌های ایران را یا منعکس نمی‌کند یا ناقص و حتی برعکس منعکس می‌کند.

از زمان آغاز دور دوم ریاست‌جمهوری باراک اوباما در آمریکا، موضوع مذاکره با ایران بارها مطرح شده است.

مقامات عالی‌رتبه و سیاستمداران ایران همواره آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی را تنها مرجع تصمیم‌گیر درباره مذاکره و برقراری رابطه با آمریکا معرفی کرده‌اند.

آقای خامنه‌ای امروز گفت که هدف اصلی دولتمردان آمریکایی از طرح پیشنهاد مذاکره، "تبلیغ و هیاهو درباره تسلیم شدن ملت و نظام ایران" است.

او گفت: "جمهوری اسلامی ایران با چشمان باز اهداف آنها را می‌فهمد و متناسب با آن اهداف، جواب می‌دهد."

"نظام اسلامی و ملت ایران، برعکس دولتمردان آمریکایی، اهل منطق هستند، بنابر این اگر از طرف مقابل حرف و رفتار منطقی ببینند، به آن پاسخ مناسب می‌دهند"

آیت‌الله خامنه‌ای

رهبر جمهوری اسلامی یادآور شد که در ۱۵ سال گذشته، "آمریکایی‌ها دو ، سه بار با تاکید بر این که گفت‌وگو خیلی ضروری، فوری و حیاتی است، در برخی مسائل درخواست مذاکره کردند، یک یا دو مامور دولتی هم رفتند و با آنها گفت‌وگو کردند، اما به محض اینکه در مقابل حرف‌های منطقی ایران جوابی نداشتند، مذاکره را قطع کردند و با استفاده از شبکه رسانه‌ای بین‌المللی خود، وانمود کردند که ایران مذاکره را قطع کرده است."

اهل منطق

او همچنین احتمال لغو تحریم‌های ایران در صورت مذاکرات بیشتر را وعده‌ای دروغ خواند و گفت: "آنها به خیال خام خود فکر می‌کنند که ملت از تحریم‌ها به ستوه آمده و با شنیدن این وعده، مشتاق مذاکره با آمریکا می‌شود و به مسئولان کشور فشار می‌آورد."

در عین حال، رهبر جمهوری اسلامی گفت: "نظام اسلامی و ملت ایران، برعکس دولتمردان آمریکایی، اهل منطق هستند، بنابر این اگر از طرف مقابل حرف و رفتار منطقی ببینند، به آن پاسخ مناسب می‌دهند."

آقای خامنه‌ای اضافه کرد که "خودداری آمریکا از زورگویی و شرارت، احترام گذاشتن به حقوق ملت ایران، عدم‌دخالت در امور داخلی ایران که در حمایت از فتنه‌گران ۸۸ کاملا آشکار بود و پرهیز از آتش‌افروزی در منطقه" از مواردی است که اگر در رفتار آمریکایی‌ها نشان داده شود، می‌تواند نشاندهنده حسن‌نیت آنها باشد و با واکنش مناسب ایران روبه‌رو خواهد شد.

مقامات ایران از اعتراضات به نتیجه انتخابات بحث‌برانگیز ریاست‌جمهوری ایران در سال ۱۳۸۸ تحت عنوان فتنه یاد می‌کنند.

در آن زمان، محمود احمدی‌نژاد به عنوان پیروز انتخابات معرفی شد و با ادامه اعتراضات، مهدی کروبی و میرحسین موسوی، از دیگر نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری در "حصر خانگی" قرار گرفتند.

از حبس این دو رهبر مخالفان دولت ایران دو سال می‌گذرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.