بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران – ۲۹ بهمن

به روز شده:  04:13 گرينويچ - 17 فوريه 2013 - 29 بهمن 1391

روزنامه های صبح امروز تهران در صفحات اول خود تذکر رهبر جمهوری اسلامی را به روسای قوا درباره گسترش اختلافاتشان، در صدر اخبار خود آورده، از زبان هاشمی رفسنجانی نیز حمله تندرو ها به رییس مجلس را در قم تقبیح کرده اند. اما نقل گفته های محمدرضا باهنر درباره میل احمدی نژاد به ادامه ریاست جمهوریش تیتر اول بیشتر روزنامه هاست.

احمدی‌نژاد، رییس‌‌جمهوری برای ۲۰ سال

تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

کلیک شرق در گزارش اصلی خود نوشته نخستین بار رییس دولت دهم رودرروی شهروندانی که به سخنان او از صداوسیما گوش می‏دادند، گفت: «از کجا می‏دانید یک سال به آخر دولت مانده؟ » و از همان روز راه و رسم دیگری در سخنان و رفتار سیاسی خود در پیش گرفت. شعار«زنده باد بهار» کلیدواژه او برای تداوم این ایده بود؛ ایده‏ای که ادعا می‌شود قرار است در ادامه از سوی برخی معتمدان اندک حلقه او از جمله «اسفندیار رحیم‌مشایی» دنبال شود. استقبال هواداران «احمدی‌نژاد» در برگشت از سفر قاهره برگ تازه‌ای از اجرایی شدن این ایده بود.

به نوشته این گزارش "در استقبال سرد سران حکومت از رییس دولت، برخی هوادارانش با پوسترهای زنده باد بهار به دست و تی‌شرت‏هایی مزین به عکس او و مشایی بر تن از رییس‌جمهوری ۳۵میلیونی‌شان پذیرایی کردند. تیم دولت آنقدر بی‌پروا تبلیغات انتخاباتی خود را آغاز کردند که بسیاری از چهره‌های سیاسی سخنرانی احمدی‌نژاد در ۲۲ بهمن را انتخاباتی خواندند. البته او پیش‌تر یکی، دو بار در مجلس بر اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها برای نجات طبقه‌های محروم جامعه اشاره کرده بود."

گزارشگر شرق اما تحلیل نایب رییس مجلس را از رفتار احمدی نژاد شنیدنی می خواند. آن جا که دست روی شاه‌بیت غزل می گذارد. "مدلی مشابه آنچه در روسیه پیش رفته از سوی برخی برای اجرا در ایران دنبال می‌شود؛ مدل پوتین – مدودف. کلیدواژه را هم یکی از مشاوران احمدی‌نژاد به محمدرضا باهنر داده است؛ درست در ابتدای روی کار آمدن دولت دهم؛ اینکه دولت برای اجرای برنامه‌های خود به ۲۰ سال زمان نیاز دارد و باید تا پایان چشم‌انداز ۱۴۰۴ در قدرت بماند. مشاور احمدی‌نژاد در گپ و گفتی به نایب رییس مجلس گفته: خدا مدودف را برای همین کار درست کرده و ما باید یک مدودف این وسط داشته باشیم ."

منصور فرزامی در سرمقاله کلیک مردم سالاری نوشته "در این حال و هوای انتخاب و رای که حدس‌و‌گمان‌ها، فضا را انباشته، در پاسخ به تیترهایی که گاهی روزنامه دولت می‌زند و مثلا عناوینی چون «مردمی‌نژاد» را کشف و تبلیغ می‌کند، باید به صراحت گفت که جامعه ایرانی اسلامی به رئیس‌جمهوری نیاز دارد که به دل، نه در زبان، از جنس مردم باشد."

از جمله مشخصات رییس جمهور مطلوب به نظر نویسنده این مقاله گرفتار نشدن به کیش شخصیت است و این که قطارش را بی‌ریل مجلس به ناکجا آباد نبرد. اگر هفت سال ۵۱۱ میلیارد دلار نفت می‌فروشد، وضع مردمش این نباشد. شان و منزلت کشور و مسند خود را که به انتخاب مردم احراز کرده، دچار انحطاط نکند. به جای دفاع از قابلیت‌های وزیر خود، فیلم و نوار به صحن مجلس نیاورد. اگر خطا کار را می‌شناسد، ولو از منسوبانش باشد به مقامات ذیصلاح معرفی کند و کابینه‌اش را«خط قرمز» نداند. قانون را به ریشخند نگیرد و فراتر از قانون نباشد و تفسیر به رای نکند .

مقاله مردم سالاری با ادامه این فهرست نوشته این فرد آنگاه که از ملت می‌گوید، آنان را ابزار خود نکند و پل پیروزی خویش قرار ندهد. پند ناصحان را در زمینه‌های مختلف، ملحوظ نظر قرار دهد و همه محاسن را در خود جمع و متمرکز نداند و ادعای کارشناسی در تمامی موضوعات و مباحث نداشته باشد و به عنوان نمونه بداند که به ازای یک میلیارد دلار واردات کالای مصرفی، صد هزار نفر از کار، بیکار می‌شوند. به مطالبات مردم، پاسخ علمی و منطقی بدهد و نفتی را که باید صرف تولید و سرمایه‌گذاری برای حال و آینده باشد، در خیال و با پز تبلیغی، بر سر سفره‌های مردم، وعده ندهد و مردم را اعانه بگیر نکند.

نامه ای به آن که اگر رییس جمهور نشود

مسعود مرعشی در چهارمین قسمت از طنز اگر رییس جمهور نشود در روزنامه کلیک بهار به اسفندیار رحیم مشائی رسیده و نوشته اگر ایشان رییس‌جمهور نشود، اول از همه آقای احمدی‌نژاد چند گوسفند دیگر برای آقای مشایی قربانی می‌کند بعد عده‌ای خودجوش، سخنرانی رییس دولت بعدی را با پرتاب مهر متوقف خواهند کرد (مهر به کسر میم. از ریشه مهرورزی. به یاد دولت مهرورز) و سایت‌های نزدیک به مشایی، همان‌طور که او را از سال ۸۹ «رییس‌جمهور مشایی» می‌نامیدند، با همان فرمان ادامه می‌دهند و بعد از سال ۹۲ هم او را رییس‌جمهور مشایی می‌نامند. آن‌ها آن‌قدر در نقششان فرومی‌روند که برای ایشان کابینه می‌چینند و گزارش سفرهای استانی‌شان را منتشر می‌کنند.

به نوشته این طنزنویس بعد از آن‌که از تب‌وتاب انتخابات افتاد، کلاس‌های درس گفتاری تشکیل می‌دهد و هر جلسه مدیریت دو نفر از شخصیت‌های تاریخی را نقد می‌کند. این کلاس‌ها در ۶۲‌هزار جلسه دوساعته برگزار می‌شود. و بعد احمدی‌نژاد یک گوسفند را جلوی جمع می‌برد و می‌گوید: «من امروز این گوسفند را آورده‌ام که قربانی کنم.» بعد اشاره می‌کند این قربانی برای جلوگیری از این‌ است که چشم‌زخم‌ها به مهندس مشایی آسیبی نرساند. ایشان تاکید می‌کند که دیگران قدر مشایی را نمی‌دانند و مشایی یک نعمت الهی است."

پیش بینی طنزنویس بهار به آن جا می رسد که: "مدودف و پوتین دیگر دسته‌جمعی به نیویورک و سازمان ملل نمی‌روند. آقای مشایی مجددا نظراتش را درباره مکتب ایرانی شرح‌وبسط می‌دهد. اشکانیان و ساسانیان با تعاریف او جان تازه‌ای می‌گیرند. رییس‌جمهور بعدی دستور می‌دهد کسی حق ندارد از این به‌بعد علی کریمی را با لقب «جادوگر» تشویق کند."

ابراهیم رها مسئول ستون پستخانه کلیک اعتماد نامه امروز خود را چنین آغاز کرده: "سلام اسفند جن‌گیر!دلم برایت تنگ شده بود و بی‌تو روزهای سختی بر من در ستون‌های طنزم می‌گذشت اسفند جن‌گیر. تو نبودی تا حرف‌های بامزه بزنی و من آنها را همه جا بنویسم و به تو بگویم بیا آنها را بنویسیم رو درخت، روی ابر، رو پر پرنده، رو ابرا. اسفند جن‌گیر حالا که دوباره از تو، از توی مدل ۲۰۱۳، رونمایی شده و در مصر هم از تو پرده‌برداری شد (از اون لحاظ) دوباره دلم هوایت را کرد و دلم خواست برایت نامه بنویسم.

می‌گویند تو پیشگویی می‌کنی که در بهار هوا کمی گرم می‌شود، یا در پاییز برگ درخت‌ها خواهد ریخت یا حتی تابستان فصل بستنی است. حتی می‌دانی در زمستان آب پرتقال فراوان می‌شود. تمام اینها را پیشگویی می‌کنی و آقای «بگم بگم» تمام این پیشگویی‌هایت را به عینه دیده. و یک روز دوان دوان آمده و گفته اسفندیار، اسفندیار من به تو ایمان آورده‌ام چون همان‌طور که گفته بودی در تابستان زردآلو به بازار آمده، وای چه شگفت."

طنزنویس اعتماد در نهایت نوشته: "اسفند جن‌گیر جان، حداقل قیمت یک شلوار که برود پای یکی ۷۸هزار تومان است و تو به گمانم یادت رفته بوده این را پیش‌بینی کنی. و یادت رفته بوده ۲۲ میلیون تومان شدن پراید را پیش‌بینی کنی، و یادت رفته بوده پسته کیلویی ۷۰ هزار تومان را پیش‌بینی کنی و تو، حتی تو که مدام حرف‌های تخمه‌یی می‌زنی، یادت رفته بوده تخمه کیلویی ۲۰ هزار تومان را پیش‌بینی کنی. اسفند جن‌گیر عزیزم، می‌گویند یک روز دوستان را جمع کرده‌یی و گفته‌یی مطمئن باشید کارها همه خوب است و وضعیت اقتصادی کشور عالی است و همه راضی هستند و ارز هم دلاری هفت تومان است و سکه هم سه تا صدتومن می‌فروشند در نارمک و دوستان همه به تو ایمان مضاعف آورده‌اند و خوشحال گفته‌اند از اون بالا کفتر می‌آیه و تو گفته‌یی نه خیر این مال اینجا نیست."

تیتر و عکس صفحه اول شرق

سوریه با خوزستان ؟

فضل الله یاری در سرمقاله کلیک ابتکار ضمن اشاره به تاریخچه پایداری ایرانیان در حفظ تمامیت ارضی کشور نوشته "شروع جنگ تحمیلی عراق علیه ایران اگر چه مفاهیم اسلامی و شیعی عاشورا و شهادت را پر رنگ تر از همیشه در فضای سیاسی و اجتماعی ایران مطرح کرد اما هیچ گاه جغرافیای ایران مورد غفلت قرار نگرفت. فقط چند سالی است که گویی برخی تاریخ را به گونه ای دیگر می‌خوانند. در روایت این افراد همه آنچه تحولات معاصرایران را رقم زده است «اسلام » بوده است و لاغیر. از نگاه اینان «حب وطن» که اسلام تایید و تمجیدش کرده است در میان انگیزه‌های جوانان و شهید و جانباز دیده نشده است."

نویسنده با این مقدمه به سخنان چند روز پیش حجت الا سلام مهدی طائب اشاره کرده که گفته بود "اگر دشمن به ما هجوم کند و بخواهد سوریه یا خوزستان را بگیرد اولویت با این است که ما سوریه را نگه داریم"

ابتکار پرسیده آیا شیخ مهدی طائب تجربه ای از موقعیت به یاد ماندنی دفاع مردم ایران از خوزستان را در انبان تجربیات خود دارد یا نه، اما بدون تردید وزنی که ملت ایران برای دفاع از خوزستان (یا هر نقطه دیگر کشور) قائل هستند قابل قیاس با حمایت نظام از موضع حکومت سوریه نیست.

کلیک کیهان نیز در یادداشتی به "اظهارات نادرست یکی از خطبای انقلابی درباره اولویت سوریه یا خوزستان" اشاره کرده و تاکید کرده که برای انتقال یک ذهنیت لازم نیست دفاع از محور مقاومت در سوریه را با دفاع از تمامیت سرزمینی در خوزستان یا استان دیگر را در تعارض قرار دهیم، ضمن اینکه سوریه استانی از استان های ما نیست بلکه یک عضو مهم و راهبردی محور مقاومت ضد صهیونیستی است.

کیهان ابراز امیدواری کرده که با این اوصاف انتظار می رود افراد در اظهارنظرهای خود به ویژه در مسائل تخصصی دقت بیشتری به خرج دهند و احیاناً در صورت اظهارنظر اشتباه یا تحریف اظهارات خود، به موقع اصلاح کنند.

بهمن بزرگ قیمت ارز

کارتون احمد عربانی، بهار

پدرام سلطانی در مقاله ای در کلیک شرق نوشته آماری که از عملکرد پنج ماهه مرکز مبادلات ارزی منتشر شده حاکی از این است که به‌طور متوسط روزانه ۴۱میلیون‌دلار ارز برای واردات رسمی کشور اختصاص یافته است. با فرض اینکه این آمار بدون محاسبه ارز مرجع اختصاص‌یافته برای واردات اولویت‌های اول و دوم است، باز هم این میزان ارز، حداکثر یک سوم میزان ارز مورد نیاز برای واردات بوده است.

مقاله شرق نشان از آن دارد که سوال جدی و اساسی از سیاستگذاران پولی و ارزی کشور این است که چرا به جای مدیریت بازار ارز بر مبنای واقعیت‌ها و با محاسبه و پیش‌بینی درآمدها و ذخایر ارزی قابل استفاده، به‌روش وعده و وعید دادن برای تسکین موقت بازار و درست کردن گلوله‌برفی از مشکلات و رها ساختن آن از بام اقتصاد کشور اقدام کرده‌اند تا این گلوله کوچک به مرور زمان تبدیل به بهمنی بزرگ شود که به هیچ روی نتوان آن را مهار کرد؟

علی ابراهیم نژاد در سرمقاله کلیک دنیای اقتصاد به خبر حذف بازار غیررسمی ارز به تصمیم بانک مرکزی پرداخته که عملا نگهداری ارز را جرم تلقی قرار داده و یادآور شده که اولین جهش‌های قیمت ارز در مهرماه ۸۹ پس از خبر قطع مسیر حواله ارز از طریق امارات رخ داد که قیمت دلار آمریکا طی یک هفته از ۱۰۶۰ تومان تا ۱۲۵۰ تومان اوج گرفت. و به ایجاد شکافی حدودا ۷ درصدی در نرخ ارز مرجع و بازار انجامید.

نویسنده مقاله با گذری بر تاریخچه حرکت نرخ ارز و کاهش ارزش پول ملی در دوران دولت احمدی نژاد به آن جا رسیده که جهش سوم با اصرار مجدد بانک مرکزی بر نرخ دستوری و فاصله گرفتن نرخ بازار آزاد در مهرماه ۹۱ آغاز شد. تزریق محدود ارز توسط اتاق مبادلات ارزی و اعمال محدودیت در عدم پرداخت ارز به برخی اولویت‌ها مجددا بازار را به محدود بودن منابع بانک مرکزی متقاعد کرد و قیمت ارز در پاییز و زمستان امسال رشد خیره‌کننده‌ای پیدا کرد.

سرمقاله دنیای اقتصاد با تاکید بر این که ممنوعیت خرید و فروش ارز پیش آمده این امید در دل ها رخ نموده که کاش این بار اتفاق متفاوتی بیفتد، اما اگر قرار باشد باز هم همان قصه تکراری اتفاق بیفتد از همین حالا می توان آینده را پیش بینی کرد: بازار این رفتار را نیز به عنوان سیگنالی از کمبود منابع ارزی بانک مرکزی و بهانه‌ای برای رشد قیمت تلقی خواهد کرد و در آینده‌ای نه چندان دور هم باید منتظر اعلام نرخ جدیدی برای ارز توسط بانک مرکزی باشیم و ادامه ماجرا...

دوگانگی خسته‌کننده تهران

مهدی افشارنیک در ستون خود در کلیک شرق نوشته از تهران نوشتن کاری نسبتا آسان است. به هر لبه و گوشه‌اش نگاه کنی مفصل نقد و سخن می‌توان از آن در آورد. آلودگی، ترافیک، ساخت‌وساز و تامین نیازهایش، محدوده مسکونی، هاله صنعتی‌اش، شبکه بزرگراهی و چه‌وچه. سوژه فراهم است. اغلب هم گرفتاری‌ها تاریخی شده‌اند و شکل سنت به خود گرفته‌اند. سخن‌ها بیشتر حول کالبد این شهر و قواره ظاهری‌اش است. اما کسی با روح و باطن این شهر چنان که باید، کاری ندارد.

این روزنامه نگار پرسیده: "اصلا این شهر روح دارد؟ یعنی یک معنای واحد و یک دست و همگون را می‌توان از جسمش بیرون کشید و فهم کرد؟ به طور معمول و مد روز شده این روزها، در نظرها این‌گونه تصور می‌شود که تهران قدیم یک شهر خوب بوده است. مهر خورده و نظر کرده. پر از چنارهای عباسی و آب کرج و هوای خوش باغ‌های ری و نسیم دل‌انگیز خنکای شمیران. در واقع «تهران بازان» دوست دارند روح تهران را در قاب قدیم و کهن به تصویر بکشند، چرا که کسی از تهران نو و تازه، دفاعی ندارد."

نون و پنیر و پسته!

پیمان مقدم در ستون طنز کلیک اعتماد نوشته: "صادرات پسته ممنوع نشده، آزاد شد. به جان عزیزتان این یکی را دیگر می‌دانستیم که صادر هم می‌شود. البته در عین حال که همیشه قیمتش به شاخ آهو پرواز می‌کند اما خب صادر شدن پسته مثل ماجرای صادرات مرغ خیلی عجیب و غریب نیست. اما جالب اینجاست که مصوبه ممنوعیت صادرات پسته در عرض یک روز ملغی شد و رفت توی بایگانی."

عموجان حین تماشای خبر ۲۰:۳۰ فرمودند: «خب معلوم است که از کجا آب می‌خورد. طبق معمول کار، کارِ هاشمی است.» ما تا آمدیم به خودمان بجنبیم و چرایش را بپرسیم، عموجان دستش را به علامت تهدید بالا بردند و فرمودند: «زهرمار! اگر بگویی به آقای هاشمی چه ارتباطی دارد می‌زنم فک بالا و پایین‌ات را یکی می‌کنم. دیگر پسته هم به هاشمی ربط ندارد؟ لابد به خاله جان ما مربوط می‌شود. خوب است که تملک باغ پسته را تلویحا تایید کرده‌اند. به هر صورت این لغو یک روزه ممنوعیت صادرات بدون شک به ایشان مربوط است.»

کارتون روز

کارتون هادی حیدری، شرق

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.