نامه احمدی‌نژاد به رهبر ایران: ارادت ما همیشگی است

به روز شده:  17:19 گرينويچ - 17 فوريه 2013 - 29 بهمن 1391
احمدی نژاد و خامنه ای

عکس از سایت رهبر ایران

محمود احمدی‌نژاد در واکنش به انتقادهای بی‌سابقه رهبر ایران، به آیت‌الله خامنه‌ای نامه نوشت.

رئیس جمهوری ایران در نامه‌ای که در سایت رسمی دولت منتشر شده، خطاب به رهبر ایران نوشته است: "دلبستگی و ارادت اینجانب و اعضای محترم دولت به جنابعالی همیشگی است".

رئیس جمهوری به رهبر ایران گفته است "همکارانم در دولت تا آخرین لحظات مسئولیت، دلبسته به ارزش‌های انقلاب اسلامی، کمربسته خدمت به کشور و مردم خواهیم بود".

تحلیل جمشید برزگر، تحلیلگر بی‌بی‌سی در امور ایران

نامه محمود احمدی‌نژاد به آیت الله علی خامنه‌ای، در پی انتقادهای بی‌سابقه رهبر جمهوری اسلامی از رییس جمهوری، در عرف سیاسی ایران نامه‌ای تند قلمداد می‌شود. آقای احمدی‌نژاد، در نامه خود، نه تنها عذرخواهی نکرده و اقدامات خود را بر خلاف نظر صریح ولی فقیه مخالف شرع و قانون ندانسته، بلکه به طور تلویحی از رفتار خود به عنوان گامی برای "رعایت مصالح کشور" و "اعتلای کشور" یاد کرده است. در حالی که روسای قوای مقننه و قضاییه و ۲۶۵ نماینده مجلس بر نقش ولی فقیه در «نظام مقدس جمهوری اسلامی» سخن گفته‌اند، آقای احمدی‌نژاد با برگزیدن ادبیاتی یکسره متفاوت، در نامه کوتاه خود چهار بار به کشور و مردم اشاره کرده و در ‌‌نهایت تنها به گفتن این نکته بسنده کرده است که ارادت و دلبستگی او و اعضای دولتش به آقای خامنه‌ای همیشگی است. این نامه، نه تنها انتظارات هواداران رهبر جمهوری اسلامی را برآورده نمی‌کند، بلکه احتمالا خود دلیل تازه‌ای برای گسترش و تعمیق مناقشه جاری در بالا‌ترین سطوح قدرت در ایران خواهد شد.

آقای احمدی‌نژاد همچنین تأکید کرده است که دولت کوچک‌ترین قدمی برخلاف مصالح ایران برنخواهد داشت.

نامه بدون عذرخواهی

برخلاف کلیک بیانیه نمایندگان و کلیک اظهارات رئیس مجلس ایران، در نامه رئیس‌جمهوری ایران نشانه‌ای از عذرخواهی دیده نمی‌شود.

بعد از انتقادهای رهبر ایران، نمایندگان و رئیس مجلس از آیت‌الله خامنه‌ای عذرخواهی کردند.

رئیس قوه قضاییه هم در کلیک نامه به رهبر ایران از صحبت‌های او حمایت کرد.

با شروع موج حمایت از سخنان رهبر ایران، بعضی چهره‌های سیاسی از آقای احمدی‌نژاد خواستند که استغفار و توبه کند.

حتی مهدی کوچک‌زاده نماینده حامی دولت در مجلس در وبلاگ شخصی خود نوشت "اگر استغفار نکنید و از رهبر و مردم طلب بخشش نکنید، من هیچ دلیلی برای ترجبح شما بر دیگر روسای قوا نمی‌بینم".

رهبر ایران دیروز در سخنانی از جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتقاد کرد.

آیت الله خامنه‌ای به ویژه کلیک افشاگری محمود احمدی‌نژاد علیه برادران لاریجانی را اقدامی کلیک "خلاف شرع، قانون و اخلاق" خواند.

آبان ماه امسال هم، بعد از هشدار رهبر ایران درباره اختلاف‌ روسای قوه قضائیه و مجریه درباره سرکشی به زندان اوین، صادق لاریجانی و علی لاریجانی در نامه‌هایی جداگانه به رهبر گفتند که از "پیام وحدت‌بخش" آیت‌الله خامنه‌ای اطاعت می‌کنند؛ اما محمود احمدی‌نژاد در نامه به آیت‌الله خامنه‌ای تذکر رهبر را "به موقع" دانست و کلیک نوشت که مطمئن است رهبر "با مخدوش شدن اختیارات رئیس‌جمهور" مخالف است.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.