عذرخواهی ۲۶۵ نماینده مجلس از رهبر ایران

به روز شده:  13:15 گرينويچ - 17 فوريه 2013 - 29 بهمن 1391
مجلس ایران

بعد از سخنرانی رئیس مجلس ایران، نمایندگان برای تأیید او چند بار تکبیر گفتند

دویست و شصت و پنج نماینده مجلس ایران، یک روز بعد از انتقاد آیت‌الله علی خامنه‌ای از استیضاح وزیر کار، با انتشار بیانیه‌ای از رهبر ایران عذرخواهی کردند.

نمایندگان مجلس گفته‌اند "اطاعت از فرمایشات رهبر" را واجب شرعی و قانونی می‌دادند و بابت استیضاح وزیر کار معذرت خواهی می‌کنند.

انتقاد رهبر ایران مربوط به جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی بود که در آن، رئیس جمهوری ایران با کلیک پخش نواری که مخفیانه ضبط شده بود، رؤسای قوه‌های قضاییه و مقننه را تلویحا به فساد اقتصادی و باندبازی متهم کرد.

رهبر ایران، دیروز بعد از کلیک انتقاد بی‌سابقه از رئیس جمهوری ایران و "غیرشرعی" خواندن رفتار آقای احمدی‌نژاد، از مجلس هم به خاطر برگزاری استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی انتقاد کرد.

آقای خامنه‌ای گفته بود استیضاح یک وزیر، چند ماه مانده به پایان کار دولت، کاری بی‌فایده بوده است و در روز استیضاح "در داخل مجلس هم کسانی حرف‌های نامناسب بر زبان آوردند".

نمایندگان مجلس، امروز ۲۹ بهمن، در متن بیانیه خود گفته‌اند "مواضع روشن و شفاف ناخدای خدامحور نظام" نشان دهنده وصیت بنیانگذار جمهوری اسلامی است که گفته بود "پشتیبان ولایت فقیه باشید تا آسیبی به مملکت نرسد".

'استیضاح کار درستی بود'

علی لاریجانی، رئیس مجلس ایران هم که دیروز بعد از سخنان رهبر ایران، با انتشار نامه ای از این سخنان تشکر کرده بود، امروز کلیک در جلسه علنی مجلس تأکید کرد رهبر ایران را "ولی امر مسلمانان" و "نور چشم" خود می‌داند و با "جان و دل" تلاش می‌کند که نظر رهبر در قوه مقننه محقق شود.

آقای لاریجانی گفت: "درست است که در کشور به دلیل دموکراسی اختلاف آرا وجود دارد، اما در مقابل توطئه دشمن همه یک‌صدا با ندای رهبری هم‌نوا می‌گردند."

به گزارش خبرگزاری فارس، بعد از سخنان رئیس مجلس ایران، نمایندگان مجلس برای تأیید حرف‌های رئیس مجلس چند مرتبه تکبیر گفته‌اند.

بسیج دانشجویی ایران و سه تشکل دانشجویی دیگر خواستار توبه و عذرخواهی محمود احمدی‌نژاد شده‌اند

اما علی مطهری از منتقدان اصلی دولت در مجلس در نظری متفاوت به خبرگزاری‌ها گفته است که استیضاح "برای دفاع از قانون‌مداری" کار درستی بود. با وجود این آقای مطهری گفته است اگر رهبر ایران قبل از استیضاح نظر خود را اعلام می‌کرد، نمایندگان وزیر را استیضاح نمی‌کردند.

به گفته نماینده تهران در مجلس، التزام به ولی فقیه به این معنی نیست که همه نظرات نمایندگان مطابق نظر رهبر باشد.

'رئیس‌جمهور توبه کند'

هم‌زمان گروهی دیگر خواستار معذرت‌خواهی و توبه رئیس‌جمهوری ایران شده‌اند.

حتی مهدی کوچک‌زاده که از نمایندگان حامی دولت است، در وبلاگ شخصی خود خطاب به محمود احمدی‌نژاد نوشته است "اگر استغفار نکنید و از رهبر و مردم طلب بخشش نکنید، من هیچ دلیلی برای ترجبح شما بر دیگر روسای قوا نمی‌بینم".

بسیج دانشجویی کشور ایران، اتحادیه انجمن‌های اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه‌ها و دو تشکل دانشجویی دیگر هم در نامه‌ای سرگشاده به رهبر ایران، از رئیسان سه قوه و به‌ویژه رئیس‌جمهوری ایران خواسته‌اند به صورت رسمی از ملت ایران عذرخواهی و توبه کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.