بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه سی ام بهمن

به روز شده:  02:28 گرينويچ - دوشنبه 18 فوريه 2013 - 30 بهمن 1391
تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود سخنان احمدی نژاد را در جمع استانداران منعکس کرده و در عین حال به صدور حکم اعدام چهار نفر از متهمان پرونده فساد بزرگ اهمیت بسیار داده اند.

مقالاتی در تائید و انتقاد حکم اعدام ها، و واکنش به پیشنهاد احتمالی غرب برای تعطیل تاسیسات هسته ای فردو در مقابل لغو تحریم معاملات طلا برای ایران از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

رفتارهای احمدی نژاد

روزنامه های امروز تهران با نقل نامه رییس دولت به رهبر جمهوری اسلامی از هر نوع نقد و تحلیلی بر آن خودداری کرده و مانند روزنامه کلیک کیهان به این اشاره کرده اند که روسای قوا از امر ولی فقیه اطاعت کردند.

حسین شریعتمداری هم از اشاره به تفاوت های نامه رییس دولت با روسای قوای دیگر و نمایندگان مجلس صرف نظر کرده و در یادداشت روز خود به طور کلی نوشته در ۲۲ بهمن امسال، علاوه بر شعارهای الله اکبر، مرگ بر آمریکا، مرگ بر اسرائیل که شعارهای ثبت شده در شناسنامه اینگونه حماسه های حضور است، بیشترین شعار که نشانه بصیرت و شعور عمیق مردم بود و با اصرار فریاد زده می شد این بود؛ «این همه لشکر آمده، به عشق رهبر آمده» یعنی آقایان مسئول نظام در هر جایگاه و رده ای که باشند فقط تا آنجا قابل احترامند که همراه با توده های عظیم مردم، پیرو بی چون و چرای رهبری باشند.

به نوشته مدیر روزنامه کیهان خوشبختانه نهیب حضرت آقا و اتمام حجت آمیخته به نصیحت ایشان لبیک مسئولان محترم را درپی داشت و سران محترم سه قوه و نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی با ارسال نامه و صدور بیانیه، بر همراهی خویش با مردم در پیروی از رهبر معظم انقلاب تاکید ورزیدند و با این اقدام خود، ملت را خشنود و خواب خوش دشمنان بیرونی و دنباله های داخلی آنها را به کابوس تبدیل کردند.

در همین حال عظیم محمودآبادی در کلیک اعتماد نوشته محمود احمدی‌نژاد اگرچه می‌داند این روزها تاکید بر پر کاری دولت و «خدمتگزاری» آن در میان همپیمانان سابقش خریدار چندانی ندارد و سخنانش نزد اصولگرایان رنگ و روی سابقش را از دست داده اما همچنان بر ویژگی‌هایی که سال‌ها است برای دولت تحت ریاست خود برمی‌شمارد، تاکید می‌کند. البته او مدت‌ها است که خود را از حمایت‌های گروه‌های مختلف و چهره‌های مطرح اصولگرا مستغنی می‌داند اما برخی اصولگرایان همچنان تاکید می‌کنند که اگر حمایت‌های آنها از احمدی‌نژاد در دوره انتخابات ریاست‌جمهوری سال‌های ۸۴ و ۸۸ نبود امکان نداشت فرد ناشناخته‌یی چون احمدی‌نژاد بتواند به کرسی ریاست‌جمهوری دست یابد.

عکس صفحه اول بیشتر روزنامه های احمدی نژاد را در حال سخنرانی برای استانداران در حالی نشان می دهد که سعید مرتضوی در کنار وی نشسته است. این در پایان روزی است که هم نامه غیرمتعارف وی به آیت الله خامنه ای و هم سخنانشان در جمع استانداران و هم نشاندن سعید مرتضوی مورد اعتراض مجلس کنار دست خود و تاکید بر این که تا ساعت نه روز ۱۲ مرداد سال آینده هستم، همه جنجال برانگیز بوده است. اما روزنامه ها سکوت کرده اند.

نیازمندی‌ها

کلیک جهان صنعت در ابتدای ستون طنز خود با عنوان "نیازمندیها" چند آگهی را مجسم کرده: فوری - به تعدادی اینکاره جهت گذراندن چرخ اقتصادی کشور نیازمندیم‌. جمعی از مستضعفین

پژوهشکده رویان هم به یک وزیر جهت تصدی وزارت کار نیازمند است، همراه با بیمه و جای خواب.

محمد رضا ستوده در پایان این ستون نوشته: فوری فوری - تعدادی اسکله قانونی مرغوب در بهترین نقاط. جهت تسریع در امر خصوصی‌سازی، به مردم عادی واگذار می‌شود‌.

حکم اعدام ها، مخالفان و موافقانش

سیاست روز در زیر این عکس نوشته "چپاولگران اقتصادی در انتظار چوبه دار".

سیاست روز در زیر این عکس نوشته "چپاولگران اقتصادی در انتظار چوبه دار".

خبر اول بسیاری از روزنامه های امروز صبح تائید حکم اعدام چند تن از نفرات پرونده معروف به سه هزار میلیارد تومانی است که با تائید یا انتقاد چند روزنامه روبرو شده است.

صادق زیباکلام در مقاله ای در روزنامه کلیک قانون ضمن اشاره به این که دستگیری و مجازات افراد معروف به پرونده سه هزار میلیاردی عملی است که نه در راه اجرای عدالت به دفاعیات مه افرید خسروی و دیگر متهمان پرداخته که هیچ گاه منتشر نشده و حتی نامه هایی که نفر اول پرونده برای رییس قوه قضاییه و دادستان فرستاده هم انتشار نیافته.

نویسنده که این نامه ها را دیده بر اساس آن ها درست است که صدور این حکم به قصد راضی کردن افکار عمومی است اما نفر اول پرونده که حالا محکوم به اعدام شده بیش از دو دهه تلاش شبانه‌روزی داشته و توانسته با به راه‌اندازی ۲۲ شرکت فعال و قریب به ۱۷ هزار حقوق‌بگیر موفقیتی کم‌نظیر از خود برجای بگذارد. نخستین نکته‌ای که توجه‌ام را جلب کرد این واقعیت بود که مه آفرید امیر خسروی از نظر استعداد، توان بالای مدیریتی و شم اقتصادی، داشتن ضریب هوشی فوق العاده چیزی در ردیف «بیل گیتس»، «استیو جابز»، «هنری فورد»، «حاج امین الضرب»، «حاج برخوردار»(صنایع پارس الکتریک را ایجاد کرده بود)، یا برادران خیامی(که ایران خودرو را ایجاد کردند) است.

این استاد دانشگاه بدون ورود به جزئیات پرونده تاکید کرده اتهام اصلی که به وی وارد شده و براساس آن حکم اعدام برای ایشان صادر شده، «اخلال در اقتصاد کشور» و «ارتکاب مفاسد اقتصادی» و در نتیجه «مفسدفی‌الارض» شناخته شده. معلوم نیست فردی که قریب به ۲۰ سال فعالیت اقتصادی می‌کرده، نه به‌دنبال خرید و فروش ارز بوده و نه خرید و فروش‌های دیگر بلکه صرفا به دنبال تولید بوده و از جمله در صنایع غذایی، دامپروری، کشیدن راه‌آهن و انرژی یعنی در امور عمرانی و تولیدی مشغول بوده و توانسته ۱۷ هزار پرسنل را در واحدهای تولیدی‌اش به کار گیرد، چگونه و چه «اخلالی در اقتصاد کشور» کرده؟

در پایان مقاله روزنامه قانون آمده صدور حکم اعدام و اساسا تلاش در محکومیت متهمان اختلاس سه هزار میلیارد تومانی، برای پاسخ دادن و ارضاء کردن افکار عمومی است یک نفر دارد قربانی می‌شود تا افکار عمومی‌التیام پیدا کند. مهم نه حق است، نه عدالت.

صالح نیکبخت در مقاله ای در کلیک بهار با اشاره به قوانینی که برای مجازات مفاسد مالی و اقتصادی وجود دارد پرسیده آیا صدور چنین احکام سنگینی می‌تواند در ایجاد امنیت اقتصادی و مالی در جامعه ما موثر باشد؟ سابقه چنین احکام سنگینی درباره سایر جرائم مثلا جرائم مربوط به مواد مخدر که میزان مجازات اعدام را در کشور ما بالا برده نشان می دهد که این مجازات تاثیری در کاهش جرائمی که مجازات‌های سنگین دارد نداشته است.

به نظر این حقوقدان بعضی از افراد با توسل به رسانه‌های عمومی و بدون خوف و هراس از مجازات نشر اکاذیب و تشویش اذهان‌عمومی برای موسسات مالی و بانک‌ها اتهامات تحصیل مال نامشروع، پول‌شویی، اختلاس و... را رقم می‌زدند و حتی کار به جایی رسیده است که چنین افرادی بدون خوف از قانون، مدیران این‌گونه موسسات را متهم می‌کنند بدون این‌که این اتهام در مراجع ذی‌صلاح مطرح و رسیدگی شده باشد.

اما ابوالقاسم کواکبیان در سرمقاله کلیک مردم سالاری ضمن اشاره به دستور آیت الله خامنه ای برای این که مسئولان به جای بگومگوهای بی حاصل تلاش خود را متمرکز مشکلات اقتصادی نمایید سه پیشنهاد مطرح کرده که اولش این است که حال که حکم اعدام چهار متهم اول اختلاس ۳۰۰۰ میلیارد تومانی یعنی همان مه آفرید خسروی و همکاران وی تایید شده است برای عبرت تروریست‌های اقتصادی وی و چند تن دیگر از دزدان بیت المال در ملأ عام به دار مجازات آویخته شوند. چرا که اثر جرم اینگونه افراد خیلی بیشتر از زورگیران و ایجادکنندگان رعب و وحشت است.

عزت‌الله یوسفیان‌ملا عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس هم در مقاله ای در تهران امروز اعلام تایید حکم اعدام متهمان پرونده فساد مالی بزرگ را خبر خوشی در راستای مبارزه قاطع و همه جانبه با مفاسد اقتصادی محسوب خوانده. و ضمن تجلیل از قوه قضاییه نوشته این حکم‌ها گرچه بسیار عادلانه و درست بوده است اما نباید این انتظار را به وجود آورد که با تمام شدن کار رسیدگی به این پرونده دیگر ماجرای مبارزه با مفاسد اقتصادی تمام شده است. بلکه این آغاز راهی است که انتظار می‌رود دستگاه قضایی درخصوص پرونده‌های مشابه به کار گیرد.

دولت مظلوم و نامه به یک عید نوروز

کسری نوری در صفحه آخر کلیک بهار نوشته شکر خدا، این روزها از صدقه سر دولت خدمتگزار، هر جا که می‌روی و هر که را می‌بینی از اوضاع و احوال زندگی می‌نالد، تفاوتی هم نمی‌کند که پیر است یا جوان، مالک است یا مستاجر، سوار است یا پیاده، باسواد است یا بی‌سواد، مجرد است یا عیالوار؛ خلاصه همه مشغول زیر و رو کردن جد و آباد روزگارند.

کارتون علی درخشی، شرق

کارتون علی درخشی، شرق

به نوشته این مقاله گروه دیگری از معترضان که به مدد فوران حسن تدبیر در کشور تعدادشان هم کم نیست وجود دارند که دلیل اعتراضشان معلوم نیست؛ جماعت نوکیسه‌ای که از صدقه سر همین اوضاع بلبشوی اقتصادی، ره صد ساله را یک‌ساعته پیموده‌اند و آن قدر ثروتمند شده‌اند که نمی‌دانند پول‌ها را کجایشان بگذارند. همان‌ها که جنون ولخرجی و تجمل دارند و یادشان رفته، که بوده‌اند و از کجا آمده‌اند؛ همان‌ها که تا همین چند وقت پیش تفاوت بین پیف‌پاف و اسپری زیر بغل را نمی‌دانستند و الان در ماراتن چشم و هم‌چشمی در تلاشند که آروغشان هم بوی عطر «ورساچه» و «نیناریچی» بدهد؛ جماعتی که ناگهان به ویلاها، آپارتمان‌ها و پنت‌هاوس‌های شمال شهر پرتاب شدند و مرکبشان هم به خودروهای لوکس چند‌‌ صد‌میلیونی تبدیل شد.

مقاله بهار به این جا می رسد که بیایید فرض کنیم روزی در این مملکت عزم جدی برای ریشه‌کنی فساد و استقرار یک نظام سالم اقتصادی پدید آید، فکر می‌کنید مخالفان آن چه کسانی خواهند بود؟

ابراهیم رها در ستون پستچی روزنامه کلیک اعتماد نامه ای به عید نوروز یافته به این مضمون: سلام عید سعید باستانی! خوبی عید؟ همین آغاز نامه یک سوال اساسی داشتم. عید نوروز چرا می‌خواهی بیایی؟ مرض داری؟! بدت نیاید اما خیلی لوس و بی مزه‌یی. شنیده‌ام، یعنی تقویم به ما گفته تو یک ماه دیگر می‌آیی، من البته شنیده‌ام، می‌گویند زمانی مردم در طول مدت حضور تو به دو امر خطیر اهتمام می‌ورزیده‌اند: یک گشت و گذار، دو عشق و حال.

اما عید سعید باستانی، آدم در شرایط فعلی در وسط خیابان از شدت گرانی لزگی می‌زند دیگر وجود تو را می‌خواهد چه کار؟ عید جان بیا با هم مرور کنیم، جهت انجام فعل سرنوشت ساز و اساسی عشق و حال به خیلی چیزها نیاز هست. عجالتا عشق و حال در حد نوشیدن یک لیوان آب پرتقال هم به جیب ما قد نمی‌دهد. حالا شما در باب درجات عشق و حال خودت مطلع هستی، خب همین پسته که انسان با آن عشق و حال می‌کند را نمی‌شود خرید، خود چیپس شده چندهزار تومان شما ببین دیگر خود عشق و حال قیمتش چنده.

در پایان نامه آمده: عید نوروز ما از تو تشکر می‌کنیم از بیخ، که امسال هم به یاد مایی و یک ماه دیگر می‌خواهی بیایی. اما در روزگاری که برای دادن یک کیلو شیرینی همه خلف وعده می‌کنند و آدم قیدش را می‌زند دیگر تو در شرایط تخمه‌یی که تخمه می‌شود کیلویی بیست هزار تومان می‌خواهی بیایی کدام طعم آب پرتقال را فرو کنی توی حلق‌مان!؟

آیا دولت از تبعات سیاست‌های مالی خود آگاه است؟

حسین راغفر در کلیک قانون نوشته پرسشی که همواره پس از اجرایی شدن سیاست‌های دولت مطرح می‌شود این است که دولت تا چه حد مسئولیت تبعات سیاست‌هایش را می‌پذیرد؟ نکته مهم‌تر اینکه، آیا آگاهی از تاثیرات منفی‌ای که اجرای برخی سیاست‌های پولی و مالی از سوی دولت بر اقتصاد خانواده‌ها وارد می‌آورد ازسوی دولت و اجرا کنندگان این سیاست‌ها وجود دارد؟

به نوشته این کارشناس اقتصادی هفته‌های گذشته، با اعلام پرداخت کمک‌های نقدی مازاد بر پرداخت نقدی یارانه‌ها به خانوارها بارها این پرسش از سوی صاحب نظران مطرح شده است. واقعیت آن است که طی سال‌های گذشته پرداخت یارانه‌های نقدی از سوی دولت نه تنها به معیشت دهک‌های درآمدی ضعیف جامعه کمک نکرده که توان اقتصادی این خانواده‌ها را بیش از گذشته آسیب‌پذیرتر ساخته است. حالا هم که دولت تصمیم گرفته است مبالغ ۷۰ تا ۹۰ هزارتومان به مردم عیدی بدهد. با توجه به افزایش قیمت‌ کالاهای اساسی و نیز در شرایطی که تا این لحظه قیمت هرکیلو گوشت قرمز حدود ۴۰ هزار تومان است، رقم ۷۰ هزار تومان چند درصد از هزینه‌های شب عید خانواده‌ها را می‌تواند پوشش دهد؟

مقاله قانون تاکید دارد در چنین اقتصاد بیماری، تزریق پول، افزایش نقدینگی و شوک‌های اقتصادی تنها تعداد بیشتری از خانواده‌ها را به زیر خط فقر خواهد برد. تزریق بی‌ضابطه پول به جامعه همچنین تبعات دیگری نظیر آسیب رساندن به «اخلاق کار» در جامعه را در پی دارد. چرا که در تمام سال‌هایی که یارانه نقدی به خانواده‌ها پرداخت می‌شد، بسیاری از افراد روستایی که حقوق ماهانه‌شان حتی به ۱۰۰ هزار تومان هم نمی‌رسید، با دریافت ماهانه ۴۰ یا ۷۰ هزار تومان، قانع و به قول معروف به یک زندگی «بخور و نمیر» راضی شدند.

زنده باد خیار

کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

اسماعیل امینی در شعری بلند به استقبال شعار "زنده باد بهار" رفته و با عنوان "زنده باد خیار" سروده:

آدمی صبح می‌شود بیدار / بعد صبحانه می‌رود سر کار

خوش به حالش که کار و نان دارد/ کار و نان هست این زمان بسیار

مثل بسیار چیزهای دگر/مثلا گوجه و هویج و خیار

چه خیاری عجب خوشایند است / مثل لبخند مجری اخبار

نیست در کار پچ پچ و اسرار/ تلفن، گفت و گو ، بده بستان

دوربین مخفی و کلیپ و نوار/اختلاس و تبانی و رشوه

این خیار است سبز و سرزنده/ پس بگوییم زنده باد خیار


در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.