مهمانپرست: امیدواریم ۱+۵ پیشنهادهای مناسبی ارائه دهد

به روز شده:  00:33 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391
رامین مهمانپرست

رامین مهمانپرست ابراز امیدواری کرده است "پیشنهادهای مناسبی" به طرح ایران ارائه شود

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت خارجه ایران، در آستانه دیدار کشورش با گروه ۱+۵ در قزاقستان، ابراز امیدواری کرده است که کشورهای عضو این گروه، "پیشنهادهای مناسبی" در پاسخ به طرح ایران ارائه دهند.

به گزارش خبرگزاری مهر، آقای مهمانپرست در دانشگاه علامه طباطبایی و در حاشیه نشست دیپلماسی عمومی، درباره دور بعدی مذاکرات، صحبت کرد و ابراز امیدواری کرد که کشورهای طرف مذاکره با ایران پیشنهادهایی "هم سطح و هم شان با پیشنهادات جامع نمایندگان" ایران ارائه کنند تا در نهایت هم حقوق ایران "کاملا به رسمیت شناخته شود و هم براساس این توافق ادعاهای احتمالی و نگرانی‌های احتمالی‌شان برطرف شود."

او گفت که در آخرین نشستی که بین ایران و ۱+۵ برگزار شد، "نمایندگان مذاکره کننده ایرانی طرح جامعی را مطرح کردند که به ادعای نمایندگان کشورهای ۵+۱ طرحی جامع و سازنده بود."

به گفته آقای مهمانپرست، اعضای این کشورها اعلام کردند که برای اظهار نظر درباره این طرح به زمان نیاز دارند.

سخنگوی وزارت خارجه ایران همچنین از تمایل کشورش برای مذاکره سخن گفت. مذاکره ای که به گفته او "رویکردی منطقی" داشته باشد و قدم‌ها در آن "هم زمان و هم وزن" برداشته شوند.

او گفت که در این صورت می‌توان انتظار داشت که مذاکرات به سرعت به نتیجه برسد.

کشورهای غربی ایران را متهم می‌کنند که برنامه هسته‌ای‌اش صلح آمیز نیست، اما ایران این ادعا را رد می‌کند.

روز شنبه (۲۸ بهمن)، آیت الله علی خامنه ای، رهبر ایران، در همین زمینه گفته بود: "ایران قصد ساخت سلاح هسته‌ای ندارد و این تصمیم نیز به دلیل ناراحتی آمریکا نیست، بلکه بر مبنای یک عقیده و اعتقادی است که سلاح هسته‌ای را جنایت بر ضد بشریت می‌داند."

پیش از این آیت‌الله خامنه‌ای، نظر فقهی خود درباره ساخت سلاح هسته‌ای را اعلام کرده بود که از نظر او "حرام است."

ایران و گروه ۱+۵ هشتم اسفندماه در قزاقستان دیدار خواهد کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.