اعتراض ایران به مصاحبه تلویزیون دولتی چین با رضا پهلوی

به روز شده:  10:46 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391

سفارت جمهوری اسلامی ایران در پکن در نامه‌ای به وزارت امور خارجه چین به مصاحبه تلویزیون دولتی این کشور با رضا پهلوی، فرزند شاه سابق ایران، اعتراض کرده است.

سفارت ایران این مصاحبه را "غیرقابل درک" خوانده و گفته این اقدام "غیرمسئولانه" برای "مردم ایران بسیار تاسف بار و غیرقابل تحمل است."

رامین مهمانپرست، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران، با لحنی ملایم‌تر مصاحبه تلویزیون دولتی چین با رضا پهلوی را "اشتباهی سهوی" خوانده که "در نتیجه عدم کنترل و نظارت کافی در تلویزیون چین"به وقوع پیوسته است.

در نامه سفارت ایران در پکن از این مصاحبه به عنوان "دخالت آشکار در امور داخلی ایران" تعبیر شده و به وزارت خارجه چین گفته شده که این کار با "اصول سیاست خارجی مسالمت آمیز جمهوری خلق چین" مغایرت داشته است.

ایران گفته از چین انتظار دارد که چنین اقداماتی را تکرار نکند.

شبکه دولتی چین در برنامه سیاسی هفتگی خود، که به تحلیل وضعیت دیپلماتیک ایران اختصاص داشت به مصاحبه‌های جداگانه با رضا پهلوی و محمد مرندی، استاد دانشگاه تهران، پرداخت.

رضا پهلوی در این برنامه از جمهوری اسلامی و همچنین برخی سیاست‌های قدرت‌های غربی در قبال ایران انتقاد کرد.

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.