فرمانده پلیس ایران: دو میلیون معتاد و دویست هزار الکلی داریم

به روز شده:  08:17 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391

تغییر الگوی مصرف مواد مخدر در سال‌های اخیر و افزایش مصرف محرک‌ها و مواد مخدر صنعتی و شیمیایی نگرانی‌هایی در ایران پدید آورده - عکس از خبرگزاری ایسنا

سرتیپ اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده پلیس ایران، امروز ۱ اسفند (۱۹ فوریه) گفته است که در ایران یک میلیون تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر "معتاد رسمی"، حدود ۷۰۰ هزار نفر "معتاد تفننی" و ۲۰۰ هزار نفر هم الکلی هستند.

او گفته که تعداد معتادان به مشروبات الکلی در ایران به طور چشمگیری از متوسط جهانی پایین‌تر است.

فرمانده پلیس ایران هشدار داده که "با گسترش موادمخدر صنعتی در دنیا محدودیت‌های کشت نیز برداشته شده" و افزوده در ایران نیز تولید این گونه مواد، که به لابراتوارهای خانگی تهران و اسلامشهر محدود بود، به سایر مناطق ایران نیز گسترش یافته است.

او همچنین گفته که گرایش به مواد مخدر سنگین در ایران افزایش یافته است.

آقای احمدی‌مقدم گفته پیش از این ۶۲درصد مواد مخدر تولیدشده در افغانستان از خاک ایران قاچاق می‌شد، اما این میزان هم‌اکنون به ۲۸درصد کاهش یافته است. او عراق را از مسیرهای جدید انتقال مواد مخدر معرفی کرده است.

آقای احمدی مقدم با اشاره به این که تعداد مراکز درمانی ترک اعتیاد در ایران کافی نیست گفته: "هرچند در افزایش این مراکز پیشرفت‌های خوبی داشته‌ایم اما این کمبود ظرفیت‌ها موجب شده است تا معتادان پس از دستگیری مجددا رها شوند."

ایران قوانین سختی برای تولید، فروش و مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی دارد.

مجازات حمل سی گرم از مواد مخدری نظیر هروئین و مرفین اعدام است.

تولید و نوشیدن مشروبات الکلی نیز جرم است و قوه قضاییه ایران از مجازات شلاق در این زمینه استفاده می‌کند. اگر فردی دو بار به دلیل نوشیدن مشروب شلاق بخورد، دفعه سوم به مجازات مرگ محکوم خواهد شد.

آقای احمدی مقدم گفته: "معتادان و موادفروشان خرد احساس امنیت را در جامعه کاهش می‌دهند" و بر "پاکسازی ظواهر جامعه از معتادان و موادفروشان" تاکید کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.