ریاست‌جمهوری ایران: قوه قضاییه انگیزه برخورد با بدهکاران بانکی را ندارد

به روز شده:  15:31 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391

محمود احمدی‌نژاد در ماه‌های اخیر به دفعات با برادران لاریجانی اختلاف نظر پیدا کرده است

نهاد ریاست جمهوری ایران با صدور بیانیه ای دستگاه قضایی را متهم کرد که برای برخورد با بدهکاران سیستم بانکی کشور انگیزه جدی ندارد.

روابط عمومی ریاست‌جمهوری ایران با صدور بیانیه ای از اظهارات روز گذشته غلامحسین محسنی اژه‌ای سخنگوی دستگاه قضایی انتقاد کرد و از این قوه قضاییه خواست که قاطعانه "عدالت را در عمل درباره همگان بدون هیچ گونه تبعیضی به اجرا بگذارد."

آقای محسنی اژه‌ای دیروز در پاسخ به خبرنگاری گفته بود که اظهارات محمد شیخان، از مسئولان روابط عمومی ریاست‌جمهوری، درباره لیست ۳۰۰ نفر از بدهکاران بانکی که رئیس‌جمهور به قوه قضاییه داده نادرست است.

در اطلاعیه روابط عمومی ریاست‌جمهوری ایران گفته شده که "ایجاد تردید و شبهه" در این زمینه می‌تواند به "فقدان انگیزه برای پیگیری جدی این مساله" تعبیر شود.

مساله بدهکاران بانکی و چگونگی مواجهه با آن، منجر به اختلاف نظری دامنه‌دار میان رئیس‌جمهوری و قوه قضاییه ایران شده است. دولت ایران دی ماه گذشته، برای اثبات اینکه اسامی این افراد را به قوه قضاییه داده است کلیک اسنادی را منتشر کرد.

صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران، دیروز با دفاع از عملکرد دستگاه قضایی ایران گفت: "عده‌ای می‌خواهند قوه قضاییه تابع آنها باشد و در این صورت هر کاری که ما انجام می‌دادیم آنها می‌پذیرفتند."

'شمشیر'

تداوم اختلاف نظرهای خبرساز میان محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهور و دیگر مقامات ارشد جمهوری اسلامی، باعث شد که آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران، روز شنبه برای دومین بار در ماه‌های اخیر به صراحت مناقشات میان مسئولان حکومت را کلیک محکوم کند.

در پی اظهارات رهبر ایران، علی و صادق لاریجانی، روسای مجلس و قوه قضاییه، به سرعت اعلام کردند از توصیه‌های او کلیک پیروی می‌کنند. محمود احمدی‌نژاد هم یک روز بعد در کلیک نامه‌ای خطاب به رهبر گفت که "ارادتش به او همیشگی است".

امروز روح‌الله حسینیان، از نمایندگان حامی رئیس جمهور در مجلس، ضمن دعوت مسئولان به آرامش گفته که "ما با هیچ کس عهد اخوت نبسته‌ایم و رابطه ما با اشخاص نسبت آنها با رهبری است و هر کس این نسبت را فاصله بیاندازد ما به همان نسبت از او فاصله می‌گیریم."

او افزوده است: "همگان بدانند که همان شمشیری را که به دفاع از مسئولین کشیده‌ایم با اجازتی یا اشارتی بر روی همان فرد خواهیم کشید."

محمود احمدی‌نژاد و حلقه نزدیکانش به دفعات متهم شده‌اند که "جریانی انحرافی"، با محوریت اسفندیار رحیم مشایی رئیس دفتر سابق آقای احمدی نژاد تشکیل داده‌اند و قصد دارند با ایجاد ناآرامی در مقطع انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۳۹۲، خود را در قدرت نگاه دارند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.