نامه اسفندیار رحیم‌مشایی برای انتقال دانشجویان مقیم خارج به ایران

به روز شده:  20:08 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391
اسفندیار رحیم مشایی

در متن نامه مشاور رئیس‌جمهوری ایران جزئیات تسهیلات انتقال دانشجویان به ایران اعلام نشده است

اسفندیار رحیم‌مشایی، جانشین رئیس‌جمهوری ایران در شورای عالی ایرانیان خارج کشور، از دو وزارتخانه آموزشی و دانشگاه آزاد خواسته تسهیلات لازم را برای بازگرداندن دانشجویان به ایران فراهم کنند.

آقای رحیم‌مشایی در نامه‌ای از وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، سرپرست وزارت بهداشت و همچنین رئیس دانشگاه آزاد خواسته دستور بدهند برای انتقال دانشجویان خارج کشور به دانشگاه‎‌های داخلی، بیشتر از گذشته تسهیلات ایجاد شود.

به گزارش شورای عالی ایرانیان خارج کشور، افزایش قیمت ارز و ایجاد مشکل برای ادامه تحصیل دانشجویان خارج از ایران، دلیل صدور دستور انتقال دانشجویان بوده است.

در نامه مشاور رئیس‌جمهوری ایران، جزئیات تسهیلات اعلام نشده اما از مقام‌های آموزشی ایران درخواست شده که این خبر به خانواده‌هایی که دانشجوی خارج از کشور دارند اطلاع داده شود.

بالارفتن شدید قیمت ارز برای دانشجویان ایرانی کلیک مشکلات زیادی ایجاد کرده است.

وزیر اقتصاد ایران، شهریورماه امسال گفت که دولت نمی‌تواند به دانشجویان خارج کشور هیچ ارز دولتی اختصاص دهد. اما ماه بعد بانک مرکزی اعلام کرد ارز دانشجویان غیربورسیه تا سقف محدودی با قیمت دولتی پرداخت می‌شود.

با این حال، شماری از دانشجویان ایرانی خارج کشور مجبور به ترک تحصیل شده‌اند.

اسفندیار رحیم مشایی در نامه‌اش تأکید کرده است که دستور ایجاد تسهیلات برای انتقال دانشجویان، بر اساس نظر محمود احمدی‌نژاد رئیس‌جمهوری ایران صادر شده است.

آقای رحیم‌مشایی، از نزدیک‌ترین یاران رئیس‌جمهوری ایران، بعد از انتخابات سال ۱۳۸۸ به سمت معاون اولی آقای احمدی‌نژاد منصوب شد؛ اما بعد از اعتراض‌های بسیار به این انتصاب، با کلیک حکم رهبر ایران برکنار شد. منتقدان اسفندیار رحیم‌مشایی خواستار محدود شدن حوزه اختیارات او بوده‌اند.

اسفندیار رحیم‌مشایی در حال حاضر علاوه بر جانشین رئیس‌جمهوری در شورای عالی ایرانیان خارج کشور، بر اساس کلیک تازه‌ترین حکم آقای احمدی‌نژاد، مشاور رئیس‌جمهوری و رئیس دبیرخانه جنبش عدم تعهد است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.