ادعاهای جدید وزارت اطلاعات ایران در مورد روزنامه‌نگاران بازداشتی

به روز شده:  14:58 گرينويچ - سه شنبه 19 فوريه 2013 - 01 اسفند 1391

ریحانه طباطبایی، میلاد فدایی اصل، سلیمان محمدی، ساسان آقایی، نسرین تخیری،امیلی امرایی، نرگس جودکی، صبا آذرپیک، پوریا عالمی، پژمان موسوی، اکبر منتجبی، کیوان مهرگان، حسین یاغچی از جمله روزنامه‌نگاران بازداشتی هستند که هنوز در زندان به سر به سر می برند. این در حالی است که ظرف ده روز گذشته علی دهقان، فاطمه ساغرچی و جواد دلیری با سپردن وثیقه از زندان آزاد شده اند.

وزارت اطلاعات ایران در بیانیه ای جدید با تکرار ادعای همکاری روزنامه نگاران بازداشت شده با بی‌بی‌سی اعلام کرد "افراد دیگر متصل به این شبکه" نیز احضار شده‌اند و از آنها بازپرسی به عمل آمده است.

وزارت اطلاعات ایران پیش از این در تاریخ ۱۱ و ۱۷ بهمن‌ ماه نیز در دو اطلاعیه ادعا کرده بود که روزنامه نگاران بازداشت شده از "افراد مرتبط با بی‌بی‌سی بوده‌اند."

در پی انتشار اطلاعیه نخست وزارت اطلاعات، بی‌بی‌سی با انتشار بیانیه‌ای کلیه اتهامات مطرح شده توسط این وزارتخانه را تکذیب کرده و آنها را کاملا بی اساس خوانده بود.

بی‌بی‌سی تاکید کرده بود که هرگز با روزنامه نگاران بازداشت شده هیچ‌گونه رابطه کاری نداشته است.

در اطلاعیه جدید وزارت اطلاعات که امروز سه‌شنبه اول اسفندماه منتشر شده، آمده است: "تعدادی از شبکه‌های رادیویی، تلویزیونی، سایت‌های خبری ضد انقلاب و وابسته به عناصر فراری فتنه ۸۸ توسط بی‌بی‌سی اداره می‌شود."

این اطلاعیه، از سایت‌های جرس، کلمه، ملی - مذهبی، نوروز، ندای سبز آزادی، روز آنلاین، گذار، خودنویس و سحام نیوز و شبکه‌هایی نظیر بخش فارسی رادیو بین المللی فرانسه، دویچه وله، رادیو فردا، صدای آمریکا و من و تو به عنوان رسانه های تحت اداره "شبکه" متصل به بی‌بی‌سی نام برده است.

سازمان "گزارشگران بدون مرز"، "انجمن بین‌المللی روزنامه‌نگاران ایرانی"، "برنامه پژوهش رسانه در ایران" و"مدرسه روزنامه‌نگاری میانه" از جمله دیگر موسساتی هستند که وزارت اطلاعات آنها را وابسته به شبکه ادعایی خود دانسته است.

ریحانه طباطبایی، میلاد فدایی اصل، سلیمان محمدی، ساسان آقایی، نسرین تخیری، امیلی امرایی، نرگس جودکی، صبا آذرپیک، پوریا عالمی، پژمان موسوی، اکبر منتجبی، کیوان مهرگان، حسین یاغچی از جمله روزنامه‌نگاران بازداشتی توسط وزارت اطلاعات هستند که هنوز در زندان به سر می برند. این در حالی است که ظرف ده روز گذشته علی دهقان، فاطمه ساغرچی و جواد دلیری با سپردن وثیقه از زندان آزاد شده اند.

در اطلاعیه دوم وزارت اطلاعات در مورد بازداشت روزنامه نگاران آمده بود: "چرخه جمع آوری و ارسال اخبار و اطلاعات و دریافت خطوط کاری در این شبکه، در خلاصه‌ترین بیان ممکن با ابلاغ لیست نیازمندی‌های خبری و اطلاعاتی و نیز تحلیل‌های مهم و مبنایی، غالبا توسط شاخه خارج نشین انجام می‌شد. سپس عملیات جمع آوری اخبار و اطلاعات و بازنشر و توزیع خطوط کاری و تحلیل‌ها بین تعداد قابل توجهی از رسانه‌های همسو، توسط عوامل داخلی شبکه و عمدتا با سوء استفاده از مجاری و امکانات رسانه ای صورت می‌گرفت."

نخستین اطلاعیه وزارت اطلاعات که روز ۱۱ بهمن ماه و پس از بازداشت تعدادی از روزنامه‌نگار ایرانی منتشر شد، مدعی بود که اعضای یک "شبکه رسانه‌ای متصل به اردوگاه رسانه‌ای استکبار" بازداشت شده‌اند و "این شبکه توسط سازمان عملیات روانی دولت انگلیس (موسوم به بی‌بی‌سی) با بهره برداری از تجارب مقطع فتنه ۸۸ احداث و با همکاری چند دولت غربی اداره می شد".

ماموران امنیتی روز ۸ بهمن با حضور در دفاتر چهار روزنامه بهار، شرق، اعتماد، آرمان و هفته نامه آسمان تعدادی از این روزنامه‌نگاران را بازداشت کردند و برخی از آنها نیز در منازل خود یا درخیابان دستگیر شدند. روزنامه نگاران بازداشتی تاکنون از حق دسترسی به وکیل یا ملاقات با خانواده خود محروم بوده اند و برخی از آنها تماس‌های کوتاه تلفنی با منزل داشته اند.

این بازداشت‌ها انتقاد سازمان‌های بین المللی و برخی از دولت‌ها را برانگیخته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.