بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه دوم اسفند

به روز شده:  04:39 گرينويچ - چهارشنبه 20 فوريه 2013 - 02 اسفند 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در تیترهای خود از گفته های تازه رهبر جمهوری اسلامی به هنرمندان و سینماگران نوشته و در عین حال به انتقادهای خود از وضعیت اقتصادی کشور ادامه داده و پیش بینی کرده اند سال آینده کشور با کمبود منابع مالی جدی روبرو خواهد بود.

مصر ایران را هضم نمی کند

تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

کلیک کیهان در سرمقاله خود نوشته تحولات مصر یک شاقول ارزیابی دارد. این شاقول «ایران» است. اگر مصر با ایران راه خصومت را در پیش بگیرد و یا به آن بی اعتنا باشد، همان سیاست دوره حسنی مبارک را در پیش گرفته و این فقط مربوط به مناسبات یک کشور عرب با یک کشور غیر عرب نمی شود بلکه به معنای «عدم تغییر» ارزیابی می شود کما اینکه اگر مصر به ایران نزدیک شود به این معناست که مصر راه دگرگونی اساسی را در پیش گرفته است.

به نوشته این مقاله مصر در حال حاضر شرایط دوره گذار را طی می کند و به نظر می آید که این دوره حداقل ۲ تا ۳ سال دیگر به طول می انجامد در این دوره هر کس براساس تحلیل و برداشت خود از مصر سخن خواهد گفت و برای اثبات مدعای خود به مواردی استناد می کند اما واقعیت این است که هویت آینده مصر را هیچکدام از این موارد تشکیل نمی دهند. مصر دوره گذار بشدت دچار بی ثباتی در تصمیم گیری و موضع گیری است.

کیهان سپس به سفر دو هفته پیش رئیس جمهور ایران به مصر پرداخته و نوشته این سفر از این منظر حائز اهمیت می باشد و براساس نگاه دوراندیشانه اقدامی «شتاب آلود» و تا حدود زیادی «نسنجیده» به حساب می آید. این سفر برای هاضمه مسئولان کنونی مصر سنگین بود. مصر جدید اگرچه هنوز شکل نگرفته است اما رهبران آن در زیر باران انتقاد نسبت به سفر رئیس جمهور ایران می خواهند وانمود کنند که از «جایگاه مستقل» با ایران مواجه شده و می تواند مطالبه گری کند.

به نوشته این روزنامه اگر به مطالبات مطرح شده از سوی محمد مرسی، وزیر امور خارجه اش و شیخ الازهر نگاه بیاندازیم می بینیم که این ها مطالبات ناشناخته ای نیستند و ربطی هم به منافع ملی مصر ندارند، بحث درباره حکومت نوری مالکی در عراق، بحث درباره تحولات سوریه و انتقاد از مواضع ایران در خصوص این دو کشور و بحث پیرامون روابط ایران و همسایگان عرب جنوب خلیج فارس اولاً هیچ کدام ربطی به مصر ندارد و ثانیاً این ها بخشی از مطالبات و مدعیات واهی آمریکا و عربستان در مورد جایگاه منطقه ای ایران است. با این وصف کاملاً واضح است که مقامات مصری به تکرار مواضع یک «جبهه معین» روی آورده و البته از این کار هدف خاصی داشته اند.

یک ملاقات ، یک دریچه

احمد شیرزاد در مقاله ای در کلیک بهار به ملاقات مجید انصاری، موسوی‌لاری و اسحاق جهانگیری با رهبر اشاره کرده و آن را خبر خوشی دانسته است.

به نوشته این استاد دانشگاه اصلاح‌طلبان همواره مدافع و موافق گفت‌وگو و مفاهمه بوده‌اند؛ چه در سطح بین‌المللی، چه در سطح داخل کشور. این اصل رفتاری چه زمانی که آن‌ها در موضع قدرت نسبی بودند و چه زمانی که به هر شکل از کرسی قدرت پایین آمدند، همواره وجود داشته است. اصلاح‌طلبان معمولا برای گفت‌وگو پیش‌شرط نمی‌گذارند و شرط‌وشروطی برای آن‌که طرف گفت‌وگو چه کسی و در چه سطحی باشد، ندارند. نمایندگان اصلاح‌طلب مجلس ششم تلاش‌های گسترده‌ای برای مذاکره با نهادهای موثر بر تصمیم‌گیری‌های کلان کشور، نظیر بعضی از نهادهای نظارتی، داشتند که متاسفانه اغلب با بی‌اشتیاقی یا استنکاف طرف مقابل مواجه می‌شد. مقامات دولت اصلاح‌طلب نیز در سطوح مختلف در سال‌های ۷۶ تا ۸۴ همین رویه را دنبال کردند؛ هرچند متاسفانه در کلان قضیه موفقیت عملی در این زمینه کمتر وجود داشت.

تیتر و عکس صفحه اول اعتماد

به نظر این نماینده مجلس ششم در عالم سیاست هیچ دوستی و هیچ دشمنی همیشگی نیست. اصل این خبر حاکی از آن است که نگاه دشمن‌انگارانه به اصلاح‌طلبان، یا لااقل به بعضی اصلاح‌طلبان، نمی‌تواند تحلیل رسمی نظام باشد. پرواضح است که از یک ملاقات نمی‌توان انتظار داشت که همه مشکلات حل شود، اما روشن است که ارتباط اصلاح‌طلبان با رهبر حتی رده‌های پایین‌تر مدیریت کشور، می‌‌تواند راهگشای طرح بهتر ایده‌ها و نظرات آن‌ها باشد.

توصیه احمدی نژاد به اسکار، شمقدری را می برند

کلیک اعتماد در گزارشی با اشاره به سخنان جواد شمقدری درباره اسکار فیلم «جدایی نادر از سیمین» نظر کارشناسان را پرسیده محمد اطبایی نوشته آقای شمقدری از همین جایگاه بارها اسکار و رویدادهای سینمایی مشابه اسکار را متهم به سیاست‌بازی کردند و بعد از این صحبت‌ها جا دارد که از ایشان سوال کنیم، چطور با نهادی که بارها متهم به این شده بود که تحت سیطره صهیونیزم است، لابی کرده‌اند.

نویسنده که کارشناس مسائل سینما است اضافه کرده در سه دهه گذشته سینمای ایران مشکلات زیادی برای ورود به عرصه جهانی داشته ، اما ۴ سال اخیر تفاوت تمام عیاری با سال‌های قبل داشت. نه تنها مشکلات قبل همچنان وجود داشت، که مسوولان سینمایی هم خود به موانع و پیچیدگی‌های این حضور اضافه کردند.

امیرحسین علم‌الهدی یک کارشناس دیگر سینما به اعتماد گفته "اسکار به اندازه جشنواره گچساران هم ارزش ندارد!" این جمله رییس سازمان سینمایی کشور در اواسط سال گذشته بود که تب گرفتن اسکار فیلم فرهادی عزیز داشت بالا می‌گرفت و امروز متوجه شدیم که بالاترین مقام اجرایی کشور توصیه کرده‌اند خیلی قبل‌تر از ساخت فیلم جدایی نادر از سیمین که اسکار بگیریم ! عادت کرده بودیم که تاریخ را در عرض ۴۰ تا ۵۰ سال بعد تحریف کنند اما این روزها دیگر داریم عادت می‌کنیم به تحریف تاریخ در یکسال و ماه و روز و ساعت و ثانیه !

نویسنده اضافه به جواد شمقدری توصیه کرده در این ماه‌های آخر دولت دهم برای تحریف تاریخ تلاش نکند و بیش از این «اسباب مزاح» مدیریت دولتی را برای دیگران فراهم نسازد .

آیدین سیارسریع با نقل جمله شمقدری در طنزانه کلیک قانون از قول او نوشته از آقای احمدی نژاد پرسیدم که اگر بخواهید در یک جمله من را نصیحت کنید چه می گویید؟ ایشان گفتند: « برو سینمای ایران را بین المللی کن» و من گفتم اولین گام این است که اسکار بگیریم و او گفت خب این کار را انجام بده و این اتفاق افتاد.

بر همین سیاق از قول وزیر صنعت، معدن وتجارت نوشته :از احمدی نژاد پرسیدم اگر بخواهید در یک جمله من را نصیحت کنید چه می گویید؟ ایشان گفتند همیشه در زندگی سعی کن میزان تولید را بالا ببری! و من به شوخی گفتم اولین گام این است که تا می توانیم کالای خارجی بریزیم تو بازار و قاه قاه خندیدم. ولی ایشان باور کردند و گفتند خب این کار را انجام بده و متاسفانه این اتفاق افتاد!

به نوشته طنزنویس قانون اسفندیار رحیم مشایی بر همین منوال گفت:ایشان در مقام نصیحت من گفتند من کی باشم که بخوام شما را نصیحت کنم؟ من گفتم نه شما نصیحت کنید. ایشان قبول نکردند و گفتند عمرن اگر نصیحت کنم. هی از ما اصرار از ایشان انکار تا این که بعد از چند ساعت آقای احمدی نژاد با چشمانی اشک بار گفتند stay with me for ever و اتفاقاتی افتاد! فوقع ما وقع!

مسعود مرعشی هم در طنز کلیک بهار احتمال داده که بعد از ادعای شمقدری شرکت سونی پیکچر از وی خواسته سمت مدیریت فروش و روابط عمومی شرکت جهانی سونی را به عهده بگیرد. اگر ایشان برای همه فیلم‌هایی که ما در دنیا پخش می‌کنیم، همین کار را بکند، حسابی قاشقمان توی سوشی است»

ریاست هتل شرایتون هم به او نوشته: «از وقتی مردم دنیا لابی شمقدری این‌ها را دیده‌اند، دیگر لابی ما را تحویل نمی‌گیرند و ما مجبور شدیم لابی خودمان را بازسازی کنیم. رقیب ما گروه «هیلتون» باز «پاریس هیلتون» را دارند که مشتری‌ها را جذب کند، ما که این رو هم نداریم، چه کنیم؟»

محافظه‌کار نیوز: «ای جواد کلک. بابا تو دیگه کی هستی؟ دست ماها رو هم بستی. تو قبلا اسکار رو با جشن سینمای گچساران مقایسه می‌کردی، ما هم با همین فرمون کلی اسکار رو کوبیدیم، نگو می‌خواستی راست رو نشون بدی و به چپ بزنی بلا. تو نه‌تنها اونا رو اغفال کردی، بلکه ما هم گولت رو خوردیم. کاشکی نمی‌خوردیم.»

کارتون فرزین سوادکوهی، سیاست روز

کاترین اشتون: «متاسفم که با وجود چنین لابی‌من قدرتمندی که در ایران وجود داشته، وقتم را در مذاکره با آقای جلیلی و دیگران تلف کرده‌ام. قول می‌دهم اگر آقای شمقدری لابی کند مذاکرات ۱+۵ و ایران زودتر به نتیجه خواهد رسید.»

نظرسنجی حبابی

عباس عبدی در مقاله ای در کلیک اعتماد نوشته وقتی که به انتخابات نزدیک می‌شویم، کم‌کم بورس «نظرسنجی» هم فعال می‌شود، ولی مشکل اینجاست که در ایرانِ، این بورس بیشتر شبیه سفته‌بازی در بورس کالاست، و بیش از آنکه واقعی باشد «حبابی» است و در روزهای نزدیک و به طور مشخص پس از انتخابات «حباب»ها می‌ترکند و بازار فرو می‌ریزد و چه بسیار افرادی که سهام‌های بی‌ارزشی را به قیمت‌های حبابی خریداری کرده و در نتیجه متضرر می‌شوند.

نویسنده جامعه شناس اشاره کرده چند هفته پیش از انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۷۶، تعدادی از روزنامه‌ها نتایج یک نظرسنجی را منتشر کردند، که پژوهشگرانش مدعی شده بودند با قاطر به کوه‌ها و روستاهای دوردست رفته و این نتایج را جمع‌آوری کرده‌اند!! و حتی نظرات مردم در جعفرآباد سفلی! را با جعفرآباد علیا! تک به تک مقایسه کرده بودند! و گمان می‌کردند با جعل اعداد و ارقام، می‌توان واقعیت را تغییر داد، این مثل آن می‌ماند که دماسنج را جوری بسازیم که چند درجه کمتر از واقعیت را نشان دهد و آن را در دهان بیماری با تب ۴۰ درجه قرار دهیم و عدد ۳۶ را نشان دهد و نتیجه بگیریم، نه‌تنها تب ندارد، بلکه یک در جه هم سردش است!

مقاله اعتماد اشاره کرده نظرسنجی‌های انتخاباتی امریکا آشکار می کند حدود ۸۰ تا ۹۰ درصد آرا از مدت‌ها پیش به نسبت ثابت بود و نظرات مردم نسبت به نامزدهای دو حزب امریکا از عمق و ثبات برخوردار است، و به همین دلیل کاهش و افزایش محبوبیت نامزدها فقط در حد چند درصد است، در حالی که در ایران این تغییرات خیلی زیاد است، شاید به ۸۰ درصد آرا برسد!! بنابراین در جامعه‌یی که نظرات ثبات دارد، سنجش نظرات کار قابل فهمی است، ولی در جامعه‌یی مثل ایران، این مساله محل تامل است.

مردم پولدار نشده‌اند محتاط شده‌اند

عباس شاکری در مقاله ای در کلیک شرق نوشته رونق فعلی بازار و افزایش خریدهای مردم از آن باعث شد تا برخی این‌گونه استنباط کنند که وضع مالی مردم خوب است. از نگاه یک ناظر صرف، مردم خرید می‌کنند، پس وضع‌شان خوب است اما اگر ما گزارشگر باهوشی باشیم متوجه می‌شویم که رفتار مردم ناشی از تمول و آسایش مالی‌شان نیست بلکه در کنه این رفتار مسایل دیگری نهفته است. از نگاه یک ناظر صرف رونق بازار نشانه مثبتی است اما باید گفت که این رفتار ناشی از تمول و رفاه مالی مردم نیست بلکه ریشه در موارد دیگر دارد. از منظری می‌توان مردم را از نظر فعالیت‌های شغلی‌شان به دو دسته مولد و غیرمولد تقسیم کرد.

کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

به نوشته این مقاله ۲۲ سال است که اصلاحات اقتصادی صرفا روی قیمت کالاها انجام می‌شود و اخیرا آمارگیری سیاست‌های اقتصادی از این دست نیز شدت پیدا کرده است. در حالی این سیاست‌ها اجرا می‌شود که نتیجه به‌کار‌گیری آنها، شکاف طبقاتی بین غنی و ضعیف را به‌شدت افزایش داده و حتی موقعیت طبقه متوسط جامعه نیز به خطر افتاده است. به زبان ساده‌تر برنامه‌های اقتصادی پیاده شده باعث می‌شوند که قشرهای ثروتمندی که در تامین کالاهای بازار دست دارند، به واسطه تورمی که هر روز رو به افزایش دارد، ثروتمندتر شوند و قشرهای دیگری مانند کارگران و کارمندان که برای گروه قبلی کار می‌کنند، به واسطه همین مساله و حقوق‌بگیر بودن، توان خرید خود را از دست بدهند.

مقاله شرق نتیجه می گیرد در چنین فضایی قشر ثروتمند جامعه در پی شوک‌های مداوم قیمتی سود زیادی به جیب می‌زنند و از آن طرف مردم عادی به دنبال این شوک‌ها فقیر و فقیرتر و بیش از گذشته اهل حساب و کتاب کردن می‌شوند.

توقف نشریات از بی کاغذی

روزنامه جمهوری اسلامی خبر داده: نشریات ابرار، روز دوشنبه این هفته به دلیل فقدان کاغذ منتشر نشدند. دیروز، روزنامه ابرار در این باره نوشت:... به عرض ملت شریف ایران و خوانندگان عزیز و ارجمند صمیمی گروه نشریات ابرار (ابرار، ابرار اقتصادی، ابرار ورزشی، فوتبال امروز، گنبد کبود و...) به عنوان دومین مولود رسانه‌ای جمهوری اسلامی می‌رسانیم که در سال ۱۳۹۱ یارانه پرداختی ارشاد به ۴ روزنامه و ۲ هفته نامه با تعداد زیادی روزنامه نگار با تجربه و هزینه های... فقط هزینه ۲۵ روز تامین کاغذ را در این سال تامین کرده اند.

این روزنامه افزوده است: در آینده نزدیک و در صورت اقتضای جامعه و کشور با درج مقاله و گزارشی مستند، متقن و روشنگرانه‌ای که تهیه شده، همه آنچه را در پس پرده اجرائیات کشور رخ می‌دهد قرار خواهیم داد." آنچه همکاران محترم روزنامه ابرار درخصوص وضعیت کاغذ و پرداخت یارانه قانونی به روزنامه‌ها یادآور شده اند، متأسفانه مشکل تمام روزنامه‌های مستقل است و متولیان امور در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی گام مؤثری برای حل این مشکل برنداشته‌اند.

مردم تحمل دارند

کارتون روز؛نازنین جمشیدی، شرق

محمد رضا ستوده در ستون طنز کلیک جهان صنعت در پاسخ علی لاریجانی که گفته "مردم تحمل دارند با افزایش اندک یارانه ها قیمت برق چهار برابر شود و بنزین ۲۵۰۰ تومان" نامه ای از جانب مردم برای رییس مجلس نوشته که در آن آمده: به‌طور کلی ما به متحمل شدن عادت داریم‌. مردم از بنزین ۲۵۰۰ تومانی و چهار برابر شدن برق هراسی ندارند‌. درست است که در حال حاضر برق از همه جایمان پریده ولی ما بیدی نیستیم که با این برق‌ها بلرزیم‌! مگر الان که ماست را سطلی ۷۰۰۰ تومان می‌خریم اعتراضی کردیم که حالا به خاطر بنزین ۲۵۰۰ تومانی اعتراض کنیم؟‌! تازه قرار است مقداری از یارانه بنزین به ما پرداخت شود ولی تا الان کسی یارانه ماست به ما پرداخت نکرده است‌!‌!

در ادامه نامه طنرنویس جهان صنعت آمده: در حال حاضر برای ایام عید مردم توانایی خرید پوست پسته را هم ندارند اما کسی اعتراضی نمی‌کند‌ چراکه ما مسوولان خود را به پسته نمی‌فروشیم‌! این همه چیز نمی‌خوریم، پسته هم روش‌! معذلک ما تحمل داریم، شما چطور؟‌!

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.