دو نفر در آلمان به فروش موتور هواپیمای بی‌سرنشین به ایران متهم شدند

به روز شده:  16:04 گرينويچ - چهارشنبه 20 فوريه 2013 - 02 اسفند 1391
ابابیل

گفته شده موتورهای فروخته شده به ایران می‌تواند در هواپیماهای بدون سرنشین ابابیل 3 استفاده شود

دادستانی فدرال آلمان روز چهارشنبه (۲ اسفند) علیه دو نفر به دلیل فروش و قاچاق ده‌ها موتور قابل استفاده در هواپیمای بدون سرنشین به ایران، اعلام اتهام کرد.

مارکوس کولر، سخنگوی دادستانی آلمان گفت این دو نفر با نام‌های ایمان ج.ل، سی‌ساله با تابعیت دوگانه ایرانی-آلمانی و داوود ا.، مرد ۵۴ ساله ایرانی، به نقض قوانین صادراتی آلمان متهم شده‌اند.

دو متهم این پرونده که نام خانوادگی آنها بنا بر قوانین حفاظت از حریم خصوصی افراد در آلمان، منتشر نشده، در صورت محکوم شدن احتمالا به دو تا ۱۵ سال زندان محکوم خواهند شد.

آلمان در راستای پایبندی به تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران، صدور کالاهایی با کاربرد نظامی به این کشور را ممنوع کرده است.

ایمان ج.ل. به صدور غیرقانونی ۶۱ موتور هواپیما به ایران در سال های ۲۰۰۸ و ۲۰۰۹ میلادی متهم شده است. داوود ا. هم متهم شده است که تعدادی از این موتورها را در داخل ایران به خریدارانی که هویت آنها مشخص نشده، فروخته است.

ابابیل ۳

گفته می‌شود که این موتورها برای استفاده در هواپیماهای بدون سرنشین ابابیل ۳ به ایران فرستاده شده است.

بنا بر گزارش ها، ابابیل ۳ با برد تقریی ۱۴۵ کیلومتر، می تواند تا ارتفاع ۴۳۰۰ متر پرواز کند. این هواپیماها با هدف شناسایی و جمع‌آوری اطلاعات طراحی و ساخته شده، اما به ادعای دادستانی آلمان، این گونه از هواپیماهای بی‌سرنشین می‌تواند در عملیات تهاجمی هم مورد استفاده قرار بگیرد.

سخنگوی دادستانی آلمان گفت دو متهم در حال حاضر در بازداشت نیستند، چون امکان خروج از کشور و فرار از محاکمه برای آنها وجود ندارد.

اعلام اتهام علیه این دو فرد در دادگاه ایالتی فرانکفورت انجام شده که نشان می‌دهد احتمالا جرایم ادعایی در همین حوزه صورت گرفته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.