بررسی روزنامه های صبح سه شنبه تهران – اول اسفند

به روز شده:  12:58 گرينويچ - پنج شنبه 21 فوريه 2013 - 03 اسفند 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در تیترهای اول خود از جزییات احکام 25 نفر از متهمان پرونده فساد اقتصادی بزرگ خبر داده و در مقالاتی پرسیده اند که چرا مقامات عالی رتبه دولتی از محاکمه دور مانده اند.

وضعیت مبهم گروه های سیاسی در انتظار انتخابات، انتقاد از گرانی و تورم شدیدتر و تاخیر تعمدی دولت در ارایه بودجه سال به مجلس از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

محاکمه بزرگ ، مقامات غائبند

روزنامهجمهوری اسلامیدر سرمقاله خود با اشاره به این که فساد عظيم مالي،‌موجب كاهش اعتماد مردم به نظام اقتصادي وبانكي كشور شد نوشته با آنكه تلاش گرديد به لحاظ رعايت حقوق افراد و متهمان از باز شدن ابعاد مختلف پرونده جلوگيري شود، اما مطرح شدن نام برخي مقامات در اين پرونده اعتماد عمومي به مسئولان كشور را نيز مخدوش كرد.بايد براي بازگرداندن اعتماد عمومي، رويكرداصلي دستگاه‌هاي قضايي، تقنيني و اجرايي كشور، رسيدگي دقيق، بدون استثنا و بدون توجه به خطوط قرمز توهمي و بدور از مصلحت انديشي‌هاي جانبدارانه باشد و در اين واقعه هر كس، به هر ميزان كه دخالت داشته بايد مورد بازخواست قرا رگيرد.

تیتر و عکس صفحه اول آرمان

با این مقدمه این روزنامه با تأييد احكام صادره درباره برخي ازمتهمان پرونده فساد بزرگ مالي نوشته هنوز بسياري از پرسش‌هاي مردم درباره ابعاد مختلف اين پرونده را پاسخ نداده است. اين سئوالات زماني پاسخ خود را خواهند يافت كه علاوه بر ادامه جديت دستگاه قضايي در اين پرونده، ساير قوا نيز به وظيفه خود در اين زمينه عمل كنند و با پاك كردن خطوط قرمز ترسيم شده پيرامون نام برخي افراد كه از آنان به عنوان متهمين پرونده ياد مي‌شود، خود رأساً وارد ماجرا شده و رسيدگي به اتهامات را تسهيل نمايند.

فايده بزرگ اين اقدام آن خواهد بود كه اگر اتهامات مطرح شده اثبات گردد، مسئولان به وظيفه‌اي كه قانون اساسي برعهده آنان گذاشته و آن تفاوت قائل نشدن بين افراد عادي و مقامات است عمل كرده‌اند و چنانچه از اتهامات مطرح شده تبرئه گردند، اين افتخار برايشان باقي خواهد ماند كه خدماتشان همراه با پاكدستي بوده است. چنانچه اين اتفاق بيافتد، در هر دو صورت مقدار قابل توجهي از ضربات وارد شده به اعتماد عمومي مردم جبران خواهد شد.

تهران امروزدر گزارش اصلی خود با اشاره به این که مرحله نخست رسيدگي به پرونده تخلف بزرگ بانكي موسوم به اختلاس 3 هزار ميلياردي به پايان رسيد نوشته فارغ از آنكه اين فساد تاريخي در بدنه اجرايي رخ داد، برخي مديران و مسئولان مياني و بعضا بلندپايه اجرايي نيز در شكل‌گيري آن نقش داشتند. بين مديران مهم دولتي كه در شكل‌گيري فساد سه هزار ميلياردي نقش داشتند،‌ شش چهره مطرح حضور دارند.

این روزنامه به طور مشخص به توصيه‌هاي مشايي براي مه‌آفريد خسروی متهم اول پرونده اشاره کرده و نوشته مهم‌ترین چهره مطرح دولتي دخيل در پرونده 3 هزار ميلياردي كسي نيست،‌جز يار غار رئيس‌جمهور يعني اسفنديار رحيم مشايي. همزمان با انتشار اخبار رسيدگي به پرونده فساد بزرگ بانكي، سندي در فضاي مجازي منتشر شد كه هيچ گاه صحت آن رد نشد. اين سند حاوي توصيه رئيس دفتر وقت رئيس‌جمهور يعني مشايي به وزيران اقتصاد و راه برای واگذاري سهام شركت فولاد خوزستان بدون برگزاري تشريفات قانوني مزايده به متهمان پرونده بود. هر چند در ابتدا رسانه‌ها در مورد صحت اين سند ترديد داشتند،‌اما با استناد رئيس سازمان بازرسي در جلسه غيرعلني مجلس به اين سند،‌ نقش جريان انحرافي در فساد 3 هزار ميلياردي وارد مرحله جديد خود شد.

رفتنی شد

طنزنویسسیاست روزاز قول سرپرست وزارت بهداشت نوشته رئيس‌جمهور فقط نظر شخصي‌اش را درباره بررسي يا رد صلاحيت نامزدهاي انتخابات نظام پزشکي گفته است. و نتیجه گرفته که با این اظهار نظر:

الف) به زودي برادر طريقت منفرد هم تشريف مي‌برند همانجايي که پيش از اين برادر کامران باقري لنکراني و خواهر مرضيه وحيد دستجردي رفتند.

ب) به زودي طي حکمي از سرپرستي يک ماهه ايشان تقدير خواهد شد.

ج) به زودي در سنگر ديگري به ملت شريف ايران خدمت خواهد کرد.

د) به دليل حفظ شئونات اخلاقي از شرح گزينه دال معذوريم. لطفا خودتان حدس بزنيد و سپس همين گزينه را انتخاب کنيد.

گروه‌های سیاسی و کاندیداهای ورزشمدار

داریوش قنبری در مقاله ای دربهاربه بررسی وضعیت گروه های سیاسی در استانه انتخابات پرداخته و نوشته احمدی‌نژاد این روزها آنقدر غرق در انتخابات و فعالیت‌های آن شده است که یادش رفته او رییس دولت است، نه دبیرکل یک حزب انتخاباتی. از این جهت است که تنها فعالیت‌های دولت خود را مثبت جلوه می‌دهد و از هر فرصتی برای ارائه آمار و ارقام مربوط به دولت خود استفاده می‌کند. این روزها شعار انتخاباتی خود را «زنده باد بهار» قرارداده که واکنش‌های زیادی حتی در خود طیف اصولگرایان ایجاد کرده است.

گروه دیگری که این نماینده سابق مجلس به بررسی وضعیتش پرداخته اصولگرایان سنتی هستند که از یک طرف تلاش می‌کنند که فعالیت‌های تبلیغاتی دولت را کنترل و دولت را وادار کنند که دولت در ماه‌های پایانی به کارویژه‌های خود بپردازد و وارد بحث‌های انتخاباتی نشود. از طرف دیگر به دنبال آن هستند که کاندیدای خاص خود را در روزهای منتهی به انتخابات مطرح و معرفی کنند.

کارتون بزرگمهر حسین پور، قانون

نویسنده مقاله بهار در نهایت به اصلاح‌طلبان رسیده و نوشته تحرک انتخاباتی چنداني از آن‌ها به چشم نمی‌خورد. چهر‌های شاخص شان سکوت اختیار کرده و مایل نیستند وارد تحرکات انتخابات ‌شوند. آن ها دلسرد از انتخابات چندان میلی به فعالیت انتخاباتی ندارند. البته برخی از چهره‌ای اصلاح‌طلب (چهره‌ای خارج از شخصیت‌های اصلی جریان اصلاح‌طلب) برای کاندیداتوری انتخابات اعلام آمادگی کرده‌اند. درکل باید بگویم که فعلا آنچه در جریان اصلاح‌طلب مطرح است بیشتر بحث افراد و اعلام آمادگی‌های فردی است تا حزبی. ما نمی‌بینیم که اصلاح‌طلبان به صورت جریانی به دنبال انتخابات باشند.

آيدين سيارسريع در بخشی از طنزانه روزنامهقانوننوشته د‌ر سایت‌های خبری عکسی از آقای محسن رضایی د‌ر حال والیبال بازی کرد‌ن می‌بینیم. چند‌ وقت پیش هم عکسی از ایشان د‌ر زورخانه و همینطور عکسی از آقای ولایتی د‌ر لباس ورزش‌های رزمی د‌ید‌ه بود‌یم! خد‌ا بخیر بگذراند‌، نمی‌د‌انیم قرار است چه اتفاقی بیفتد‌. هر چه هست انشاا... که خیر است. اما د‌ر راستای این ورزش د‌وستی کاند‌ید‌اهای انتخاباتی یکی از کاند‌ید‌اها که نمی‌خواست نامش فاش شود‌ برنامه‌های ورزشی آتی خود‌ را د‌ر مصاحبه با طنزانه این چنین شرح د‌اد‌:

روی برف‌های ریخته شد‌ه توسط د‌ولت د‌هم اسکی می‌کنیم/د‌ر مسابقات پرورش اند‌ام کشوری براي عرض اند‌ام شرکت می‌کنیم/ برای این که نشان د‌هیم د‌ر انتخابات به‌صورت مستقل وارد‌ می‌شویم و نیازی به هیچ فرد‌ یا گروهی ند‌اریم روی یخ پاتیناژ تک نفره می‌رویم/ برای تبيین برنامه‌هایمان د‌ر سیاست خارجی چند‌ د‌ست کشتی «فرنگی» می‌گیریم، نفس کششش!/ به‌صورت د‌ولا د‌ولا د‌ر یک د‌وره مسابقات شترسواری حضور به‌هم می‌رسانیم/ از پرتاب د‌یسک خوشمان نمی‌آید‌، اساسن با افشا و پرتاب هرگونه لوح فشرد‌ه مخالفیم/ بعد‌ از این که انتخاب شد‌یم د‌ر خد‌مت ورزش ناشنوایان هستیم و مرد‌م هر چقد‌ر هم که فریاد‌ بزنند‌ ما بازی خود‌مان را می‌کنیم!

تاخیر تعمدی در ارائه بودجه سال

ابتکاردر سرمقاله خود به بررسی علت تاخیر دولت در تقدیم بودجه به مجلس پرداخته و نوشته در شش-‌ هفت سال گذشته، كشور با سعي و خطاهاي پياپي و تلاش‌هاي تكراري براي « اختراع چرخ» سال‌هاي متفاوتي را از سر گذراند. گاهي بودجه كشور، انبساطي و حجيم و خوشبينانه بود و گاه انقباضي و دست به عصا و گاهي هم مانند سالي كه در آنيم و احتمالا سال پيش رو رياضتي و مقاومتي. كشور درسال‌هاي فعاليت دولت نهم، بودجه‌هاي انبساطي و رها شده اي را به خود ديد كه هجوم نقدينگي، افزايش تورم‌هاي موضعي و حبابي در بخش‌هايي از اقتصاد، بروز اصطلاح معروف «بيماري هلندي» مولود آن سال‌ها بود و هشدارهاي مكرر اقتصاددانان را به دنبال داشت.

نویسنده این مقاله به یادآورده احمدي نژاد شش سال پيش و در دومين سال فعاليتش در قامت رئيس جمهور در ميان بهت همگان انگشت اتهام بر مغزمتفكر اقتصاد كشور يعني سازمان مديريت و برنامه کشور گذاشت و در تيرماه سال 86 با طرح دلايلي دستور انحلال اين سازمان را پس از 60 سال فعاليت صادر كرد. به گواهي تجارب شش سال گذشته پس از آن روز نه برنامه و نه بودجه در اين كشور روي خوش به خود نديد. کارشناسان تحصيلكرده و مجرب اين سازمان كه سال‌ها تخصص در بودجه نويسي و برنامه ريزي داشتند، به راحتي از مجموعه اين سازمان جدا شده و يا كنارگذاشته شدند.

محمود جامساز هم درآرماننوشته تصویب لایحه بودجه به احتمال بسیار زیاد به سال آینده موکول خواهد شد و این به معنای در پیش بودن یک سال مالی نامنظم است، سالی با برنامه‌ها و افق‏های اقتصادی مبهم. تاخیر در ارائه لایحه بودجه 1392 از سوی دولت برای دومین‌بار به اسفندماه ختم شده است. درحالی که برخی منابع مختلف در دولت هم از عدم ارائه لایحه بودجه چند دوازدهم خبر می‏دهند، عمده نمایندگان مجلس تاکید دارند مجلس امسال امکان قانونی برای تصویب تنخواه ندارد.

به نوشته این مقاله دیر آمدن بودجه مهم‌ترین تاثیری که دارد این است که امکان نظارت کافی و مقبول را از مجلس سلب می‏کند. دیرآمدن بودجه موجب می‏شود قسمتی از اهداف یک بودجه مطلوب در فرآیند تصویب عجولانه این لایحه نادیده گرفته شود. درعین حال تاخیر در ارائه لایحه بودجه به‌دلیل خلأ قانونی که در ماه‌های اول سال به‌وجود می‏آورد و همچنین تسریع در فرآیند تصویب باعث می‌شود تا هم محل هزینه‏کرد منابع و هم محل درآمدها با ابهام مواجه باشند.

مقاله آرمان تاکید کرده این مساله در قبال موضوع هدفمندی یارانه‌ها نیز صادق است. در فاز دوم قرار است مبالغ یارانه‌ها افزایش یابد، آن هم درحالی که با توجه به تحریم‏های اقتصادی کشور با کاهش درآمدها مواجه است باید پرسید منابع افزایش یارانه‌ها از کجا تامین می‏شود و درنهایت این افزایش چه تاثیری به دنبال خواهد داشت؟ مساله بسیار ساده است، دولت می‏خواهد پولی را به صورت نقدی به مردم بدهد تا بلکه قدرت خرید افزایش یابد. از آن طرف تزریق این پول تقاضا را بالا می‏برد، درحالی که تولید افزایش نمی‏یابد و درنهایت این پولی که به عنوان یارانه به مردم داده شده خود باعث افزایش سطح قیمت‏ها می‏شود.

کارتون رضا گنجی، جام جم

صنار بده‌ آش شله‌قلمكار!

پيمان مقدم در ستون طنز اعتماد نوشته به سلامتي و ميمنت يك ركورد ديگر توسط دولت در حال شكسته شدن است. اگر تا لحظاتي كه شما اين نوشته را مي‌خوانيد لايحه بودجه به مجلس تقديم نشده باشد، ركورد تاخير در اين بخش هم شكسته خواهد شد. به هر حال جناب لاريجاني و جناب باهنر از دولت تقاضاي ارائه لايجه بودجه يك دوازدهم را كرده‌اند تا...

عموجان حرف ما را بريدند و فرمودند: «شما قلم به دست‌هاي مزدور رويتان را كم نمي‌كنيد؟ اين همه ركوردهاي مختلفي كه دولت جابه‌جا كرده را نمي‌بينيد و الان چند وقت است كه يك بند داريد مثل طوطي بودجه بودجه مي‌كنيد. حالا مثلا آن زمان كه جناب هاشمي و سيد خندان بودجه را به موقع مي‌دادند چه گلي به سر مملكت زدند؟»

طنزنویس جواب داده عموجان شما هم از هر چيزي كه ما مي‌گوييم يك متلك به جناب هاشمي پيدا مي‌كنيد. وسط اين همه هاگير واگير شما دست از سر ايشان برنمي‌داريد. حالا خوب است كه قصدي براي كانديدا شدن ندارند. اگر نامزد انتخابات آتي بودند چي؟

عموجان كه تلاش مي‌كرد خود را خونسرد نشان بدهد، پاسخ داد: «كي گفته است جناب هاشمي نمي‌آيد؟ شما فكر كرده‌ايد ما جيگر هستيم؟ از آن طرف هر روز بند مي‌كنيد به طفلك آقاي عارف كه اگر هاشمي آمد بايد كنار بروي و از اين طرف جوري وانمود مي‌كنيد كه انگار هاشمي خانه نشسته و دارد خاطراتش را مي‌نويسد. برو اين دام بر مرغ دگر نه!

رشد اقتصادی براساس آمارهای غیرواقعی

بهمن آرمان در مقاله ای دربهارنوشته رشد اقتصادی برای هر کشوری، از یک سو نیازمند پیش‌شرط‌هایی است و از سوی دیگر بازتاب‌هایی فیزیکی دارد. از جمله این بازتاب‌های فیزیکی می‌توان به نرخ بیکاری، میزان راندمان یا تولید کالاهای اساسی اشاره کرد.

نویسنده اقتصاددان نتیجه گرفته در ایران نه پیش‌زمینه لازم برای رشد اقتصادی وجود دارد و نه بازتاب فیزیکی مناسب؛ برای مثال، در سال ۲۰۱۲، شاهد افزایش تعطیلی کارگاه‌های صنعتی، افزایش نرخ بیکاری و کاهش شدید بودجه عمرانی دولت بوده‌ایم که نقشی اساسی در میزان رشد اقتصادی کشور دارد اما در بخش مسکن تا حدودی رشد وجود داشته اما ساختمان است که به عنوان یک بخش مولد به حساب نمی‌آید. در حالی‌که کارگاه‌های عمرانی کشور مانند سدسازی، راه‌سازی، راه‌آهن و بسیاری از پروژه‌های عمرانی دیگر که دولت مسئولیت آن را بر عهده داشته است، به صورت تعطیل یا نیمه‌تعطیل درآمده‌اند.

مقاله بهار در نهایت نوشته در چنین شرایطی حتی رشد اقتصادی 0/36‌درصدی نیز غیرمحتمل است. محاسبات موسسات بین‌المللی از جمله صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی نیز به دلیل این‌که براساس آمارهای ارائه‌شده از سوی ایران انجام می‌شود، چندان قابل اعتماد نیست. بنابراین، هیچ‌یک از آمارهای اعلامی مبنی بر رشد اقتصادی 0/36 یا 0/8-‌درصدی با واقعیت‌های مشهود اقتصاد ایران تناسب ندارد و به نظر می‌رسد این نرخ در عین منفی بودن بسیار کمتر از چیزی است که اعلام شده است.

ما سه تا رو هتل اوین می‌برید؟

در روزی که روزنامه های خبر داده اند که دادستان کل کشور در مورد پرونده روزنامه نگاران زندانی سخن گفته و احتمال داده که برخی از آن بزودی آزاد شود و در عین حال به نوشته روزنامه اعتماد جواد دلیری سردبیر این روزنامه با وثیقه آزاد شده است مسعود مرعشی در ستون طنز خود در روزنامهبهارنوشته برای حفظ آبروی خانواده‌های کم‌درآمد و مبارزه با ‌گران‌فروشان، تصمیم گرفتم امسال رو بدون خرید و مصرف آجیل جشن بگیرم. می‌خوام یه کمپین تشکیل بدم. نمی‌دونید چرا؟

نویسنده این ستون طنز در ادامه توضیح داده کمپینی که قصد دارد برپا دارد اعتراض به «حذف ناجوانمردانه و ناباورانه روشنا از آکادمی موزیک آتشین» است چرا که نمی‌دونی دلم یه طوری شد وقتی دیدم اون جوری داشت گریه می‌کرد طفلی. خب می‌خواید فامیل‌هاتون رو بیارید و پارتی‌بازی کنید چرا با احساسات ما این طوری بازی می‌کنید؟ دو سه تا عکس هم ازشون در اومده که نشون میده اینا همه با هم از قبل رفیق بودند. پارسال و پیرارسال هم همین‌طوری ناداوری کردن.

طنزنوشته بهار در نهایت به این جا می رسد که این قدر لایک می‌گیرم از مردم که برش گردونن و لهجه سوئدی‌اش اونجا طنین‌انداز بشه. اسم خلیج‌فارس رو هم همین‌طوری حفظ کردیم. ناسلامتی ما فرزندان آرش کمانگیریم. دریاچه اورمیه رو هم همین‌طوری آبگیری کردیم. مامانم نگرانمه. میگه این قدر تند نرو. برات شر میشه. فوقش عید رو در هتل اوین می‌گذرونم. دور همی خیلی هم خوش می‌گذره. همین که بتونم انگری بردز بازی کنم و فیس‌بوکم رو چک کنم برام کافیه.

کارتون روز


کارتون پیام برومند، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.