گزارش: ایران اتمی، عربستان را هسته ای نخواهد کرد

به روز شده:  01:49 گرينويچ - پنج شنبه 21 فوريه 2013 - 03 اسفند 1391
ایران

در این گزارش آمده اینکه دستیابی ایران به سلاح هسته‌ای باعث آغاز یک رقابت تسلیحاتی می‌شود اغراق آمیز است

مرکز مطالعات امنیت آمریکا در تازه ترین گزارش خود اعلام کرده است در مورد این فرض که دستیابی ایران به سلاح اتمی باعث آغاز یک رقابت تسلیحاتی در خاورمیانه خواهد شد، بیش از حد بزرگنمایی شده است.

بنا بر این گزارش، عوامل زیادی مانع خواهند شد که کشوری مانند عربستان سعودی برای دستیابی به چنین سلاحی تلاش کند.

شاهزاده ترکی الفیضل، رئیس سابق سازمان اطلاعات عربستان، در دسامبر سال ۲۰۱۱ گفته بود که اگر تهران به ظرفیت ساخت سلاح اتمی برسد، عربستان سعودی اقدامی مشابه را بررسی خواهد کرد.

عربستان سعودی یکی از بزرگ ترین رقبای ایران در خاورمیانه است و بسیاری از ناظران هشدار داده اند که اگر ایران به سلاح اتمی دست پیدا کند، این کشور نیز بهانه خوبی برای این کار خواهد داشت.

اما مرکز مطالعات امنیت آمریکا (سی ان ای اس) در گزارش تحلیلی خود می‌گوید که چنین احتمالی کم است.

کالین کال از مقام‌ها سابق وزارت دفاع آمریکا و از نویسندگان این گزارش به سینا علی نژاد خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در واشنگتن می‌گوید: "برداشت متعارف، حداقل در واشنگتن این است که اگر ایران به سلاح اتمی دست یابد عربستان سعودی هم همین کار را خواهد کرد، آن هم با سرعت زیاد. بیشتر ناظران فکر نمی‌کنند که عربستان توانایی تولید سلاح اتمی در آینده نزدیک را داشته باشد."

او می افزاید: "خیلی‌ها نگرانند که ریاض با پاکستان قرار گذاشته باشد تا از آنها سلاح اتمی خریداری کند، اما گزارش ما اعلام می‌کند که این برداشت متعارف احتمالا اشتباه است. دشواری و هزینه شروع یک برنامه سلاح‌های اتمی در تمرد از قوانین بین المللی و خواسته‌های واشنگتن، که متحد ریاض است، مانعی قوی در سر راه آن به شمار می‌رود."

او در ادامه گفت: "عربستان سعودی توانایی تولید سلاح اتمی را ندارد. شماری از عوامل مانع آن است. از جمله صدمه به روابط با آمریکا. احتمال اینکه از پاکستان آن را بگیرند هم بزرگنمایی شده است چراکه عربستان از امضاء کنندگان معاهده پیمان منع گسترش سلاح‌های اتمی است."

برخی تحلیلگران استدلال می‌کنند که ریاض به جای تلاش برای ساخت بمب اتمی، ممکن است برای خریداری آن از پاکستان بکوشد.

اما گزارش مرکز مطالعات امنیت آمریکا، این احتمال را کم می‌داند.

به عقیده نویسندگان آن، عربستان احتمالا ترجیح می‌دهد روی حفاظت آمریکا در برابر تهدید برنامه اتمی ایران حساب کند.

کالین کال به خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی گفت: "گزارش ما نتیجه‌گیری می‌کند که عربستان سعودی انگیزه زیادی خواهد داشت که به نوعی بازدارنده اتمی دست یابد اما احتمال قوی تر آن است که برای قرار گرفتن زیر یک چتر حمایت اتمی به آمریکا یا پاکستان رو کند. "

در این گزارش آمده مصر نیز برنامه اتمی ایران را تهدیدی برای موجودیت خود نمی‌داند و ترکیه هم از تضمین‌های امنیتی ناتو برخوردار است.

ایران برخلاف ادعاهای غرب، تلاش برای دستیابی به سلاح اتمی یا حتی ظرفیت ساخت آن را رد می‌کند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.