منابع غربی: پیشنهاد اتمی به ایران جدی خواهد بود

به روز شده:  23:56 گرينويچ - چهارشنبه 20 فوريه 2013 - 02 اسفند 1391
مجلس ایران

بیانیه نمایندگان در آستانه دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ منتشر شده است

دویست و پنجاه و دو نماینده مجلس ایران در مورد برنامه هسته‌ای این کشور بیانیه‌ای صادر کرده‌اند که در بخشی از آن از "آمریکا و هم‌پیمانان غربی" این کشور خواسته شده است که "سیاست تقابل را به تعامل تغییر دهند".

در قسمتی دیگر از این بیانیه که روز یکشنبه ۶ اسفند (۲۴ فوریه) منتشر شده، به روسیه و چین توصیه شده که از فشارهای ایالات متحده علیه ایران تبعیت نکنند و به مقابله با "روش‌های جدید و پلیسی کردن عرصه اقتصاد جهانی توسط آمریکا" بپردازند.

این بیانیه در آستانه دور بعدی مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه ۱+۵ (متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان) منتشر شده که قرار است روز سه شنبه ۸ اسفند در آلماتی، پایتخت سابق قزاقستان برگزار شود.

در یک موضع گیری جداگانه در آستانه دور بعدی مذاکرات هسته ای، ۴۳ اقتصاددان ایرانی با انتشار نامه ای سرگشاده خواستار "حل مناقشه هسته‌ای در چارچوب منافع ملی و توسعه همه جانبه کشور" و "تنش زدایی در مناسبات بین‌المللی" شده اند.

این اقتصاددانان با اشاره به برخی از کشورهای توسعه یافته که در گذشته مستعمره غرب بوده اند، نوشته اند که این کشورها دریافته اند که "با دامن زدن به مناقشات تاریخی خود با قدرت‌های استعماری سابق نمی‌توانند به اهداف ملی خود دست یابند و چاره کار را در این دیده اند که با دنیای خارج از در آشتی درآیند و از مزایای بین‌المللی شدن، بهره مند شوند".

"قطار هسته‌ای ایران در چارچوب اهداف صلح‌آمیز هرگز متوقف نخواهد شد"

بیانیه نمایندگان مجلس

نمایندگان امضا کننده بیانیه امروز، همزمان با تجویز تعامل غرب با ایران، اظهار داشته اند که ایالات متحده "همه روش‌های جنگ روانی، صدور قطعنامه‌های غیرقانونی و اعمال تحریم‌های فراقطعنامه‌ای" را علیه ایران آزمایش کرده و نتیجه ای نگرفته است.

این نمایندگان ادامه فشار بر جمهوری اسلامی ایران را بی نتیجه دانسته و تاکید کرده اند که "قطار هسته‌ای ایران در چارچوب اهداف صلح‌آمیز هرگز متوقف نخواهد شد".

پیشتر، خبرگزاری‌ها به نقل از منابع دیپلماتیک غربی گزارش کرده‌ بودند که در مذاکرات نمایندگان گروه ۱+۵ با دولت ایران در قزاقستان، "پیشنهادهایی تازه و جدی" با هدف حل مناقشه اتمی به تهران ارائه خواهد شد.

برخی گزارش‌ها حاکی است که کشورهای غربی در نظر دارند مساله کاهش تحریم معاملات طلا و دیگر فلزات ارزشمند با ایران را در ازای تعطیل شدن تاسیسات غنی سازی اورانیوم فردو در نزدیکی قم، مطرح کنند.

ایران بار‌ها بر ادامه غنی سازی اورانیوم در تاسیسات فردو تاکید کرده است.

"پیشتر، خبرگزاری‌ها به نقل از منابع دیپلماتیک غربی گزارش کرده‌ بودند که در مذاکرات نمایندگان گروه ۱+۵ با دولت ایران در قزاقستان، 'پیشنهادهایی تازه و جدی' با هدف حل مناقشه اتمی به تهران ارائه خواهد شد"

آژانس بین المللی انرژی اتمی به تازگی گزارش جدیدی درباره فعالیت‌های اتمی ایران تهیه کرده است.

بخش‌هایی از این گزارش که به دست خبرگزاری‌ها افتاده، نشان می‌دهد که ایران در ماه‌های گذشته بخشی از ذخایر اورانیوم با غلظت ۲۰ درصدی خود را به سوخت قابل استفاده در رآکتور تحقیقاتی تهران تبدیل کرده است.

آمریکا و متحدانش ایران را به تلاش برای دستیابی به توانایی ساخت سلاح هسته‌ای متهم می‌کنند، اما ایران با رد این اتهام بر صلح آمیز بودن برنامه اتمی خود تاکید دارد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.