معاون وزیر علوم ایران: دانشگاهها تا انتخابات تحمل خود را بالا ببرند

به روز شده:  12:06 گرينويچ - پنج شنبه 21 فوريه 2013 - 03 اسفند 1391
دانشگاه

حکومت ایران حساسیت ویژه ای بر فعالیت های سیاسی در دانشگاهها دارد

غلامرضا خواجه سروی معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم ایران می گوید مسئولان دانشگاهی در ماههای آینده تا زمان انتخابات ریاست جمهوری با دانشجویان تعامل داشته باشند تا "طی آن بتوانیم نارضایتی های احتمالی را به حداقل کاهش دهیم."

آقای خواجه سروی در نشست معاونان دانشجویی و فرهنگی دانشگاههای سراسر کشور گفته که مسئولان دانشگاهها "در چند ماه تحمل خود را بالا ببرند."

به گفته معاون وزارت علوم ایران، "باید انرژی های متراکم شده و یا در حال تراکم نیز تخلیه یابد تا هیچ انرژی تخلیه نشده ای طی ماه های آینده در محیط دانشگاه باقی نماند."

نقش دانشجویان و دانشگاهها همواره در دوره پیش از انتخابات پررنگ بوده است و در سالهای اخیر حکومت ایران در آستانه انتخابات به خصوص انتخابات ریاست جمهوری حساسیت ویژه ای روی فعالیت های سیاسی دانشجویان نشان داده است.

انتخابات جنجال برانگیز سال ۱۳۸۸ باعث شده تا در چند سال اخیر محدودیت هایی بر فعالیت های سیاسی در دانشگاهها اعمال شود.

برخی چهره های سیاسی وضعیت فعلی سیاسی را امنیتی توصیف می کنند و نسبت به بسته بودن زمینه فعالیت سیاسی و فرهنگی در دانشگاهها انتقاد دارند.

انتخابات ریاست جمهوری ایران در ۲۴ خرداد ماه سال آینده برگزار می شود و در آن جانشین محمود احمدی نژاد انتخاب خواهد شد.

آقای خواجه سروی در باره حضور کاندیداهای ریاست جمهوری و نمایندگان آنها گفته که دانشگاهها باید طبق مقررات، شرایط را برای این افراد فراهم کنند و از جمله این مقررات این است که "افراد برای حضور و سخنرانی در دانشگاهها باید از سوی تشکلها دعوت شوند."

این مقام وزارت علوم در عین حال بر "لزوم بازخوانی مقررات حاکم بر فعالیت سیاسی دانشگاهها" تاکید کرده و گفته است "لازم است مقررات حاکم بر فعالیت سیاسی دانشگاهها که مصوب شورای عالی انقلاب فرهنگی است در هیات رئیسه دانشگاهها به طور مجدد بازخوانی شود."

بنابر مقرراتی که شورای انقلاب فرهنگی در باره فعالیت های سیاسی دانشجویان تصویب کرده است، "تجمع، راهپیمایی، میزگرد،‌ تربیون آزاد" با ارائه مجوز از هیأت نظارت دانشگاه امکان پذیر است که در آن رئیس دانشگاه، مسئول نمایندگی آیت الله خامنه ای در دانشگاهها و نماینده وزارت علوم عضو هستند. بنابر این مقررات، در صورتی که فعالیت های سیاسی مغایر "مصالح دانشگاه" و "ضوابط شرعی و ارزش های انقلاب اسلامی،‌" باشد رئیس دانشگاه باید جلوی آن را بگیرد.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.