مرور روزنامه‌های صبح تهران: پنجشنبه سوم اسفند ۱۳۹۱

به روز شده:  04:09 گرينويچ - پنج شنبه 21 فوريه 2013 - 03 اسفند 1391

روزنامه‌های امروز صبح تهران در روز پنجشنبه سوم اسفندماه ۱۳۹۱ عمدتا به تصمیم جدید ارزی برای واردات اختصاص یافته است. در کنار این مطالب البته اظهارات اکبر هاشمی رفسنجانی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام هم در باره قوای مقننه و مجریه موضوعی بوده که مطبوعات به آن پرداخته‌اند.

پدیده چینیسم و اقتصاد ایران

روزنامه کلیک بهار در گزارشی با عنوان پول چینی و روسی جای دلار آمریکایی، به تصمیم جدید ارزی برای واردات پرداخته است که مطابق با سیاست جدید بانک مرکزی برای تامین ارز تولید، دلار جایش را به یورو و یوان خواهد داد.

بهار

تیتر و صفحه اول روزنامه بهار

از همین رو در سرمقاله این روزنامه آمده است، آیا واقعا راه دیگری برای پر کردن کمبودهای ارزی وجود نداشت که رییس‌کل بانک مرکزی با قاطعیت، استفاده از پول چینی را در تجارت خارجی اعلام می‌کند یا به عبارتی آغاز مبادله با پول چینی در اقتصاد ایران کلید می‌خورد؟ شک نباید کرد که وقتی شناسنامه تجارت خارجی کشور با پول چینی جلد می‌شود در واقع قرار است تا از این به بعد بخش بزرگی از تجارت برون‌مرزی ایران خارج از گود رسمی و پر قدرت اقتصاد جهانی به کار خود ادامه دهد.

به نوشته سرمقاله روزنامه بهار، البته در حال حاضر بازار در اقتصاد ایران تا حد زیادی در اختیار کالاهای چینی قرار دارد و تولید‌کنندگان نیز هر روز با صدای بلندتری از واردات بی‌رویه کالاهای چینی گله می‌کنند. وقتی وارد‌کنندگان نیز مجبور شوند تا با پول چینی تجارت کنند، می‌توان این‌گونه برداشت کرد که از این به بعد حتما قرار است تا چین اصلی‌ترین مرکز خریدهای خارجی برای اقتصاد ایران شود.

در پایان سرمقاله بهار از جمله آمده است که اقتصاد ایران گرفتار تنگ‌نظری و تحمیل‌های جهانی شده است اما آیا برای دور شدن از این تنگ‌نظری‌ها باید خود را در چاه اقتصاد چین رها کنیم؟ به نظر می‌رسد عقلانیت و مدیریت کارکردگرا در اقتصاد پاسخ مثبتی برای این پرسش نداشته باشد.

واسطه‌هایی برای تبدیل ارز

جهان صنعت

صفحه اول روزنامه جهان صنعت

اسدالله عسگراولادی در سرمقاله امروز روزنامه کلیک جهان صنعت نوشته است که مرکز مبادلات ارزی از سوم مهر ماه تاسیس شد. همانطور که می‌دانید منابع تامین ارز این مرکز ارز حاصل از فروش محصولات پتروشیمی و حدود ۱۵ درصد ارز حاصل از فروش نفت و همچنین صندوق توسعه ملی بود که می‌توانست حدود ۲۰ میلیارد دلار ارز از نیاز واقعی ۱۵ میلیارد دلاری ارز را در این مدت ارائه کند.

به نوشته آقای عسگراولادی اما متاسفانه تا امروز این مرکز به تعهدات خود عمل نکرده و ارز مورد نظر هم تامین نشده است.

در ادامه این سرمقاله آمده است از آن جایی که پول رایج در دنیا دلار است، اگر قرار باشد عرضه آن محدود شود، بازرگانان با مشکل تبدیل ارز مواجه خواهند شد. نمی‌شود که در معامله با استرالیا از روپیه استفاده کرد.

به نوشته آقای عسگراولادی، در این میان واسطه‌هایی پیدا شده‌اند که با دریافت کمیسیون از طریق روابطی که دارند این تبدیل ارز را انجام می‌دهند. بدیهی است مبلغی که تجار بابت تبدیل ارز می‌پردازند، باری بر دوش مصرف‌کنندگان خواهد بود و این مبلغ به هزینه نهایی کالاها منتقل می‌شود.

واشنگتن پست تحریف کرده بود!

کیهان

صفحه اول روزنامه کیهان

"بان کی مون حرفش را پس گرفت، منظورم کره شمالی بود نه ایران" تیتر اول روزنامه کلیک کیهان است که مدعی شده است سخنگوی دبیر کل سازمان ملل به تازگی بخش‌هایی از گفتگوی اخیر روزنامه واشنگتن پست با بان کی مون را تکذیب کرده است.

به گزارش روزنامه کیهان، پنجشنبه هفته گذشته رسانه‌های غربی گزارش دادند که دبیر کل سازمان ملل در گفتگو با روزنامه واشنگتن پست گفته است که ایران نیز مانند کره شمالی از مذاکرات به عنوان پوششی برای ساخت بمب استفاده خواهد کرد.

این گزارش می‌افزاید که پیش از این نیز رسانه‌های غربی تلاش کردند تا با نزدیک شدن به مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ که قرار است هشتم اسفند ماه جاری در قزاقستان برگزار شود، فضاسازی‌ها و تحرکاتی را دنبال کنند.

کیهان در ادامه مدعی شده است که حالا سخنگوی دبیر کل سازمان ملل اظهارات منتشر شده در گفتگو با واشنگتن پست را تکذیب کرده تا مشخص شود بان کی مون حرفش را پس گرفته است.

در این گزارش به نقل از مارتین نسیرکی، سخنگوی دیبر کل سازمان ملل آمده است که آن چه بان کی مون به این روزنامه آمریکایی گفت این بود که "ما نباید به ایران زمان بیشتری بدهیم و نباید وقت را تلف کنیم. ما اتفاقی را که در کره شمالی افتاد، دیدیم."

اداره کشور را نباید به دست اتفاقات سپرد

اعتماد

صفحه اول اعتماد

روزنامه کلیک اعتماد در شماره امروز خود با چاپ عکسی از اکبر هاشمی رفسنجانی به نقل از او تیتر زده است که "اداره کشور را نباید به دست اتفاقات سپرد."

در این گزارش از جمله آمده است که رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام ایران در دیدار اعضای شورای مرکزی و مسئولان استانی حزب اعتدال و توسعه به آنها گفته است که اعتدال و توسعه در حال حاضر دو حلقه مفقوده پیشرفت و تعالی ایران اسلامی است و جای این نیازهای اساسی را شعارها و ادعاهای بزرگ گرفته است.

به گزارش روزنامه اعتماد، آقای هاشمی رفسنجانی با بیان این که اداره کشور را نباید به دست حوادث و اتفاقات سپرد، گفته که پشتوانه تشکیلاتی و حزبی قوای مجریه و مقننه به شکل‌گیری دولت و مجلس کارشناس، کارآمد و مسئولیت پذیر خواهد انجامید.

موجیم که آسودگی ما عدم ماست

آرمان

صفحه اول روزنامه آرمان

رضا رئیسی در گزارشی در روزنامه کلیک آرمان نوشته است که اسفندیار رحیم مشایی که تا چندی پیش غریب آشنای اهالی رسانه بود و به هیچ وجه من الوجوه حاضر نبود در برابر لنز دوربین‌ها قرار بگیرد، اکنون حاضر به یراق می‌گوید؛ به زودی کنفرانس مطبوعاتی با اهالی رسانه خواهد داشت.

به نوشته این گزارش آقای رحیم مشایی البته به همین نکته بسنده نکرده و در اظهارنظری جالب توجه در پاسخ به خبرنگارانی که مصرانه خواهان پاسخ وی در خصوص حضورش در انتخابات بودند، گفت: ما موجیم که آسودگی ما عدم ماست.

همین یک کلام را در پاسخ به خبرنگاران مبذول داشت و راه خود را گرفت و از برابر دید اهالی رسانه خارج شد. تک مصرعی که به اعتقاد نویسنده این مقاله خود خروارها حرف پشتش دارد و مصداق بارز این کلام است که تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.