آمار مسافران ورودی و خروجی ایران ۱۰ درصد کم شد

به روز شده:  19:15 گرينويچ - جمعه 22 فوريه 2013 - 04 اسفند 1391

بر اساس آمار گمرک ایران، در ۹ ماه اول امسال، شمار مسافران ورودی و خروجی ایران ۱۰ درصد به نسبت سال قبل کاهش داشته است.

عباس معمارنژاد، رئیس گمرک ایران به خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است در ۹ ماه نخست سال ۱۳۹۱ حدود ۱۶ میلیون نفر از مرزهای هوایی، زمینی و دریایی ایران گذشته‌اند.

بنابر گزارشها که بعد از شروع نوسانات قیمت ارز، در دو سال گذشته آمار سفرهای خارجی ایرانیان به شدت کاهش داشته است.

محاسبات نشان می دهد که بنابر گزارش گمرک ایران، در نه ماه اول امسال نزدیک به یک میلیون و ۶۰۰ هزار نفر از شمار مسافران ورودی و خروجی ایران کم شده است.

مرکز آمار ایران، اعلام کرده بود که بهار و تابستان سال ۱۳۹۰ هم‌زمان با آغاز افزایش قیمت ارز ، سفرهای خارجی از یک میلیون و ۱۲۵ هزار سفر در بهار به ۴۹۶ هزار سفر در تابستان کاهش یافته است.

میزان ارز مسافرتی برای سفرهای خارجی در سال ۱۳۹۰ برای مسیرهای دور دو هزار دلار بود که سال بعد به هزار دلار کاهش پیدا کرد.

با شدید شدن بحران ارزی، بانک مرکزی ایران فروش ارز با قیمت دولتی به دانشجویان و مسافران را کلیک قطع کرد. سپس اعلام شد که تا ۳۰۰ دلار برای یک بار در سال به مسافران خارجی ارز فروخته می‌شود.

دلار با نرخ دولتی در فرودگاه‌ها حدود ۲۵۰۰ تومان فروخته می‌شود که در مقایسه با بازار آزاد بیشتر از یک هزار تومان ارزان‌تر است.

سال گذشته، سفرهای داخلی گرچه کاهش داشت، اما میزان کاهش در مقایسه با سفرهای خارجی بسیار کمتر بود.

مشهد، قم و تهران همانند سال‌های قبل آن بیشترین شمار مسافران داخلی را داشته‌اند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.