اخبار ضد و نقیض از در اختیار گرفتن یک هواپیمای بدون سرنشین توسط سپاه

به روز شده:  19:55 گرينويچ - شنبه 23 فوريه 2013 - 05 اسفند 1391
هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی

ایران پیشتر این هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را در اختیار گرفته بود

خبرگزاری‌های ایران می گویند که سپاه پاسداران ایران یک فرونده هواپیمای بدون سرنشین "متعلق به یکی از کشورهای خارجی" را در اختیار گرفته است.

وزارت دفاع آمریکا در واکنش به این خبر گفته است که اطلاعاتی در این زمینه ندارد و به خبرنگاران گفته است که در این باره از دولت ایران سئوال کنند.

برخی خبرگزاری‌های ایران از قول سرتیپ پاسدار حمید سرخیلی سخنگوی رزمایش پیام اعظم ۸ نوشته اند که در حین رزمایش تعدادی هواپیماهای بدون سرنشین "غیرخودی و خارجی را شناسایی" کردیم و توانستیم "یکی از آنها را به زمین بنشانیم و در اختیار بگیریم."

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی آقای سرخیلی تاکید کرده که "توانستیم یکی از پهپادهای دشمن را به زمین بنشانیم، قبلا نیز این اتفاق در کشور ما افتاده بود."

اما خبرگزاری مهر به نقل از آقای سرخیلی نوشته که در یک مرحله از رزمایش "یک نمونه از پهپاد جاسوسی واقعی دشمن که به مرزها نزدیک شده بود توسط سیستم های الکترونیکی و راداری شناسایی شد."

این فرمانده ارشد سپاه اضافه کرده که "در صورت صلاحدید فرماندهان فیلم رصد و شناسایی این پهپاد جاسوسی دشمن را به سمع و نظر مردم عزیزمان می رسانیم."

رزمایش پیامبر اعظم ۸ توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی از صبح شنبه پنجم اسفند در منطقه سیرجان استان کرمان آغاز شده است.

روز ١٤ آذر (٤ دسامبر) دریادار علی فدوی فرمانده نیروی دریایی سپاه پاسداران ایران اعلام کرد که یک فروند هواپیمای بدون سرنشین (پهپاد) آمریکایی از نوع اسکن‌ایگل پس از ورود به حریم فضایی جمهوری اسلامی، توسط یگان های پدافندی این نیرو "گرفتار و در اختیار گرفته شده است."

سال گذشته نیز ایران اعلام کرد که یک فروند پهپاد جاسوسی متعلق به سازمان مرکزی اطلاعات آمریکا - سیا - را که از مرز شرقی ایران وارد این کشور شده بود هدف قرار داده است ولی گزارش های بعدی حاکی از آن بود که ایران توانسته این هواپیما را با اندکی خسارت به زمین بنشاند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.