پیشنهاد روزنامه کیهان برای برگزاری علنی مذاکرات اتمی در قزاقستان

به روز شده:  10:54 گرينويچ - شنبه 23 فوريه 2013 - 05 اسفند 1391

حسین شریعتمداری نماینده آیت الله خامنه ای در روزنامه کیهان و مدیر این روزنامه است

روزنامه کیهان چاپ تهران که تحت سرپرستی نماینده آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی منتشر می شود، در شماره روز شنبه پنجم اسفند خود خواستار برگزاری علنی مذاکرات اتمی میان ایران و گروه پنج بعلاوه یک شده است.

چهار روز پیش از برگزاری دوره تازه ای از گفت و گو ها که قرار است به میزبانی قزاقستان انجام شود، حسین شریعتمداری، مدیر روزنامه کیهان در سرمقاله این روزنامه احتمال داده که این مذاکرات هم نتیجه مشخصی نخواهد داشت.

آقای شریعتمداری نوشته "شاید تعجب آور باشد ولی واقعیت دارد که اگر روند مذاکرات هسته ای کشورمان با گروه پنج بعلاوه یک به روال کنونی ادامه یابد و در چارچوب آن تغییری داده نشود، از هم اکنون می توان حدس زد اجلاس روز سه شنبه ۸ اسفند (۲۶ فوریه) قزاقستان نیز کمترین نتیجه قابل قبولی در پی نخواهد داشت."

"شاید تعجب آور باشد ولی واقعیت دارد که اگر روند مذاکرات هسته ای کشورمان با گروه پنج بعلاوه یک به روال کنونی ادامه یابد و در چارچوب آن تغییری داده نشود، از هم اکنون می توان حدس زد اجلاس روز سه شنبه ۸ اسفند (۲۶ فوریه) قزاقستان نیز کمترین نتیجه قابل قبولی در پی نخواهد داشت"

سرمقاله کیهان

او پیشنهاد کرده "جلسات و نشست های ایران و پنج بعلاوه یک پشت درهای بسته تشکیل نشود بلکه این مذاکرات با حضور رسانه ها" برگزار شود، "نمایندگانی از چند کشور بی طرف یا شخصیت های شناخته شده و مرضی الطرفین جهانی" در آن حاضر شوند و سرانجام اینکه مشخص شود طرف مذاکره کننده "بعد از پاسخ ایران و اثبات بی اساس بودن ادعای خود قرار است چه گامی به سوی حل ماجرا بردارد."

آقای شریعتمداری نوشته است که مذاکره علنی میان ایران و گروه پنج بعلاوه یک، پیامدهای امنیتی از جمله افشای اطلاعات طبقه بندی شده نخواهد داشت "باید پرسید آیا تیم محترم مذاکره کننده می‌تواند به یک نمونه اشاره کند که طرف مقابل بعد از پایان مذاکرات، اسرار طبقه بندی شده و سرّی مطرح شده در مذاکرات را فاش نکرده باشد."

مذاکره کنندگان ایرانی و مقام های وزارت امور خارجه ایران پیش از این گفته بودند که به کشورهای پنج بعلاوه یک پیشنهاد کرده اند که مذاکرات از طریق تلویزیون به طور مستقیم پخش شود.

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه پیشین ایران که توسط محمود احمدی نژاد در حین یک ماموریت خارجی از سمتش عزل شد، به تازگی طی یادداشتی در وبلاگش از این پیشنهاد انتقاد کرده بود.

آقای متکی گفته بود "در دیدار چندی پیش خود با آقای وزیر خارجه متذکر شدم که بیان سخنگوی وزارت امور خارجه مبنی بر پخش مستقیم مذاکرات از طریق رسانه ها کلامی غیر دیپلماتیک و نسنجیده است، ضمن آنکه پذیرش شکست مذاکرات قبل از برگزاری را القا می کند."

مقام های ایرانی پس از نشست مسکو اعلام کردند که پخش تلویزیونی مذاکرات را پیشنهاد کرده اند

مذاکرات اتمی ایران و گروه پنج بعلاوه یک، شامل پنج عضو دائم شورای امنیت (آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین) به همراه آلمان پس از حدود هشت ماه وقفه برگزار می شود.

آخرین دور این گفت و گو ها اواخر بهار سال جاری خورشیدی در مسکو پایتخت روسیه برگزار شده بود.

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و مذاکره کننده ارشد اتمی این کشور هم روز شنبه گفته است که "اگر گروه پنج بعلاوه یک می‌خواهند وارد گفت‌وگوی سازنده شوند باید با راهبرد جدید و پیشنهاد معتبر وارد شوند."

آقای جلیلی در دومین همایش سالانه مدیران صنعت هسته‌ ای در تهران سخنرانی کرده است.

او گفته "ما نه حقوق کمتر می‌خواهیم و نه تکالیف بیشتر. ایران در چارچوب معاهده ان پی تی (معاهده منع گسترش سلاح های اتمی) به عنوان یک عضو فعال و متعهد تمام تکالیف پادمانی خود را انجام می‌دهد. همچنان که از تمام تکالیف خود باید برخوردار باشد. امیدواریم روند چند سال گذشته و نیز هشت ماه گذشته به آنها درس عبرتی داده باشد و هوشمندانه و با ارائه راهبردهای خلاق وارد گفت‌وگوها شوند."

"اگر گروه پنج بعلاوه یک می‌خواهند وارد گفت‌وگوی سازنده شوند باید با راهبرد جدید و پیشنهاد معتبر وارد شوند"

سعید جلیلی، مذاکره کننده ارشد اتمی ایران

شورای امنیت سازمان ملل طی شش قطعنامه و چهار دور تحریم، از ایران خواسته برنامه غنی سازی اورانیوم خود را به حالت تعلیق درآورد اما ایران با رد هرگونه انحراف برنامه هایش به سوی مقاصد نظامی، خواسته های شورای امنیت را رد کرده است.

در پی خودداری ایران از اجرای قطعنامه های شورای امنیت، اتحادیه اروپا و آمریکا تحریم های یکجانبه از جمله تحریم خرید نفت و بانک مرکزی علیه ایران اعمال کرده اند که آثار واضحی بر اقتصاد ایران گذاشته است.

آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی وعده توقف تحریم ها در برابر توقف غنی سازی اورانیوم را "دروغ" خوانده و تحریم های اعمال شده علیه جمهوری اسلامی ایران را هم "وحشیانه" توصیف کرده است.

او به تازگی پیشنهاد آمریکا برای مذاکره مستقیم با هدف گفت و گو درباره اختلافات و تلاش برای رفع آنها را رد کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.