ایران از افزایش ذخایر اورانیوم اش خبر داد

به روز شده:  14:34 گرينويچ - شنبه 23 فوريه 2013 - 05 اسفند 1391

سازمان انرژی اتمی ایران از اکتشاف‌ ذخایر جدید اورانیوم خبر داده است.

این سازمان روز شنبه پنجم اسفند (بیست و سوم فوریه) اعلام کرده است که در یک و نیم سال اخیر با اکتشافات جدید ذخایر اورانیوم ایران از هزار و ۵۲۷ تن به چهار هزار و ۴۰۰ تن افزایش یافته است.

بر اساس این گزارش، در حوزه منابع زمین شناسی با به دست آمدن رکورد پنج برابری نسبت به سه دهه گذشته از ۶ هزار و ۶۵۰ تن به ۳۳ هزار تن ذخایر جدید اورانیوم رسید.

اطلاعیه سازمان انرژی اتمی ایران می گوید که اکتشاف اورانیوم در مناطق مرکزی، جنوب، جنوب شرق، شمال شرق، غرب و شرق کشور محقق شده و به افزایش چند برابری ظرفیت های داخلی تامین منبع اولیه صنعت اتمی انجامیده است.

گزارش های پیشین منابع غربی حکایت از این داشت که به نظر نمی رسد هیچ یک از دو معدن اورانیوم ایران - گچین در نزدیک خلیج فارس و ساغند در نزدیکی یزد - ظرفیت کافی برای تامین نیازهای سوختی حتی یک راکتور را داشته باشند.

سه سال پیش از این، روزنامه تایمز لندن گزارش داده بود که کشورهای غربی معتقدند ایران با کمبود اورانیوم خام روبروست و تولیدکنندگان این ماده را ترغیب کرده اند که از فروش آن به ایران خودداری کنند.

به نوشته تایمز، وزارت خارجه بریتانیا اواخر سال ۲۰۰۸ میلادی به دیپلمات هایش در قزاقستان، ازبکستان و برزیل - که جملگی تولیدکنندگان عمده اورانیوم هستند - دستور داد در مورد این مساله با دولت های این کشورها گفت و گو کنند.

این روزنامه خبر داده بود که کشورهایی شامل بریتانیا، آمریکا، فرانسه و آلمان تلاش های فشرده دیپلماتیک برای منصرف کردن تولیدکنندگان عمده اورانیوم از فروش این ماده به ایران را آغاز کرده اند.

فعالیت‌های ایران در حوزه اکتشاف اورانیوم از سال ۱۳۵۵ آغاز شد اما پس از انقلاب بهمن ۵۷ متوقف شد. این فعالیت ها پس از پایان جنگ هشت ساله ایران و عراق دوباره آغاز شد و در اواخر دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی شدت گرفت.

سازمان انرژی اتمی اعلام کرده که از ابتدای سال ۱۳۹۰ و "با اجرای سیاست‌های جدید ابلاغی، سازمان انرژی اتمی با بسیج همه امکانات داخلی استفاده حداکثری از توان بخش خصوصی و با بهره‌گیری از شیوه‌های ابتکاری و برنامه‌های گسترده، عملیات اکتشاف اورانیوم را در پهنه گسترده‌ای از جغرافیایی کشور در دستور کار قرار داد."

این سازمان همچنین اعلام کرده است که ۱۶ محل را هم برای ساخت نیروگاه‌های اتمی در مناطق ساحلی دریای خزر، خلیج فارس، دریای عمان، خوزستان و شمال غرب ایران مورد شناسایی قرار داده است.

اکتشافات ذخایر جدید اورانیوم در ایران همزمان با برگزاری دومین همایش سالیانه مدیران صنعت هسته‌ای اعلام شده است.

این همایش در آستانه دور جدید مذاکرات ایران و گروه پنج بعلاوه یک برگزار شده است.

قرار است ایران و گروه پنج بعلاوه یک (متشکل از آمریکا، بریتانیا، فرانسه، روسیه و چین به همراه آلمان) سه شنبه آینده هشتم اسفند (بیست و ششم فوریه) در قزاقستان مذاکرات اتمی خود را از سر بگیرند.

این مذاکرات پس از هشت ماه وقفه برگزار می شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.