بررسی روزنامه های صبح یکشنبه تهران – ششم اسفند

به روز شده:  00:58 گرينويچ - 24 فوريه 2013 - 06 اسفند 1391

روزنامه های امروز صبح گزارش های متناقضی از نشاندن پهپاد در میان یک مانور نظامی داده از بی فایده بودن هم نشینی سران قوا نوشته و در مقالات خود از دولت انتقاد کرده اند که چرا در ارائه بودجه سال اینده به مجلس خودداری می کند.

پهپاد خارجی با موجودی فرضی؟

جوان روزنامه نزدیک به سپاه پاسداران و کلیک آرماناز قول سخنگوی رزمایش پیامبر اعظم 8 نیروی زمینی سپاه از شکار یک فروند هواپیمای بدون سرنشین متعلق به یکی از کشورهای خارجی در حین این رزمایش خبر داده و نوشته اند سردار سرخیلی با اعلام این خبر گفت: در حین انجام رزمایش و تست سیستم‌های جنگال (جنگ الکترونیک) توانستیم تعدادی پهپاد غیرخودی و خارجی را شناسایی کنیم.

به نوشته این روزنامه ها وی ادامه داد: پس از شناسایی این پهپادها موفق شدیم یکی از آنها را به زمین بنشانیم و در اختیار بگیریم. فیلم شکار این پهپاد را نیز داریم و اگر مسئولان بالادستی صلاح بدانند به موقع پخش می‌شود.

در همین حال کلیک اعتماد از قول همین سردار سپاه نوشته که او با اشاره به انهدام پهپادهاي دشمن فرضي در اين رزمايش بيان كرد: پهپادهاي شناسايي و همچنين پهپادهاي انتحاري كه قابليت حمله به دشمن فرضي را دارند در بخش‌هاي ديگري از اين رزمايش مورد بهره‌برداري و بررسي‌هاي عملياتي قرار گرفته‌اند. در حال حاضر شنود تحركات دشمن فرضي آغاز شده است و پهپادها و ديده‌بان‌هاي سپاه، كل منطقه رزمايش را زيرنظر دارند.

فایده دور هم‌نشینی روسای قوا

تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

نادر کریمی‌جونی در سرمقاله کلیک جهان صنعت نوشته بعد از مشاجره‌ای که در سطح وسیعی در رسانه‌ها انعکاس یافت، نشست دیروز سران سه قوه اولین نشستی بود که طرفین دعوا در کنار هم برگزار کردند. از تصاویر می‌توان حدس زد که احتمالا مناسبات مثبت و سازنده‌ای میان اعضای نشست برقرار بوده و گفت‌وگوها روند طبیعی داشته البته بعید به نظر می‌رسد اگر در میانه گفت‌وگوها نزاعی در می‌گرفت تصاویر آن منتشر می‌شد.

به نوشته این مقاله تا اینجای کار همه چیز خوب و آسمان آبی است. روسای قوا کنار هم چای می‌نوشند، ضیافت ناهار برگزار می‌کنند و درباره آنچه مشکلات معیشتی مردم نامیده می‌شود، صحبت می‌کنند. اما اگر این نشست‌ها برگزار نمی‌شد، آیا رقم اختلاس بیشتر می‌شد یا زمان وقوع آن به تعجیل می‌افتاد.اکنون هم وضعیت معیشتی مردم به طور روزمره دشوارتر و نابسامان‌تر می‌شود.

سرمقاله جهان صنعت در نهایت نوشته گرانی‌های قانونی و غیرقانونی اقتصاد خانواده‌های ایرانی را دچار بحران کرده و معضلات وخیمی را بر شهروندان ایرانی تحمیل کرده است. از این بابت روسای سه قوه باید برای افکار عمومی و شهروندان ایرانی نشان دهند که فایده این دور هم نشستن‌ها و ضیافت‌ها چیست؟ آیا فایده این نشست‌ها هم مانند نشست‌هایی است که درباره مفاسد اقتصادی برگزار می‌شد؟

احسان تقدسی هم در کلیک تهران امروز ضمن اشاره به این دورهم نشینی ها نوشته دور هم نشستن‌ها اما به خودی خود کافی نیست و آنچه این جلسات را برای مردم امیدبخش تر می‌کند، مشاهده نتایج عملی است. در روابط دولت و مجلس چند پرونده بزرگ وجود دارد که تنها با همراهی و همدلی این دو قوه و بخصوص سران آن می‌توان به گذر از آنها امیدوار بود.

ورزش ، سالم تر از سیاست

سعید فایقی در مقاله ای در کلیک قانون نوشته رقابت ورزشی با رقابت سیاسی، زمین تا آسمان فرق دارد. در ورزش رقیب محترم است و دارای حرمت و هر اندازه رقیب قوی‌تر، حرمت و احترام او واجب‌تر و همین امر موجب می‌شود زمانی‌که قهرمانان ما مغلوب قدرتر از خود می‌شدند مردم ما باخت را فراموش می‌کردند و به تجلیل از رقیب می‌پرداختند. بارها و بارها ما چنین صحنه‌هایی را شاهد بودیم. علی‌الخصوص برخورد قهرمانان ما با رقیب سیاسی دیرین‌مان یعنی آمریکا. بارها و بارها دیدیم که قهرمانان کشتی آمریکا با کشتی‌گیران ما و مردم ما، روش‌شان مغایر با روش حکومت‌شان است.

معاون پیشین سازمان تربیت بدنی در این مقاله یادآوری کرده حامی مالی اصلی المپیک، آمریکاست و با یک اشاره می‌تواند مانع حذف کشتی از المپیک گردد و آوردگاه تهران، قهرمانان آمریکا را مجاب کرد که برای حفظ کشتی در المپیک با جهانیان هم صدا گردند و انشاا... فشاری مضاعف خواهند بود بر حفظ کشتی در المپیک.

کارتون احسان گنجی، شرق

کارتون احسان گنجی، شرق

فضل الله ياري در سرمقاله کلیک ابتکار نوشته چه خوب که گاهي دست سياست به دامن ورزش و فرهنگ و هنر نمي‌رسد. چنان که در پایان بازی های قهرمانی کشتی جهان هم تصوير غرور انگيز ملي، تصاوير ديگري نيز ديده مي‌شد و آن اينکه کشورهايي که در صحنه بين‌المللي شديد ترين حملات را متوجه يکديگر مي‌کنند مي‌توانند مشترکاتي براي دوستي‌ها و لبخند‌ها پيدا کنند. البته اگر سياستمداران بگذارند. دو تيم کشتي ايران و آمريکا در پايان اين دوره از رقابت‌ها اگر چه يکي پيروز ميدان و ديگري مغلوب بود،اما اعلام کرده اند که تلاش مي‌کنند براي جلوگيري از حذف اين رشته ورزشي از مسابقات جهاني المپيک اقدامات مشترکي را صورت دهند.

به نوشته این مقاله اما اين فرصت پيش از آن که متعلق به سياستمداران باشد متعلق به ملت هاست. بدون ترديد مردان سياست بدليل برخي ملاحظات، توانايي چنداني براي استفاده از فرصت‌هاي طلايي ملت‌ها ندارند.آيا قهرمانان آمريکايي که همزمان با همتايان ايراني خود مورد تشويق مردم ايران قرار مي‌گيرند نمي‌توانند پيام صلح و دوستي مردم ايران ر ابه گوش جهانيان برسانند ؟ مردمي که اين روزها به خاطر تحريم‌هاي سياستمداران آمريکايي به زحمت افتاده اند،اما راه و رسم مهمان نوازي را فراموش نمي‌کنند..

روند مذاکرات 1+5 در قزاقستان

داوود هرمیداس باوند در مقاله ای در کلیک آرمان نوشته برخی تحلیلگران معتقدند برگزاری مذاکرات در کشوری مانند قزاقستان با توجه به پیوندهای مشترکی که با روسیه و حتی ایران دارد، می‌تواند در روند مذاکرات به سود ما باشد در حالی که هم روسیه و هم اتحادیه اروپا مشترکاً اعتقاد دارند ایران باید موضعی نرم‌تر اتخاذ کند. کما آنکه همین نگاه را به کشورهای عضو مذاکره هم دارند

تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز

تیتر و عکس صفحه اول تهران امروز

این استاد دانشگاه در ضمن اشاره کرده هرگونه پیشنهاد احتمالی فارغ از بحث تحریم‌های اعمال شده از سوی غرب باید بررسی شود نوشته آنچه از صحبت‌های مقامات ایران مشخص است، این است که موضع ایران در این شرایط بر ادامه روند غنی سازی استوار است و بر اساس همین موضع است که خبر نصب سانتریفیوژهای جدید از سازمان انرژی اتمی اعلام می‌شود. این احتمال وجود دارد در مذاکرات 1+5 پیشنهاد جدیدی از سوی اتحادیه اروپا مطرح شود اما یقینا چنین پیشنهاداتی خیلی نمی‌تواند روی ایران تاثیر بگذارد چراکه تصمیم‌گیران هسته‌ای در ایران معتقدند اگر بناست اتفاقی جدید روی بدهد، باید به موازات آن تحریم‌ها نیز رفع شود.

مقاله آرمان تاکید کرده غرب هم معتقد است ایران باید تغییراتی در روند مذاکرات روی دهد اما در عمل اتفاق می‌افتد این است که همان مسائل گذشته دوباره تکرار می‌شود؛ مسائلی همچون مدیریت جهانی و غیرهسته‌ای کردن خاورمیانه و مبارزه با تروریسم از جمله سخنانی هستند که همواره تکرار می‌شود و در سخنرانی اخیر دولت نیز به آن اشاره شد. سخنان مقامات سازمان انرژی اتمی پیش از برگزاری نشست 1+5 در قزاقستان نشان دهنده آن است که دولت ایران در ارزیابی‌های خود از شرایط بین‌المللی به این نتیجه رسیده که احتمال واکنش نگران‌کننده‌ای از سوی غرب - منهای تحریم‌ها که روند خاص خود را دارد- وجود ندارد.

هشدار اقتصاددانان: خطر در کمین است

کلیک بهار در مقاله ای با اشاره به نامه دیگر 43 استاد دانشگاه دولت نوشته این نامه‌ای است که برای تاریخ به یادگار گذاشتند و یادآور شده که این ششمین باری است که استادان به این دولت نامه می نویسند . اول بار در خرداد ماه سال 1386 به رشته تحریر درآمد و امروز که نامه‌ای تازه و به اصطلاح عامیانه، «داغ» نوشته شده است بدون تعارف و قاطعانه باید گفت که نامه یا «تحلیل نامه» امروز، بهترین مصداق برای اثبات «راست گفتاری» در نامه پنج سال پیش اهالی اقتصاد کشور است.

به نوشته این مقاله اول بار که اندیشمندان توسعه زبان به گلایه روی برنامه‌های اقتصادی گشودند و با اشاره به رشد 4/5 و همچنین 3/5درصدی رشد اقتصاد ایران در سال‌های 84 و 85 هشدار دادند که اگر مسیر به همین صورت ادامه یابد و رشد‌های اقتصادی هر سال دو ‌درصد کمتر از اهداف برنامه باشد. اکنون پنج سال از آن روزها می‌گذرد ودر نامه ششم از قول مراکز دولتی آمده در سال 1391 حدود 1750 واحد صنعتی دچار اختلال در تولید شده‌اند و ناگزیر خواهند شد نیروی کار خود را تعدیل کنند/ امروزه حدود 10‌میلیون نفر زیر خط فقر به سر می‌برند و از تامین موادغذایی، مسکن و خدمات بهداشتی و درمانی و آموزشی مناسب محرومند/دولت‌های نهم و دهم باوجود دراختیار‌داشتن درآمدهای سرشار نفت و گاز و میعانات نفتی بدهی‌ سنگین حدود 200‌هزار‌میلیارد تومانی به نظام بانکی و بخش خصوصی را نیز از خود بر جای گذاشته‌اند.»

به نوشته بهار اگر برنامه‌ریزان دولتی اقتصاد در سال 86 نامه اهالی اقتصادی ایران را جدی گرفته بودند، اکنون بعد از پنج سال پیش‌بینی پنج‌ساله استادان اقتصادی به واقعیت نمی‌رسید. بدون شک اما باوجود همه این آمار و ارقام تلخ این واقعیت در قلب اقتصاد نهفته است که می‌توان شاخص‌ها را حتی در بدترین حالت از مرگ حتمی نیز نجات داد. اقتصاد بیش از شور به شعور نیاز دارد. آیا این واقعیت بشری را تجربه آینده می‌کنیم؟

بودجه بازی است، هفتاد هزار تومان مبارک باد

غلامرضا تاجگردون در مقاله ای در کلیک شرق نوشته در هیچ یک از مبانی نظری اصول سنتی یا غیرسنتی بودجه‌بندی نامی از سیاسی‌بودن بودجه برده نشده و معمولا سعی می‌شود این سند مهم را غیرسیاسی جلوه دهند. اما چه می‌شود که این سند مهم در ایران تا این حد سیاسی می‌شود؟ عیب از کجاست. آیا بودجه اشکال دارد؟ تنظیم‌کنندگان غافلند یا اینکه مجریان راه اعمال نظر خود را صرفا بودجه می‌دانند؟ یا از همه مهم‌تر این است که قاعده بازی عوض شده و زمین بازی سیاسی به زمین بودجه آمده است؟ همه موارد درست است ولی آنچه بیش از همه جلوه می‌کند این است که سیاستمداران ما به واسطه نقصان فضای بازی برای اعمال نظرات سیاسی خود به جاهایی سرک می‌کشند که از جمله آنهارا می‌توان بودجه نامید.

به نوشته این نماینده مجلس برخی اوقات در قلمرو دین وارده شده و بازی سیاسی کرده و گاهی اجرا یا عدم اجرای قوانین را معرکه بازی دانسته‌اند. چند صباحی‌است به واسطه اهمیت آن فعلا بودجه بازیچه قرار گرفته است. اثرگذاری بودجه بر تمامی ارکان اقتصادی؛ اجتماعی و سیاسی کشور بر کسی پوشیده نیست.

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

کارتون علی کاشی، مردم سالاری

مقاله شرق در نهایت می پرسد: پیاده کردن اغراض سیاسی در ارایه بودجه که سرنوشت مردم را تعیین می‌کند در کوچه‌ بازارهای شهر و روستاهای ما عیان است و مردم مهم‌ترین سند مالی کشور را بی‌اهمیت‌ترین سند دانسته و آن را به سخره می‌گیرند. مردم بدون اینکه بدانند دو دوازدهم یا چند دوازدهم چیست همگان منتظر آنند که بالاخره چه می‌شود. دو یا سه یا اصلا ما در سال آینده بودجه داریم یا خیر؟

محمدحسين روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری نوشته روزگار آن قدر غريب شده که بايد از اينکه لايحه 80 روز ديرتر بالاخره به مجلس مي‌رسد خدا را صد هزار مرتبه شکر کنيم و از دولت بابت اين که مي‌تواند لايحه را تحويل دهد با شدت و قدرت هر چه تمامتر تشکر کنيم تا مبادا خداي ناکرده بي انگيزه نشود و همچنان به تلاش‌هاي عميق و شديد خود ادامه دهد! واقعا اگر دولت نمي‌خواست لايحه را تحويل بدهد بايد چه مي‌کرديم. پس بايد تشکر را حتما انجام دهيم!

به نوشته این مقاله هفتاد هزار تومان يک زمان پول خيلي زيادي بود. يک زمان با هفتاد هزار تومان مي‌توانستي خانه بخري، بعد يک زماني پيش آمد که با هفتاد هزار تومان مي‌توانستي ماشين بخري، بعد يک زماني پيش آمد که با هفتاد هزار تومان مي‌توانستي موتور سيکلت بخري، بعد يک زماني پيش آمد که با هفتاد هزار تومان مي‌توانستي دوچرخه بخري، بعد يک زماني پيش آمد که با هفتاد هزار تومان مي‌توانستي يک شقه گوسفند بخري.

به نوشته طنزنویس مردم سالاری حالا هم البته روزگار گل و بلبلي است که با هفتاد هزار تومان مي‌تواني سه کيلو گوشت بخري! پس اگر هفتاد هزار تومان عيدي گرفته ايد خدا را شکر کنيد که اين مبلغ را الان گرفته ايد و آن را روزگاري نگرفته ايد که با آن فقط مي‌شود يک ساندويچ فلافل گرفت و خورد! دريافت عيدانه يارانه اي يا يارانه عيدانه‌اي به همه هموطنان مبارک باد!

رخنه شمقدری در هالیوود

محمدرضا ستوده در ستون طنز کلیک جهان صنعت نوشته جواد شمقدری فرمود: رییس‌جمهور به من گفت اسکار بگیرید‌. لابی کردیم، فرهادی اسکار گرفت‌! با این گفته ابتدا جامعه فرهنگی و هنری کشور این ضربه روحی را نتوانست دفع کند و تعدادی از جامعه فرهنگی دچار مرگ مغزی شدند که قرار شد اعضای آنها را به نیازمندان اهدا کنند‌. طی این چند روز لب از لب باز نکردم تا همه حرف‌هایشان را بزنند و عکس العمل‌هایشان را نشان بدهند تا حرف آخر را خودم زده باشم‌.

کسانی که نسبت به این جمله آقای شمقدری عکس‌العمل نشان دادند به دو دسته تقسیم می‌شوند؛ دسته اول کسانی که از هوش رفتند و دسته دوم کسانی که گریبان چاک کردند و سر به بیابان گذاشتند‌ و بعد از اینکه از بیابان برگشتند، نظرشان این بود که آقای شمقدری با لحنی جدی یک محتوای شوخی تولید کرده‌اند و احتمالا در حالت عادی به سر نمی‌برده‌اند‌. اگر واقعا این‌طور است چرا لابی نکرده‌اند تا ف‌. سلحشور اسکار بگیرد؟‌!

اما از همه اینها که بگذریم به نظر من ادعای آقای شمقدری دقیقا درست است‌. حرف آقای احمدی‌نژاد در جامعه جهانی بسیار برو دارد‌ از بعد از سخنرانی‌های ایشان در مراسم و برنامه‌های جهانی، جامعه جهانی حساب ویژه‌ای روی ایشان باز کرده‌اند‌ به‌طوری که اگر ایشان بگویند اسکار می‌خواهند، کسی جرات ندارد بگوید نه‌. اصغر فرهادی هم فکر نکند فیلم خیلی خوبی ساخته، هر چه هست از برکت وجود دکتر و آقا جواد است.

کارتون روز

کارتون در انتظار نوروز، فیروزه مظفری، اعتماد

کارتون در انتظار نوروز، فیروزه مظفری، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.