دبیر کل جامعه اسلامی بازار: احمدی نژاد در ۱۳۸۸ به اصولگرایان تحمیل شد

به روز شده:  18:20 گرينويچ - 24 فوريه 2013 - 06 اسفند 1391
احمدی نژاد

آقای کریمی اصفهانی کسانی را که به گفته وی محمود احمدی نژاد را به اصولگرایان "تحمیل کردند" معرفی نکرده است

احمد کریمی اصفهانی دبیر کل جامعه اسلامی اصناف و بازار گفت که محمود احمدی نژاد در جریان انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ "به هیچ عنوان کاندیدای اصول گرایان نبود و به آنها تحمیل شده بود".

آقای کریمی اصفهانی یکشنبه ۶ بهمن (۲۴ فوریه) در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا تاکید کرد: " وقتی شخصی به مراجع اهانت می‌کند و جایگاه آنان را نادیده می‌گیرد و روحانیون بزرگی مثل آقایان هاشمی و ناطق را زیر سوال می‌برد و یا عکس همسر یک کاندیدا را نشان می‌دهد و یا به قوانین قوه مقننه بی‌اعتناست در حالی که باید مجری این قوانین باشد، انحراف شکل می‌گیرد."

انتقادات دبیر کل جامعه اسلامی اصناف و بازار، اشاره ای به برخی مواضع آقای احمدی نژاد در سال های اخیر و از جمله رفتار او در جریان کلیک مناظره تلویزیونی خود با میرحسین موسوی کاندیدای رقیب پیش از دهمین انتخابات ریاست جمهوری ایران است که با انتقاد بسیاری از اصلاح طلبان و برخی از محافظه کاران مواجه شد.

اظهارات این سیاستمدار جناح محافظه کار در شرایطی منتشر شده که چند ماه پیش، علی مطهری نماینده تهران در مجلس نهم گفته بود: "نود درصد اصولگراها در سال ۱۳۸۸ ادامه دولت احمدی‌نژاد را به صلاح نمی‌دانستند، اما می‌گفتند که میل آقا [رهبر ایران] به احمدی‌نژاد است و به بهانه میل آقا، آن چیزی را که صلاح می‌دانستند انجام ندادند."

انتخابات "سه قطبی"

احمد کریمی اصفهانی همچنین با ذکر اینکه "انتخابات آینده دو قطبی نخواهد بود" گفته است: "یک قطب این انتخابات اصلاح طلبان، یک قطب آن اصول گرایان و قطب دیگر آن انحرافیون خواهند بود که به نظر می‌رسد این مجموعه مورد تایید رییس جمهور است."

"نود درصد اصولگراها در سال ۱۳۸۸ ادامه دولت احمدی‌نژاد را به صلاح نمی‌دانستند، اما می‌گفتند که میل آقا [رهبر ایران] به احمدی‌نژاد است و به بهانه میل آقا، آن چیزی را که صلاح می‌دانستند انجام ندادند"

اظهارات چند ماه پیش علی مطهری نماینده تهران در مجلس

آقای کریمی اصفهانی گفته که "انحرافیون اصولگرا نیستند و نمی‌توانند ادعای اصول گرایی کنند" و افزوده است: "خطر این گروه انحرافی از فتنه ۸۸ بسیار بیشتر خواهد بود".

بسیاری از محافظه کاران، همفکران اسفندیار رحیم مشایی نزدیک‌ترین مشاور محمود احمدی نژاد را "گروه انحرافی" و معترضان به انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ را "جریان فتنه" می نامند.

دبیر کل جامعه اسلامی اصناف و بازار با انتقاد از "اشاره رئیس جمهور به شعار انحرافیون" و "حمایت او از مذاکره با آمریکا" در جریان سخنرانی خود در مراسم سالگرد پیروزی انقلاب ایران، این مواضع را نشان دهنده انحراف دانسته و هشدار داده است که "اگر این روند ادامه پیدا کند در مراحل بعدی بسیار خطر ناک خواهد بود".

این اظهارات در ادامه انتقاداتی بیان می شود که در هفته های گذشته، نسبت به استفاده آقای احمدی نژاد از شعار "زنده باد بهار" در جریان کلیک سخنرانی خود در روز ۲۲ بهمن و نیز اعلام آمادگی او برای مذاکره با آمریکا در صورت تغییر سیاست های آن کشور صورت گرفته است.

آقای کریمی اصفهانی در جای دیگر، "مقصر اصلی" جریانات جلسه استیضاح وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی را رئیس دولت دانسته و گفته است: "با وجودی که ... همه گناهان چه از نظر شرعی و چه از نظر قانونی متوجه ایشان بود ولی در نامه ای که خطاب به رهبر نوشته شد اصلا به جایگاه تقصیر خود اشاره نکرد و تنها با ذکر اینکه من به رهبری ارادت دارم نشان داد میزان ارادتش به مشایی همچنان پابرجاست."

"خطر گروه انحرافی از فتنه ۸۸ بسیار بیشتر خواهد بود"

احمد کریمی اصفهانی

محمود احمدی نژاد هفته پیش، در واکنش به انتقاد رهبر جمهوری اسلامی از د کلیک رگیر شدن روسای دولت و مجلس در جلسه استیضاح وزیر کار، کلیک نامه ای به آقای خامنه ای نوشت که در آن، بر خلاف واکنش های سران دو قوه مقننه و قضاییه به همین مناسبت، بر اطاعت از آیت الله خامنه ای تاکید نشده بود.

دبیر کل جامعه اسلامی اصناف و بازار در مصاحبه امروز خود، خطاب به آقای احمدی نژاد که به گفته وی "اهل مدرک جمع کردن" است گفته که "نامه وی به عنوان یک مدرک در تاریخ باقی خواهد ماند".

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.