انتقاد دولت ایران از قطع پخش زنده مصاحبه رئیس‌جمهوری در تلویزیون

به روز شده:  09:42 گرينويچ - 24 فوريه 2013 - 06 اسفند 1391
احمدی نژاد

دولت ایران از "قطع غیرمنتظره" پخش زنده مصاحبه تلویزیونی رئیس‌جمهوری ایران با خبرنگاران انتقاد کرده است؛ اما مدیر روابط عمومی سازمان صدا و سیما گفته است جزئیات مصاحبه و اتفاق‌های آن با دفتر ریاست جمهوری هماهنگ شده بود.

به گزارش خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران، سامانه اطلاع رسانی دولت در پیامک تلفنی که به رسانه‌ها فرستاده، نوشته است که "صداوسیما در اقدامی غیرمنتظره پخش زنده گفت‌و‌گوی رادیو تلویزیونی رئیس‌جمهوری را به بهانه پخش آگهی و سریال قطع کرد."

پایگاه اطلاع رسانی دولت پیش‌تر اعلام کرده بود که بعد از اخبار ساعت ۲۱ در شبکه اول سیما، آقای احمدی‌نژاد به طور زنده با مردم ایران سخن خواهد گفت.

مصاحبه رسانه‌ای رئیس‌ دولت با خبرنگاران چند رسانه داخلی، شنبه شب، ۵ اسفند در ساختمان ریاست جمهوری ایران برگزار شد.

حدود یک ساعت اول مصاحبه که مربوط به سوال‌های مجری صدا و سیما و پاسخ‌های رئیس‌جمهوری ایران بود به طور زنده پخش شد، اما هنگام شروع سوال‌های خبرنگاران رسانه‌های دیگر، شبکه اول سیمای جمهوری اسلامی ایران با پخش موسیقی، در زیرنویسی اعلام کرد که قسمت دوم مصاحبه، بعد از یک مجموعه تلویزیونی پخش خواهد شد.

صدا و سیمای ایران قسمت دوم مصاحبه را به صورت ضبط شده بعد از چند آگهی بازرگانی و مجموعه تلویزیونی پخش کرده است.

اما وحید شاکری، مدیرکل امور رسانه‌های دفتر محمود احمدی‌نژاد، به سایت شبکه ایران، وابسته به روزنامه دولت گفته است "درخواست رئیس‌جمهور این بود که رسانه‌ها بتوانند آزادانه سؤال‌های خود را در زمینه اقتصادی مطرح کنند و پاسخ‌های ایشان را بشنوند. قطع مصاحبه رئیس‌جمهور به دلایل واهی همچون پخش یک سریال تکراری، خدشه‌ای بزرگ به مسئله آزادی بیان آن هم در برابر دیدگان افکار عمومی وارد آورد."

مدیر کل امور رسانه‌های دفتر ریاست جمهوری ایران می‌گوید "رویه صداوسیما این است که زمان پخش مسابقات فوتبال حتی از پخش اذان هم جلوگیری می‌کند." آقای شاکری از صدا و سیما پرسیده "در شرایطی که میلیون‌ها نفر پای گیرنده‌های تلویزیون نشسته‌اند، قطع سخنان رئیس‌جمهور چه معنایی دارد؟"

'دفتر ریاست جمهوری در جریان بود'

تقی سهرابی، مدیر کل روابط عمومی سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، با رد سخنان مدیرکل امور رسانه‌های دفتر محمود احمدی‌نژاد به خبرگزاری مهر گفته "اینطور نبوده که سازمان صدا و سیما راسا دخل و تصرفی در برنامه کرده باشد و هر اتفاقی که افتاده با هماهنگی دوستان در ریاست‌جمهوری بوده است."

خبرگزاری مهر همچنین گزارش داده که سوال خبرنگار این خبرگزاری در تلویزیون ایران "سانسور" شده است.

خبرنگار مهر از آقای احمدی‌نژاد پرسیده بود چرا "شعارهایی که درباره آوردن نفت سر سفره مردم و مبارزه با فساد اقتصادی داده، محقق نشده و بزرگ‌ترین پرونده فساد مالی در دولت او اتفاق افتاده است."

به گزارش ایسنا، رئیس‌جمهوری ایران در پاسخ گفته است: "یک فردی مطرح کرده که بزرگ‌ترین فساد اقتصادی در دوره ما اتفاق افتاده، در دوره ما پنج جنگ نیز اتفاق افتاده، ارتباط آن به دولت چیست؟ خیلی‌ها کارهای بسیاری می‌کنند اما چه ربطی به دولت دارد؟ من همچنان می‌گویم که پاک‌ترین دولت هستیم. بله، کسانی که حقوق ثابت می‌گیرند در این یک سال آسیب دیده‌اند. قبل از یک سال چگونه بود؟ آیا آسیب دیدند؟"

شوک بزرگ به اقتصاد ایران

مصاحبه رئیس جمهوری ایران

بخش دوم مصاحبه رئیس‌جمهوری ایران بعد از وقفه‌ای به صورت ضبط شده از شبکه اول پخش شد

محمود احمدی‌نژاد، رئیس‌جمهوری ایران شنبه شب در مصاحبه تلویزیونی درباره شرایط اقتصادی و نوسان‌های ارز گفت که امسال "سنگین‌ترین شوک" به اقتصاد ایران وارد شد.

او از یک "عامل جدید خارجی" سخن گفت که به اقتصاد ایران ضربه زده است. به گفته رئیس‌جمهوری ایران، این عوامل خارجی، اقتصاد ایران و نقاط قوت و ضعف آن را به‎خوبی می‌شناسند.

رئیس‌جمهوری ایران گفت که دولت برای خنثی کردن این ضربه‌ها برنامه دارد و کسانی که مخالف برنامه‌ها هستند راه حل دیگری بدهند که دولت اجرا کند.

او با اشاره به تغییر شرایط اقتصادی ایران گفت که وضعیت را نمی‌توان اینگونه ادامه داد "چرا که ادامه این شرایط به معنای آسیب‌پذیری" است.

جبران کاهش درآمد نفت با مالیات

آقای احمدی‌نژاد دلیل تأخیر در ارائه بودجه سال آینده را "شرایط خاص اقتصادی امسال" اعلام کرد.

رئیس‌جمهوری ایران گفت که چهارشنبه این هفته بودجه سال آینده را به صورت 'سه دوازدهم' به مجلس خواهد داد. به این معنی که به جای بودجه کامل، بودجه سه ماه اول سال ۱۳۹۲ به هیئت رییس مجلس تحویل داده می‌شود.

به گفته محمود احمدی‌نژاد در بودجه سال آینده، "حداقل فروش نفت" در نظر گرفته شده و "به شدت" سهم نفت کاهش یافته است. رییس دولت ایران اعلام کرد که سال آینده، کاهش درآمدهای نفتی با افزایش مالیات جبران خواهد شد.

طبق آیین‌نامه دولت باید بودجه سال ۱۳۹۲ را آذرماه امسال تحویل مجلس می‌داد. این بودجه هم مانند سال‌های قبل در دولت آقای احمدی‌نژاد کلیک با تأخیر به مجلس می‌رود.

رئیس‌جمهوری ایران از مجلس خواست او را در اجرای بخش دوم طرح حذف یارانه‌ها یاری و بودجه را با کمترین تغییر تصویب کند. او گفت ادامه اجرای هدفمندی یارانه‌ها کسری بودجه سال ۱۳۹۱ و افزایش قیمت‌ها در سال آینده را جبران خواهد کرد.

واریز ۸۵ هزارتومان عیدی

رئیس‌جمهوری ایران همچنین از پرداخت ۸۵ هزار تومان عیدی در نظر گرفته شده برای هر ایرانی خبر داد و گفت برای افرادی که تحت پوشش کمیته امداد هستند این رقم ۱۰۰ هزار تومان بوده که واریز شده است.

در این مصاحبه تلویزیونی، محمود احمدی‌نژاد خبر داد که افزایش حقوق کارمندان و بازنشستگان در بودجه جدید ۲۰ درصد در نظر گرفته شده است.

رئیس‌جمهوری ایران می‌گوید پرداخت یارانه نقدی در سال ۱۳۹۲ افزایش خواهد یافت.

خبرگزاری مهر، هفته گذشته در گزارشی به نقل از نهادهای نظارتی اقتصادی ایران از کسری ۱۷ هزار میلیارد تومانی دولت در نیمه دوم امسال گزارش داد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.