فرمانده رزمایش سپاه: پهپاد دشمن فرضی شکار شده بود

به روز شده:  13:41 گرينويچ - 24 فوريه 2013 - 06 اسفند 1391

یک پهباد ساخت آمریکا

سرتیپ حمید سرخیلی گفته است که روز شنبه یک هواپیمای بدون سرنشین 'دشمن فرضی' در جریان یک رزمایش به زمین نشانده شده بود.

بعضی خبرگزاری‌های ایران، شنبه ۵ اسفند، هنگام یک رزمایش زمینی، به نقل از فرماندهان سپاه پاسداران، از کلیک شکار یک پهپاد نیروهای خارجی خبر دادند.

اما در مصاحبه سرتیپ حمید سرخیلی، سخنگوی این رزمایش در سایت خبری سپاه پاسداران ایران، به صراحت گفته شده است که این پهپاد، متعلق به "دشمن فرضی" بوده است.

سرتیپ سرخیلی همچنین گفته است که در رزمایش جنگ الکترونیک، تحرک پهپادهای دوردست "دشمن فرامنطقه‌ای" رهگیری شده و "تصاویر آن هم ثبت شده است" که در صورت اجازه فرماندهان، سپاه آن را منتشر خواهد کرد.

رزمایش پیامبر اعظم ۸، از دیروز توسط نیروی زمینی سپاه پاسداران در منطقه سیرجان استان کرمان آغاز شد.

ایران آذرماه سال ۱۳۹۰ اعلام کرد که کلیک یک هواپیمای بدون سرنشین آمریکایی را شکار کرده است. تلویزیون ایران تصاویری را نشان داد که می‌گفت تصویر این هواپیما است.

آذرماه امسال هم، فرمانده نیروی دریایی سپاه ایران از کلیک "شکار سه پهپاد اسکن ایگل آمریکایی" خبر داد.

دریادار علی فدوی، در پاسخ به تکذیب فرماندهان دفاعی آمریکا درباره گم نشدن پهپاد آمریکایی، گفت "به فرمانده آمریکایی توصیه می‌کنم که یک بار دیگر پهپاد‌هایش را به طور دقیق شمارش کند".

ارتش و سازمان اطلاعات مرکزی آمریکا معمولا از هواپیماهای بدون خلبان برای نظارت بر فعالیت‌های نظامی در منطقه استفاده می‌کنند.

علاوه بر آن، از این نوع هواپیماها برای حمله‌های موشکی در یمن، افغانستان و پاکستان نیز استفاده می‌شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.