بررسی روزنامه‌های صبح دوشنبه تهران – هفتم اسفند

به روز شده:  04:10 گرينويچ - دوشنبه 25 فوريه 2013 - 07 اسفند 1391

روزنامه‌های امروز تهران به نقد گفته‌های محمود احمدی‌نژاد در آخرین مصاحبه تلویزیونی خود پرداخته و در مقالات ضمن اشاره به خسارت‌های تحریم جهانی علیه ایران خواستار تغییر رویکردها شده اند. انعکاس وسیع مرگ فریده لاشائی نقاش مشهور و صاحب سبک ایرانی، شدت گرفتن انتقادها به محمود احمدی نژاد و طرح تازه مجلس برای بازگشت به دوران کوپن از دیگر مطالب این روزنامه‌هاست.

لبخند به ملت، مصاحبه یا تغییر آمار و نطق

 صفحه اول آرمان

تیتر و عکس صفحه اول آرمان

ولی درویشی در سرمقاله کلیک مردم سالاری به مصاحبه مطبوعاتی اخیر رئیس‌جمهور اشاره کرده که در بخش نخست، باز هم «آقای مجری مهربان همیشگی» با آن لبخندهای تحمیل شده بر ذهن دردمند و پرسشگر مخاطبان، میدان دار و تنها پرسشگر این برنامه بود. در بخش دوم و قبل از هر چیز، حاشیه‌های پخش تلویزیونی آن مهم بود. قطع این گفت‌وگوی زنده و موکول شدن پخش آن به بعد از یک سریال تکراری و نیز سانسور اصلی‌ترین پرسش مطرح شده در این برنامه را باید استمرار رویه نامحرم دانستن مردم از سوی صدا‌و‌سیما دانست.

نویسنده در این مقاله فرصت سوزی صورت گرفته از سوی خبرنگاران دعوت شده و برگزیده در چنین فرصتی را تاسف برانگیز خوانده و گفته در شرایطی که کشور به معنای واقعی کلمه «درد» داشته و اقتصادش دردمند، سیاستش دردمند، فرهنگ و هنرش دردمند و جامعه اش انباشته از دردهاست و بسیاری از صاحبنظران بر آنند که این دردها زاییده سوءمدیریت‌ها و ناکارآمدی‌های متعدد دولت است، مردم از بیشتر خبرنگاران تقریبا همان را دیدند که بارها و بارها از مجری اصلی این برنامه دیده بودند. گویا همه چیز آنچنان درست است که حتی در بحث بودجه نیز سوالی جدی از احمدی‌نژاد قابل طرح نیست و آنان نیز فقط آمده‌اند تا در نمایش چهره‌ای پاسخگو از رئیس‌جمهور، ایشان را یاری نمایند.

کمال اطهاری در مقاله ای در کلیک آرمان با اشاره به آن چه رییس جمهور در مصاحبه تلویزیونی اخیر خود گفت نوشته در چند سال اخیر کشور در بخش بودجه شاهد ابداعاتی از سوی دولت بوده. نظر اکثر اقتصاددانان این است که اگر این بودجه عصاره بودجه‌های پیش از این نباشد تنزل بیشتری در اقتصاد کشور رخ خواهد داد و اگر قرار باشد روال گذشته همچنان ادامه یابد بعید است در مدت کوتاه باقی مانده تا پایان دولت بتوان اتفاق خاص یا تحولی بزرگ را در شیوه عملکرد دولت شاهد بود.

نویسنده اقتصاددان شرح داده که اگر دولت طی هشت سال گذشته نتوانسته اقداماتی نظیر افزایش کارآمدی، رشد اقتصادی، تک‌نرخی کردن ارز یا مسلط شدن بر اوضاع و مسائل دیگری را که در مصاحبه تلویزیونی رئیس دولت اعلام شد، انجام دهد، بعید به نظر می‌رسد در عرض چندماه کوتاه بتواند مسائل کلانی چون اقتصاد و نرخ ارز و مسکن را در حد انتظار به سامان برساند چراکه هرکدام از این موارد سازوکارهای مخصوص به خود را دارند و به طور مستقیم از فرایندهای موجود تاثیر می‌پذیرند. به‌عبارت دیگر افزایش قیمت‌ها و بالا رفتن قیمت ارز مسائلی نیستند که با دستور مقامات تغییر کنند یا اصلاح شوند بلکه نیازمند بررسی همه جانبه و دریافت درک مناسبی از اوضاع اقتصاد و سیاست است.

مهدی محسنیان‌راد در مقاله ای در کلیک شرق تاکید کرده اگر مصاحبه خبری به نیت دستیابی به اطلاعات مورد نیاز مخاطب صورت گیرد و استانداردهای حرفه‌ای در آن رعایت شود، هرگز نه مصاحبه‌کننده به «پایه میکروفون» - اصطلاحی که درباره مصاحبه‌کنندگان منفعل به کار می‌رود- تبدیل می‌شود و نه مصاحبه شونده خود را در موقعیتی احساس می‌کند که می‌تواند از مصاحبه‌کننده برای اهداف و منافع شخصی یا پروپاگاندایی خود استفاده کند. معمولا در گفت‌وگوی خبری، محور، مخاطب بحث است زیرا که هر دو سوی این گفت‌وگو سعی می‌کنند نیازهای خبری مخاطب را تامین کنند، یکی با پرسش‌های دقیق و دیگری با ارایه اطلاعات در همان چارچوب سوال.

این استاد علوم ارتباطات در مقاله خود توضیح داده: انعکاس مصاحبه در جامعه، محافل تخصصی بررسی موضوع و رسانه‌های دیگر، با آنچه اجرا و گفته شده یکسان نیست. علت اینکه چرا با وجود منفعل‌بودن مصاحبه کننده، فرد مورد پرسش ترجیح نمی‌دهد به جای «گفت‌وگوی خبری» به سمت برنامه‌ای یک‌نفره به شکل «نطق» برود این است که وقتی بیان سخنان در قالب نطق تلویزیونی انجام می‌شود توقع مصاحبه وجود ندارد. اما در یک مصاحبه استاندارد، مخاطب احساس می‌کند که مجری یا همان پرسش کننده، نماینده اوست که تلاش می‌کند، مخاطبان را به واقعیت نزدیک کند.

پیمان مقدم در ستون طنز کلیک اعتماد نوشته ایام با برکتی است. هر روز ما چیزهای بیشتری می‌آموزیم. بعد از اینکه فهمیدیم در کشور صادرات مرغ و پیاز هم داشته‌ایم، شنبه شب و بعد از شنیدن صحبت‌های رییس محترم قوه مجریه متوجه شدیم که ظاهرا کارخانه‌های خودرو‌سازی کشورمان یا خصوصی هستند یا زیرنظر اصلاح‌طلب‌ها اداره می‌شوند که اینچنین خودسرانه قیمت را بالا برده‌اند و کاری کرده‌اند که رییس دولت هم شاکی شود و ابراز کند که پراید کیلویی چند؟ بعدش هم متوجه شدیم که ظاهرا اهمیت سریال تکراری رسانه ملی بیشتر از سوال‌های خبرنگارها از رییس‌جمهور و پاسخ‌های ایشان است که پخش یک برنامه زنده با حضور شخص دوم کشور قطع می‌شود.

دو سالگی کارتون خواب

هادی حیدری در صفحه آخر شرق نوشته: پاییز امسال نگران بودم که «کارتون‌خواب» به دوسالگی نرسد! حکم رفع توقیف «شرق» که صادر شد علاوه بر آرامشی که از بابت تبرئه همه اتهامات یافتیم، خوشحالی‌ام از استمرار کارتون‌خوابی‌مان بود که امروز دوسالگی‌اش را جشن می‌گیریم. پارسال در همین ستون، ویژگی‌های کارتون‌خواب‌ها را نوشتم و در تمام این دو سال تلاش کردیم تا در همان مسیر گام برداریم.

کارتون شرق آروین، محسن ایزدی، علیرضا پاکدل، نعیم تدین، نازنین جمشیدی، علی درخشی، جمال رحمتی، اردشیر رستمی، کیوان زرگری، سلمان طاهری، حسن کریم‌زاده، احسان گنجی، ابوالفضل محترمی و فیروزه مظفری را نشان می‌دهد که در این دو سال کارتون‌هایشان در این ستون به چاپ رسیده است.

بازگشت کوپن

کلیک اعتماد با اشاره به طرح نمایندگان مجلس در صورت تصویب نهایی به معنای بازگشت سیستم کوپنی خواهد بود نظر چند نماینده مجلس را پرسیده.

ابراهیم نکو به این روزنامه گفته کلیات این طرح متاسفانه در شرایطی به تصویب رسید که بیش از همیشه باید به فکر حمایت و ایجاد بسترهای مناسب برای تولید و اشتغال‌ باشیم. اما ایجاد دوباره سیستم کوپنی فرهنگ نامطلوبی را در پی خواهد داشت که به نفع مردم و کشور نیست. سیستم توزیع کالا، گروه‌های کم درآمد را متوقع می‌کند، اگر این سیستم ادامه داشته باشد، این گروه‌ها دیگر انگیزه‌یی برای کار نخواهند داشت و قطع آن هم در مردمی که متوقع شده‌اند، ایجاد نارضایتی خواهد کرد.

به نظر این نماینده مجلس گروه‌های اندکی هستند که توانایی کار ندارند و باید تحت پوشش خدمات اینچنینی قرار بگیرند و بهتر است به جای هزینه‌های اینچنینی به ایجاد زمینه‌های تولید و شغل بپردازیم.

عبدالرضا مصری ‏در همین باره به اعتماد گفته وقتی دشمن آرایش تهاجمی خود را به شکل‌های مختلف تغییر می‌دهد ما هم باید آماده مقابله باشیم و نمی‌توانیم با یک آرایش ثابت پیش برویم. وقتی چنین شرایط اقتصادی‌ای پیش می‌آید، نخستین قشری که آسیب می‌بیند، قشر محروم جامعه است. این طرح را نمی‌توان «کوپنی» تعبیر کرد تا سه سال پیش بر اساس آمار و اطلاعاتی که وزارتخانه مورد نظر هست، دولت این سبد حمایتی را به دست نیازمندانش می‌رساند.

داریوش قنبری نماینده سابق مجلس اما گفته است به کارگیری سیستم کوپنی باعث دو نرخی شدن کالاهای اساسی می‌شود که در بلند مدت شکل‌گیری بازارهای زیرزمینی از پیامدهای آن است. بازگشت به سیستم کوپنی نشان دهنده ناتوانی همان تفکری است که توسعه سیاسی را از بین‌برنده توسعه اقتصادی می‌دانست اما زمانی که این تفکر، مدیریت اقتصادی را چه در مجلس و چه در دولت در دست گرفت نتوانست از پس مشکلات اقتصادی برآید. طبعا چنین شرایطی حاصل کار یک نفر نیست، بلکه روش‌های نادرست یک تفکر است که به بازگشت سیستم کوپنی منجر شده است.

بحران جدی اقتصادی

احمد خرم در مقاله بلندی در ضمیمه روزنامه کلیک بهار به بررسی خسارت‌های ناشی از تحریم بین المللی ایران پرداخته و از جمله با فرض این که سالانه تا سی درصد خریدهای خارجی بعد از تحریم گران‌تر تهیه می‌شود رقمی حدود ۱۰‌میلیارد دلار را به دست آورده که با جمع ۳۰‌ میلیارد دلار رقم از دست رفته عدم جذب فاینانس خارجی، سرمایه‌گذاری مستقیم خارجی و بیع متقابل خارجی به ۴۰‌ میلیارد دلار زیان در سال رسیده و پرسیده با این رقم چه میزان می‌شد ایجاد اشتغال کرد. اما همین رقم هم در قبال خسارت‌های وارد شده به صنعت نفت و گاز، چندان زیاد نیست.

وزیر پیشین راه در ادامه این مقاله نوشته در هر حال کشور با یک بحران جدی اقتصادی روبه‌رو است و این‌که بخواهیم بگوییم چند‌ درصد سوءمدیریت و چند‌ درصد تحریم در بروز این بحران‌ها موثر بوده است چیزی را حل نمی‌کند ولی تنها می‌توان گفت که خسارت‌ها سرسام‌آور و بسیار سنگین است و این خسارت‌ها تا حدی است که پیشرفت کشور را ۲۰‌سال به عقب انداخته است.

به نظر مقاله بهار خروج از این بن‌بست و پایان‌ دادن به بحران اقتصادی کنونی بدون راه‌حل نیست. راه‌حل آن در داخل کشور گسترش و توسعه دموکراسی، برگزاری یک انتخابات همه‌گیر، باز کردن فضای نقد و اظهارنظر، آزادی جدی مطبوعات و رسانه‌ها و رفع محدودیت‌های پیش روی احزاب و گروه‌های سیاسی و ان‌جی‌او‌ها است. در خارج هم باید فشارهای بین‌المللی را با تعامل کم کرد. با تقابل و برخورد با جهان راه به‌جایی نمی‌بریم. باید با جهان تعامل کرد و سر میز نشست و مذاکره کرد. میز مذاکره هم تنها برای حرف زدن نیست برای معامله امتیازات است امتیازی دادن و امتیازی گرفتن.

احمدی نژاد استعفا بدهد

حجت الاسلام علی عسگری در مقاله ای در کلیک مردم سالاری با نقل جملات رهبر جمهوری اسلامی به این جا رسیده که آیت الله خامنه ای در آخرین سخنان خود نصیحت کرده که این راهبرد کلی است هر چند که در آقای احمدی‌نژاد اثربخشی چندانی نداشته و سبب بهبود وضعیت رفتاری ایشان نشده و چه بسا طولانی شدن این راهبرد، سبب جری‌تر شدن و ادامه رفتارهای قانون‌شکنانه و خلاف اخلاق ایشان شده است.

نویسنده بر همین اساس یادآور شده مطابق قانون اساسی در صورتی که نصیحت و انذار رهبری اثرگذار نباشد و خسارت نوع رفتار خلاف قانون و اخلاق نیز جبران‌ناپذیر شود، رهبر می‌تواند رئیس جمهور را عزل کند . راه دوم وقتی است که رییس جمهور به سوگند خود عمل نکند و مسئولیت مهمی متوجه قوه قضائیه است و این قوه مسئول رسیدگی و تعیین تکلیف است. رسیدگی به اتهام رئیس جمهور در جرائم عادی با اطلاع مجلس در دادگاه‌های عمومی دادگستری انجام می‌شود و رسیدگی به اتهامات وی که مربوط به تخلفات در خصوص وظایف و اختیارات باشد، در صلاحیت دیوان عالی کشور است، تاکنون گزارشات بسیاری از تخلف‌ها و شکایت‌ها از ایشان توسط نمایندگان، به قوه قضائیه ارسال شده است.

این نماینده سابق مجلس در مقاله مردم سالاری تاکید کرده: راهکار کم‌هزینه و مسالمت‌جویانه را چنین تشریح می‌کند رئیس جمهور اگر خود را به‌هر دلیل ناتوان از اداره کشور می‌داند، استعفای خویش را تقدیم رهبری کند و به تنش‌ها و التهابات پایان دهد به‌ویژه که از نوع رفتار ایشان و جریان انحرافی با توجه به نوع تقابل پیش‌آمده، دشمنان نظام بهره‌برداری نموده و این رفتار سبب تضعیف نظام می شود و ادامه و استمرار وضعیت فعلی زیبنده نظام نیست.

صفحه اول قانون

تیتر و عکس صفحه اول قانون

جعفر شجونی در گفت‌و‌گو با کلیک قانون گفته است برخی مسئولان می‌خواهند مملکت را واژگون کنند اما مردم نمی‌گذارند.

وی در عین حال تاکید کرده ما باید به جای تعویض احمدی‌نژاد آن را تعمیر و نگهداری کنیم بنده هرگز آرزوی شکست امثال احمدی‌نژاد را ندارم. باید دولت را بی‌سر و صدا تحمل کنیم تا عمر دولت تمام شود.

رییس جامعه وعاظ تهران و عضو جامعه روحانیت در مصاحبه با قانون تاکید کرده: احمدی نژاد به آنجا نرسیده است تا بلایی که سر بنی صدرآمد سر وی بیاید. رهبری وقتی فرمودند من در حال حاضر نصیحت می‌کنم یعنی اگر لازم باشد ، فردا تنبیه خواهم کرد.

من و این همه خوشبختی؟

محمدحسین روانبخش در ستون طنز کلیک مردم سالاری نوشته "من و این همه خوشبختی محاله"؛ از نظر مسئولان خیلی محترم اجرایی این زبان حال امروز هموطنان گرامی است که چیزی عجیب و غریب به نام «عیدانه» گرفتند. در تمام دنیا کسی فکر نکرده بود که می‌شود بعد از اینکه ارزش پول مردم به یک‌سوم تقلیل پیدا کرد به آنها پولی داده شود که بروند و کیف کنند، اما در ایران ابتکار چنان گسترش پیدا کرده که این کارها قابلی ندارد.

اگر چه بعضی‌ها می‌گویند عیدانه نمی‌خواهیم، لطف فرموده ارزش پول ملی را بیش‌از این پایین نیاورید! چگونگی پرداخت عیدانه هم خودش ابتکاری داشت که قابل بیان است: قبلا اعلام شده بود که عیدانه مردم ۷۰ هزار تومان است یعنی مبلغی که می‌توان با آن ۲ کیلو پسته یا۵/۲ کیلو گوشت خرید‌، اما... اما و صد اما مسوولان زحمتکش و پرتوان جوری برنامه ریزی کرده بودند که مردم یکباره دچار ذوق زیادی نشوند و خدای ناکرده قلب ، کلیه و لوزالمعده شان آسیب نبیند.

به نوشته طنز مردم سالاری: ابتدا به مردم گفتند عیدانه ۷۰ هزار تومان است و مردم در همان حد ذوق کردند، پس از آن ۱۵ هزار تومان دیگر ، یعنی برابر نیم کیلو پسته به قیمت دولتی یا ۶۰۰ گرم گوشت با استخوان به آن اضافه شد و موجب حیرت جهانیان و خوشحالی وصف ناشدنی همگان شد‌.

کارتون روز

شاه ولد

فرزند بیشتر، کار محمد رضا شاه ولد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.