یک فرمانده سپاه: فرونشاندن هواپیماهای بدون سرنشین مطالبه آیت‌الله خامنه‌ای بود

به روز شده:  17:06 گرينويچ - دوشنبه 25 فوريه 2013 - 07 اسفند 1391

مقام های ایرانی به مناسبت های مختلف هواپیماهای بدون سرنشینی را که می گویند در اختیار گرفتند، در تلویزیون دولتی نمایش می‌دهند

سرتیپ امیرعلی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی، گفته است که "بر زمین نشاندن پهپادها مطالبه جدی رهبر معظم انقلاب بود."

به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی، آقای حاجی زاده گفته است که "در گزارش‌هایی که خدمت مقام معظم رهبری می‌بردیم مطالبه جدی ایشان موضوع پهپادها بود و ایشان تأکید داشتند که پهپادها دیده نمی‌شود ولی اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند که در همین راستا زدن آنها و نشاندن آنها جزو مطالبات جدی مقام معظم رهبری از فرماندهان بود."

سرتیپ حاجی زاده در مهرماه سال ۱۳۸۸ به پیشنهاد فرمانده سپاه، از سوی آیت الله علی خامنه ای که فرمانده کل نیروهای مسلح ایران است، به سمت فرماندهی نیروی هوافضای سپاه منصوب شد.

آقای حاجی‌زاده در اظهاراتش درباره فرونشاندن هواپیماهای بدون سرنشین خارجی توسط ایران، به در اختیار گرفتن دو نوع هواپیمای بدون سرنشین اشاره کرده و گفته "در سال‌های ۲۰۰۹ و ۲۰۱۰ متوجه شدیم آمریکا پهپادهای جدیدی را وارد منطقه کرده و ما اطلاعات زیادی از آنها نداشتیم. ما پریدیتورها را می‌شناختیم اما راجع‌به آرکیو ۱۷۰ تنها دو صفحه اطلاعات در اینترنت موجود بود."

"در گزارش‌هایی که خدمت مقام معظم رهبری می‌بردیم مطالبه جدی ایشان موضوع پهپادها بود و ایشان تأکید داشتند که پهپادها دیده نمی‌شود ولی اطلاعات را جمع‌آوری می‌کنند"

فرمانده هوافضای سپاه پاسداران

فرمانده نیروی هوافضای سپاه گفته که "درهر صورت ما توانستیم پی ببریم که این پهپادها در پایگاه قندهار نگهداری می‌شوند و حتی محل آشیانه آنها را شناسایی کردیم. زمانی که آرکیو ۱۷۰ وارد کشورمان شد در بردسکن آن را تحت کنترل خودمان درآوردیم و در شمال طبس به زمین نشاندیم."

مقام های آمریکایی در آن هنگام این موضوع را تایید کردند و باراک اوباما، رئیس جمهوری ایالات متحده، خواستار پس فرستادن آن شد.

مقام های ایرانی به مناسبت های متعدد از جمله در سالگرد انقلاب بهمن ۵۷ این هواپیما را در تلویزیون نمایش دادند و اعلام کرده اند که ایران به فن آوری ساخت این هواپیماها دست یافته است.

اوایل پاییز سال جاری و در پی انتشار خبر انهدام یک هواپیمای بدون سرنشین بر فراز اسرائیل، حزب الله لبنان خبر داد که یک هواپیمای بدون سرنشین ساخت ایران به نام ایوب، از طرف حزب‎الله لبنان برای تجسس وارد خاک اسرائیل شده بود.

امیر علی حاجی زاده، فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفته "اسرائیلی‌ها باورشان نمی‌شد که ایران توانایی تولید فناوری این پهپاد را داشته باشد. آنها می‌گفتند تنها آلمانی‌ها به این فناوری دسترسی دارند."

آقای حاجی زاده گفته "آنها اعلام کردند که این پهپاد ۶۰ الی ۷۰ کیلومتر وارد فضای رژیم صهیونیستی شده اما این پهپاد ۴۰۰ کیلومتر در فضای رژیم صهیونیستی پرواز کرد... فناوری این پهپاد به گونه‌ای بود که می‌توانست بدون اینکه صهیونیست‌ها متوجه شوند برود و عملیات خود را انجام دهد و برگردد."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.