انتقاد سایت روزنامه ایران از 'حمله' سپاه پاسداران به رئیس جمهور

به روز شده:  17:27 گرينويچ - دوشنبه 25 فوريه 2013 - 07 اسفند 1391
محمود احمدی نژاد

روابط نزدیک سپاه پاسداران و محمود احمدی نژاد، اخیرا رو به تیرگی گذاشته است

شبکه ایران، سایت وابسته به روزنامه دولتی ایران، با اشاره به موضع گیری های سیاسی مقام های سپاه پاسداران نوشت: "شاید ایران تنها کشوری باشد که برخی نظامی هایش در هر حد و اندازه ای... هر لحظه که اراده کنند می توانند به عالی ترین مقام اجرایی حمله کنند".

این سایت در نوشته ای که یکی از تیترهای اصلی آن را تشکیل می دهد، مدعی شده که هیچ مقامی به موضع گیری های سپاه پاسداران رسیدگی نمی کند و افزوده است: "ظاهرا محتسب [رسیدگی کننده] در سپاه پاسداران شخص حجت الاسلام سعیدی است که البته تکلیف او روشن است. شاید خود آقای سعیدی نیز گاهی اوقات به یک محتسب محتاج باشد."

در ماه های اخیر اختلافات میان سپاه پاسداران انقلاب اسلامی و دولت محمود احمدی نژاد شدت گرفته و رئیس جمهور در اظهارنظرهایی جداگانه برخی مقام های ارشد این نیرو را به تلاش برای تاثیرگذاری بر انتخابات ریاست جمهوری آینده متهم کرده است.

شبکه ایران، با انتقاد از مواضع علی سعیدی نماینده آیت الله خامنه ای در سپاه پاسداران نوشته است که وی "بعد از هر اظهار نظر سیاسی علیه دولت یا بیان مباحثی چون مهندسی و صحنه آرایی انتخابات و مشاهده واکنش ها، به رفع و رجوع اظهارات خود پرداخته و بعضا حتی رسانه ها را متهم می کند".

آقای سعیدی در اواسط دی ماه گذشته گفته بود که "وظیفه ذاتی سپاه مهندسی معقول و منطقی انتخابات است" و افزوده بود که این کار به معنای "دخالت" در انتخابات نیست. در پی انتشار رسانه ای گسترده سخنان علی سعیدی، مقام های سپاه رسانه های نزدیک به دولت را به انعکاس جهت دار این سخنان متهم کردند.

در پی این اظهارات، رئیس جمهور در سه نوبت مختلف به انتقاد از کسانی پرداخت که در پی "مهندسی انتخابات" هستند و در جریان یکی از واکنش ها، در مراسم بزرگداشت سالگرد پیروزی انقلاب ایران گفت: "شنیده شده است کسانی می‌خواهند انتخابات را مدیریت و مهندسی کنند... کسی خود را جای مردم نپندارد و با کوته‌بینی تصور نکند که می‌تواند به جای مردم تصمیم بگیرد."

'باید مواضع آقای سعیدی را جدی گرفت'

"به ادعای شبکه ایران، برکنار شدن معاون سیاسی سابق سپاه، علی اشرف نوری، به خاطر مواضع سیاسی 'معتدل' وی در ارتباط با دولت بوده که باعث شده تا وی تنها یک سال پس از شروع مسئولیت، جای خود را به رسول سنایی نژاد بدهد که یکی از منتقدان سرسخت رئیس جمهور و همکارانش معرفی شده است"

به نوشته شبکه ایران، برکنار شدن معاون سیاسی سابق سپاه، علی اشرف نوری، به خاطر مواضع سیاسی "معتدل" وی در ارتباط با دولت بوده که باعث شده وی تنها یک سال پس از شروع مسئولیت، جای خود را به رسول سنایی نژاد بدهد که یکی از منتقدان سرسخت رئیس جمهور و همکارانش معرفی شده است. نماینده رهبر ایران در سپاه، آقای نوری را در اول آذر ۱۳۹۰ به سمت معاونت سیاسی سپاه منصوب و در هشتم دی ماه ۱۳۹۱ برکنار کرد.

سایت وابسته به دولت ایران نوشته تا پیش از انتصاب سرهنگ سنایی نژاد، اظهارات تند علی سعیدی "حمل بر کم تجربگی سیاسی او می شده" و افزوده است: "اما انتصاب سرهنگ، مواضع سیاسی قبلی آقای سعیدی را معنادار کرد و زین پس باید مواضع آقای سعیدی و یارانش را جدی تر گرفت. آقای سعیدی حالا قطعا یک رجل سیاسی است."

مطابق قوانین جمهوری اسلامی ایران، مسئولان و پرسنل نیروهای مسلح حق دخالت در سیاست را ندارند.

پایگاه اطلاع رسانی روزنامه ایران، با اشاره به اظهارات معاون سیاسی سپاه در جمع فرماندهان سپاه استان سمنان که پنجم اسفند توسط خبرگزاری فارس منتشر شده، وی را متهم کرده که در جهت اهداف سیاسی خود به رئیس جمهور توهین می کند.

رسول سنایی نژاد در جریان آن سخنرانی، به طرح انتقادات مختلف به دولت پرداخته و از جمله گفته بود: "در روان‏شناسی سیاسی فردی که دچار خودشیفتگی سیاسی شود، خود را برتر از دیگران می‌داند، نقدپذیر نیست و حرف دیگران را نمی‌پذیرد و دچار توهم شده و با دنیای واقعی و واقعیت ارتباطش را قطع می‌کند و می‌گوید آنچه من می‌گویم، معیار حق است. کسی که مدعی است ما به مقام معظم رهبری ارادت داریم، در فضای خودشیفتگی حاضر به نامه نوشتن برای عذرخواهی نمی‌شود."

"خبرگزاری فارس، خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری دانشجو، خبرگزاری نسیم، سایت های مشرق و برهان و روزنامه جوان و ... رسانه های نظامی - امنیتی هستند که برای مقابله با جنگ نرم استکبار جهانی بودجه می گیرند، اما کارشان هدف قرار دادن دولت است"

سایت اینترنتی روزنامه دولتی ایران

اشاره آقای سنایی نژاد، ظاهرا به کلیک واکنش هفته پیش محمود احمدی نژاد به انتقاد رهبر جمهوری اسلامی از کلیک درگیر شدن روسای دولت و مجلس در جلسه استیضاح وزیر کار بود که شامل عذرخواهی نمی شد و بر خلاف واکنش های سران دو قوه مقننه و قضاییه به همین مناسبت، بر اطاعت از آیت الله خامنه ای تاکید نمی کرد.

افشاگری علیه رسانه های سپاه

شبکه ایران در بخشی دیگر از نوشته خود، سپاه پاسداران را به استفاده از بودجه های ویژه مقابله با "جنگ نرم آمریکا و استکبار" برای مقابله با دولت متهم کرده و افزوده است: "با همین توجیه یک نهاد نظامی می تواند عظیم ترین قرق رسانه ای را در کشور راه بیاندازد."

این شبکه نوشته است: "خبرگزاری فارس، خبرگزاری تسنیم، خبرگزاری دانشجو، خبرگزاری نسیم، سایت های مشرق و برهان و روزنامه جوان و... رسانه های نظامی - امنیتی هستند که برای مقابله با جنگ نرم استکبار جهانی بودجه می گیرند، اما کارشان هدف قرار دادن دولت است."

رئیس جمهور ایران در مهر ماه گذشته در جریان یک مصاحبه مطبوعاتی، با انتقاد از خبرگزاری فارس به عنوان "خبرگزاری وابسته به یک نهاد نظامی" گفته بود: "یک خبرگزاری که وابسته به یک نهاد امنیتی است نباید ورود کند به مسائل سیاسی."

سایت اینترنتی روزنامه ایران با ذکر اینکه "محمود احمدی نژاد بارها تاکید کرده که وقتی از اصلاح مدیریت جهان سخن می گوید، به طریق اولی تحول مدیریت در ایران نیز مورد توجه است" تاکید کرده است: "میل روز افزون برخی از شخصیت های غیرسیاسی برای دست‌کاری در فضای سیاسی کشور، بیش از هر چیز گویای نقصی بزرگ در روندهای مدیریتی کشور است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.