منوچهر متکی رسما نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران شد

به روز شده:  13:42 گرينويچ - سه شنبه 26 فوريه 2013 - 08 اسفند 1391

آقای متکی نامزد انتخابات ار سوی جبهه پیروان است

منوچهر متکی، وزیر امور خارجه سابق دولت محمود احمدی‌نژاد و نایب رئیس جبهه پیروان خط امام و رهبری روز ۸ اسفندماه با نوشتن نامه ای خطاب به مردم ایران اعلام کرد در یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری نامزد شده است.

آقای متکی در بخشی از نامه خود که در خبرگزاری مهر به چاپ رسیده، نوشته است: "نمی خواهم به بها و بهانه انتخابات که به راستی ابزار است و نه هدف، خود سالاری کنم که اولین 'من بهترم ' را شیطان گفت و مطرود شد و نمی گویم که همه چیز را می دانم که آن که این گفت هیچ نمی دانست ."

منوچهر متکی در ادامه افزوده است:‌ "اما اطمینان دارم برنامه ای متناسب با باورهای رهبری و مطالبات مردم را ارائه خواهم داد تا دست کم در دولتی با نام و نشان جمهوری اسلامی، رئیس جمهور برای مردم کسی بیش از یک همدرد باشد و چیزی بیش از وعده آینده دهد."

در بخش دیگری از نامه این کاندیدای جبهه پیروان آمده است:"انتظار می رفت در بستر تاکیدات مکرر رهبری شرایط زندگی مردم به ویژه در وضع معیشت بیش از گذشته مورد اصلاح قرار گیرد نه آن که در خوش بینی مفرط وجهل مرکب کسانی که تحریم را سپر ناکارآمدیشان کرده اند، توجیه شود."

آقای متکی در دی ماه در خصوص برنامه انتخاباتی جبهه پیروان خط امام و رهبری گفته بود که استراتژی این انتخابات در ۱۲ صفحه طراحی و "سناریوهای مختلف کار انتخاباتی، نوع نگاه، چگونگی رسیدن به نامزدهای مورد نظر و چگونگی رسیدن به نامزدهای ولایی در آن پیش بینی شده" است.

به گفته وی، این استراتژی برای نقد و ارزیابی به جامعه روحانیت مبارز و همچنین جامعه مدرسین حوزه علمیه قم ارسال شده است.

وزیر پیشین امور خارجه ایران همچنین گفته است که محمدرضا مهدوی کنی رئیس مجلس خبرگان و محمد یزدی از اعضای شورای نگهبان نسبت به برنامه انتخاباتی این جبهه نظر مثبتی داشته‌اند.

منوچهر متکی در کابینه اول محمود احمدی‌نژاد، به وزارت خارجه منصوب شد و این مقام را در دوره دوم ریاست جمهوری آقای احمدی‌نژاد هم برای مدتی حفظ کرد.

در آذرماه سال ۱۳۸۹، رئیس جمهوری در اقدامی کم سابقه وزیر خارجه را هنگامی که برای انجام ماموریت در سنگال بود، از مقام خود عزل کرد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.