نخستین جلسه محاکمه غیر علنی متهمان پرونده کهریزک خاتمه یافت

به روز شده:  08:21 گرينويچ - سه شنبه 26 فوريه 2013 - 08 اسفند 1391

به تشخیص قاضی دادگاه، محاکمه سعید مرتضوی به صورت غیرعلنی برگزار می شود

نخستین جلسه محاکمه غیر علنی دادستان سابق تهران در ارتباط با پرونده قتل زندانیان بازداشتگاه کهریزک خاتمه یافته است.

روز سه شنبه، ۸ اسفند (۲۶ فوریه)، نماینده روابط عمومی دادگستری استان تهران اعلام کرد که دادگاه رسیدگی به اتهامات سعید مرتضوی، دادستان سابق تهران، و متهمان دیگر پرونده قتل تظاهرکنندگان بازداشتی در بازداشتگاه کهریزک، در ساعت ۹ و سی دقیقه بامداد در شعبه ۷۶ دادگاه کیفری استان تهران آغاز شده است.

علاوه بر آقای مرتضوی، معاون او در مقام دادستانی تهران و یک دادیار دادسرای استان تهران نیز از متهمان این پرونده هستند.

ساعاتی بعد، خبرگزاری های داخلی ایران گزارش کردند که این جلسه خاتمه یافته و ادامه دادرسی به جلسات بعد موکول شده است.

دادگاه رسیدگی به این پرونده به ریاست قاضی سیامک مدیر خراسانی و با حضور چهار قاضی مستشار برگزار شده و به گفته سخنگوی دادگستری تهران، هیات قضایی با استناد به بند ۳ ماده ۱۸۸ قانون آیین دادرسی کیفری، تصمیم گرفت که جلسه دادگاه غیرعلنی باشد. ماده ۱۸۸ قانون آیین دادرسی مقرر می دارد که دادگاه ‌های کیفری علنی برگزار می شود اما براساس بند ۳ این قانون، در صورتی که "علنی برگزار شدن دادگاه مخل امنیت یا احساسات مذهبی باشد" دادگاه غیرعلنی خواهد بود.

سخنگوی دادگستری تهران گفته است که جریان محاکمه روی نوار ضبط می شود و این نوار در اختیار سخنگوی قوه قضاییه قرار خواهد گرفت تا اطلاعات لازم را در اختیار رسانه ها قرار دهد اما مشخص نکرد که آیا جلسات بعدی هم به طور غیرعلنی برگزار می شود یا نه.

خبرگزاری های گفته اند که سعید مرتضوی حدود ساعت ۹ و نیم صبح "با هیات همراهش" به محل برگزاری جلسات دادگاه آمد اما حراست دادگاه کیفری اجازه ورود هیات همراه او را به جلسه نداد.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - محمدرضا زائری، که همراه خانواده روح الامینی به محل دادگاه آمده بود، گفته است که "قانون اساسی می گوید دادگاه علنی است و قاضی افتخاری هم گفته بود که دادگاه علنی است اما متاسفانه این طور نشد." به گزارش ایسنا، آقای زائری گفته است که "این دادگاه بدون نتیجه باقی می ماند."

مرتضوی و احمدی نژاد

سعید مرتضوی از حمایت محمود احمدی نژاد برخوردار بوده است

پیشتر، خبرگزاری فارس به نقل از محسن افتخاری، رئیس دادگاه کیفری استان تهران خبر داده بود که جلسه دادگاه به صورت علنی در سالن اجتماعات دادگاه کیفری برگزاری می شود هر چند خبرگزاری مهر به نقل از همین منبع نوشته بود که "در صورتی که علنی بودن این دادگاه قطعی شود، مانعی برای حضور هیچکس وجود ندارد."

پرونده اتهامی علیه سعید مرتضوی و دو متهم دیگر این پرونده به قتل سه تن از بازداشتیان کهریزک ارتباط دارد و به گزارش ایسنا، برخی اعضای خانواده های این سه تن همراه با وکلای خود در جلسه روز سه شنبه دادگاه حضور داشتند.

امیر جوادی فر، محسن روح الامینی و محمد کامرانی از جمله معترضان به نتیجه انتخابات بحث برانگیز دهمین دوره ریاست جمهوری بودند که پس از دستگیری، به زندان کهریزک انتقال یافتند و سپس خبر درگذشت آنان انتشار یافت. تحقیقات بعدی در مورد قربانیان بازداشتگاه کهریزک، از جمله تحقیقاتی که توسط مجلس انجام گرفت، به تعلیق سعید مرتضوی، دادستان وقت تهران، حسن دهنوی (مشهور به قاضی حداد) معاون او و علی اکبر حیدری فرد، دادیار دادگستری تهران منجر شد.

اظهارات شاکیان

به گزارش خبرگزاری مهر، در جلسه روز سه شنبه، رضا نجفی، نماینده دادستان، به تشریح کیفرخواست پرداخت.

قربانیان کهریزک

کشته شدگان کهریزیک از راست به چپ: امیر جوادی‌فر، محسن روح‌الامینی و محمد کامرانی

خبرگزاری ایسنا به نقل از عبدالحسن روح الامینی، پدر محسن روح الامینی، نوشته است که در این جلسه، "اتهام معاونت در قتل" به یکی از متهمان پرونده تفهیم شد.

وی افزود که در کیفرخواست نماینده دادستان، سه اتهام به متهمان پرونده وارد شده و قرار است متهمان در جلسات بعدی دادگاه، به دفاع از خود بپردازند.

علی کامرانی، پدر محمد کامرانی، یکی دیگر از درگذشتگان بازداشتگاه، هم گفته است که در مورد پسر او، هر سه مورد اتهامی "گزارش غیرقانونی، بازداشت غیرقانونی و معاونت در قتل" قابل پیگیری است.

روز یکشنبه این هفته، خبرگزاری ایسنا گزارش کرد که در کیفرخواست دادستان پرونده، برای متهمان در ارتباط با تعدادی از اتهامات قبلی از جمله آمریت در شکنجه، معاونت در قتل و بازداشت غیرقانونی و بدون تفهیم اتهام قرار منع تعقیب صادر شده و اتهامات آنان عمدتا شامل مشارکت در بازداشت غیرقانونی و گزارش خلاف واقع است.

در صورتی که اظهارات شاکیان پرونده به درستی منعکس شده باشد، به نظر می رسد که گزارش قرار منع تعقیب در مورد برخی از این اتهامات صحت نداشته است.

به گزارش ایسنا، پدر امیر جوادی فر گفته است که در جلسه روز سه شنبه دادگاه، شکایت دو نفر از شاکیان پرونده نیز مطرح شد و قرار است وکلای آنان در ادامه رسیدگی به پرونده، شکایت خود را مطرح کنند.

انتصابات جنجالی

سعید مرتضوی در تابستان سال ۱۳۸۹ از سمت دادستانی تهران عزل شد اما با حکم محمود احمدی نژاد، رئیس جمهوری، به سمت رئیس ستاد مبارزه با قاچاق کالا و ارز و در اسفندماه سال ۱۳۹۰، به سمت رئیس سازمان تامین اجتماعی منصوب شد.

انتصاب آقای مرتضوی به این سمت به انتقاد مجلس منجر شد که سرانجام استیضاح و برکناری وزیر کار دولت اقای احمدی نژاد را در پی آورد. در جلسه استیضاح وزیر کار، آقای احمدی نژاد متن نواری را فاش کرد که اظهار می داشت شامل مذاکرات سعید مرتضوی و فاضل لاریجانی، یکی از برادران رئیس مجلس و رئیس قوه قضاییه است و در آن، آقای لاریجانی ظاهرا در صدد کسب منافعی شخصی با سوء استفاده از موقعیت خود برآمده بود.

مرتضوی و آیت الله خامنه ای

مرتضوی زمانی از قضات مورد اعتماد حکومت در ایران محسوب می شد

کوتاه مدتی پس از جلسه استیضاح وزیر کار، آقای مرتضوی برای چند ساعت بازداشت و سپس آزاد شد.

سعید مرتضوی در تابستان سال ۱۳۸۹ از سمت دادستانی تهران عزل شد اما با حکم محمود احمدی نژاد، ریاست ستاد مرکز مبارزه با قاچاق کالا و ارز را بر عهده گرفت.

آقای مرتضوی در اسفندماه سال ۱۳۹۰ به سمت رئیس سازمان تامین اجتماعی منصوب شد که اعتراض گروهی از نمایندگان مجلس را در پی آورد و سرانجام پس از هشدارهای مکرر به دولت برای برکناری او، عبدالرضا شیخ الاسلامی، وزیر کار استیضاح و از کار برکنار شد.

سازمان تامین اجتماعی پیش از این زیر نظر وزیر کار فعالیت می کرد اما دولت ایران با هدف جلوگیری از استیضاح وزیر در مجلس، با تغییر اساسنامه این سازمان آن را زیر نظر معاون اول رئیس جمهور قرار داده بود که به مجلس پاسخگو نیست.

سعید مرتضوی در دهه ۱۳۷۰ قاضی دادگاه رسیدگی به جرایم مطبوعاتی بود و در این سمت، حکم توقف انتشار و انحلال دهها نشریه را صادر کرد. گفته می شد که اقدام او در این زمینه، از حمایت مقامات ارشد حکومت برخوردار است.

در سمت دادستانی تهران نیز، حتی پیش از ماجرای کهریزک، نام آقای مرتضوی در ارتباط با موضوع مرگ زهرا کاظمی، خبرنگار ایرانی - کانادایی در زندان مطرح بود.

برخی منابع گفته اند که خانم کاظمی به قتل رسیده و احتمالا دادستانی تهران با این قتل ارتباط داشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.