تصویب کلیات طرح محدود کردن حضور خبرنگاران در مجلس ایران

به روز شده:  18:24 گرينويچ - سه شنبه 26 فوريه 2013 - 08 اسفند 1391

خبرگزاری مهر بعضی از عکس‌هایی را که در گذشته باعث انتقاد نمایندگان شده، امروز دوباره منتشر کرد

مجلس ایران کلیات طرحی را تصویب کرده که فعالیت رسانه‌ها را در صحن علنی مجلس محدود می‌کند.

خبرگزاری فارس، "ایجاد محدودیت برای عکاسان، فیلمبرداران و خبرنگاران رسانه‌ها" را از مهم‌ترین مواد طرح اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس گزارش کرده است.

به گزارش واحد مرکزی خبر وابسته به رادیو - تلویزیون ایران، در صورت تصویب نهایی، عکاسی و فیلمبرداری از جلسه‌های مجلس، فقط به یک ساعت اول شروع جلسه‌های علنی محدود خواهد شد و بعد از آن، اگر رئیس جلسه اجازه بدهد، عکاسان اجازه تصویربرداری خواهند داشت.

واحد مرکزی خبر می‌گوید این طرح، شامل خبرنگاران صدا و سیما و خبرنگاران مجلس نمی‌شود و آنها محدودیتی نخواهند داشت.

این طرح ۱۴ ماده‌ای برای اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس ایران تنظیم شده است.

'عکاسی از خواب و خمیازه غیراخلاقی است'

بیشتر موافقان طرح، حضور خبرنگاران و عکاسان را مانعی بر سر راه فعالیت عادی نمایندگان دانسته‌اند.

موسی غضنفرآبادی، نماینده شهر بم، در موافقت با این طرح، در صحن علنی مجلس گفت: "کجای دنیا سراغ دارید که یک مجموعه کار کند و دائما دوربین بالای سر آن باشد؟"

او بعضی از عکس‌هایی را که از نمایندگان مجلس منتشر شده "زننده" و "دور از شأن نمایندگان" خواند.

قاسم جعفری، نماینده مردم شازند برای نشان دادن موافقت خود با طرح گفت که برخی عکاسان از "خواب و خمیازه نمایندگان" در جلسه علنی عکاسی و آن را منتشر می‌کنند. او این کار را مغایر اخلاق رسانه‌ای دانست.

مهدی کوچک‌زاده، نماینده تهران هم در پاسخ به یکی از مخالفان طرح گفت: "درست است همه کسانی که اینجا هستند عنوانشان خبرنگار است، اما مثل اقشار مختلف که درونشان فاسد نیز وجود دارد، برخی از آنان هرزه‌نگار هستند."

بعد از واکنش خبرنگاران و بعضی نمایندگان، آقای کوچک‌زاده در یادداشتی در خبرگزاری فارس نوشت منظورش از "هرزه‌نگار" کسانی هستند که "با سوء استفاده از عنوان خبرنگاری، حقیقت را تحریف می‌کنند" و "بخشی از آنها این روز‌ها توسط دستگاه اطلاعاتی کشور شناسایی و دستگیر شده‌اند."

'خودمان هم عکس می‌گیریم'

در مقابل، مهدی سنایی نماینده نهاوند و یکی از مخالفان کلیات طرح گفت: "در بسیاری از مجالس دنیا، مردم برای حضور در جلسات نیاز به هماهنگی ندارند."

نماینده مردم نهاوند در مجلس تاکید کرد عکاسانی که در جلسه بوده‌اند، مشکلی ایجاد نکرده‌اند که مجلس بخواهد برای آنها محدودیت بگذارد.

به گفته آقای سنایی "در سه چهار ماه گذشته بار‌ها بخشی از آئین‌نامه داخلی مجلس تغییر کرده که این درست نیست."

نادر قاضی‌پور، نماینده مردم ارومیه هم درباره دلایل مخالفت با کلیات طرح گفت: "ما که در جلسه علنی با گوشی خودمان عکس می‌گیریم، چرا باید برای عکاسان خبری که نماینده‌ مردم هستند، ‌محدودیت قائل شویم."

در ‌‌نهایت ۱۶۲ نماینده به کلیات اصلاح آیین‌نامه داخلی مجلس رأی موافق، ۲۵ نفر رأی مخالف و ۱۷ نماینده رأی ممتنع دادند. جزئیات ۱۴ ماده این طرح باید در مجلس به رأی گذاشته شود.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.