محمد حسن نامی وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران شد

به روز شده:  12:47 گرينويچ - سه شنبه 26 فوريه 2013 - 08 اسفند 1391

نایب رییس مجلس چند بار به نمایندگان مجلس و دولت تذکر داد نظم جلسه را حفظ کنند

محمد حسن نامی، وزیر پیشنهادی محمود احمدی نژاد برای وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات امروز سه شنبه ۸ اسفند از مجلس ایران رای اعتماد گرفت.

آقای نامی که پیشینه ای نظامی دارد سومین وزیر ارتباطات در دو دولت محمود احمدی نژاد است.

محمود احمدی نژاد که در مجلس حضور یافته بود آقای نامی را به عنوان یکی از "متخصصین مسلط به حوزه ارتباطات و حوزه فضای مجازی" به مجلس معرفی کرد.

او گفت: "آقای نامی به لحاظ دانش تخصصی در بالاترین سطح لازم برای حوزه ارتباطات و فناوری اطلاعات قرار دارد و به لحاظ کار پژوهشی و تحقیقاتی نیز دارای سابقه بسیار غنی و ارزشمند است."

آقای احمدی نژاد پس از معرفی وزیر پیشنهادی و قبل از رای گیری مجلس را ترک کرد و نمایندگان مجلس پس از ساعتی گفت و گو به او رأی اعتماد دادند.

محمد حسن نامی ۵۹ ساله است و دکترای جغرافیایی سیاسی از دانشگاه آزاد، دکترای مدیریت استرات‍ژیک از دانشگاه عالی دفاع ملی و دکترای مدیریت کشورداری از دانشگاه کیم ایل سونگ کره شمالی دارد.

او پیش از این معاون وزیر دفاع، معاون ستاد ارتش و رئیس سازمان جغرافیایی نیروهای مسلح بوده است و در ساخت اینترانت ملی نقش داشته است.

مخالفان و موافقان

بعد از آن احمد بخشایش اردستانی عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس در مخالفت با وزارت آقای نامی گفت: "تخصص آقای نامی جغرافیای سیاسی است و این چه ربطی به وزارت ارتباطات دارد؟ آقای رئیس جمهور! شما بهتر بود وزیر محترم خارجه که مکانیک خوانده را به پست وزارت ارتباطات منصوب می‌کردید و در مقابل آقای نامی که شخصی بسیار متعهد است را وزیر امورخارجه بکنید؛ ما هر کس را نباید دستش را بگیریم و وزیرش کنیم."

محمد باقری بنابی هم روی این موضوع دست گذاشت که تخصص آقای نامی در حوزه مخابرات و ارتباطات نیست: "آقای نامی از شخصیت‌های برجسته کشور ماست، اما جغرافیای سیاسی کجا و ارتباطات کجا."

او گفت "آقای نامی شایسته این وزارت نیست چرا که در آن تخصص ندارد" و افزود که این خطر بزرگی است اگر "می‌خواهید مانند برخی وزرا افرادی را با اتوبوس بیاورید."

آقای باقری بنابی اضافه کرد: "بنده می‌دانم با توجه به فضای مجلس رای می‌دهید ولی بدانید فردا باید پاسخگو باشید."

اما عزیز اکبریان در موافقت با وزارت آقای نامی صحبت کرد و ضمن انتقاد از برکناری رضا تقی پور، وزیر قبلی گفت که آقای نامی "سرباز ولایت" است و "مقام معظم رهبری هم با مأموریت وی قطعا موافقت کرده‌اند".

او از مجلس خواست که با پرهیز از "لج و لج‌بازی‌ها" و توجه به سفارشات مقام معظم رهبری که "برای همه ما هم فصل‌الخطاب است"، کمک کنند دولت انتهای کارش را "با کمترین تنش" سپری کند.

محمود احمدی نژاد پیش از رای گیری مجلس را ترک کرد

بعد از آن آقای نامی برنامه های خود را به مجلس ارائه کرد و گفت: "بیشترین امکانات و تاسیسات ارتباطی ابتدا وارد نیروهای مسلح" می‌شود بنابراین "تسلط بر مسائلی مانند جنگ الکترونیک، دفاع سایبری و همچنین انواع بیسیم‌ها و موارد دیگر نشانگر ارتباط تخصص من با امور مربوط به وزارت ارتباطات است."

آقای نامی اجرای قانون برنامه پنجم توسعه را هدف اصلی خود اعلام کرد و گفت: "پهنای باند مناسب و شرایط امن و پایدار جهت دسترسی ۱۰۰ درصد دستگاه‌های اجرایی و ۶۰ درصد خانوار در دستور کار قرار می‌گیرد."

او اضافه کرد که "در زمینه ارتباطات باید متوجه فضای ماورای جوّ بود؛ پیرامون زمین ۷ لایه وجود دارد که این ۷ لایه، ۷ بار در قرآن کریم تکرار شده است و همچنین در سوره مبارکه نبأ یک آیه ویژه مخصوص این ۷ لایه آورده شده است. علم امروزی یک یا ۲ و یا ۳ خاصیت این لایه‌ها را متوجه شده است."

آقای نامی توسعه شبکه‌های اختصاصی مثل بانکداری و تجارت الکترونیک، شبکه سلامت و شبکه مالیاتی را از دیگر برنامه‌های خود عنوان کرد.

سپس نمایندگان مجلس در مدت یکساعت صلاحیت آقای نامی را بررسی کردند و بدون تنشهای معمول در جلسات رای اعتماد، با ۱۷۷ رای موافق از ۲۴۳ رای به او رای اعتماد دادند.

به این ترتیب محمد حسن نامی سومین وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در دو دولت محمود احمدی نژاد شد و در چهار ماه باقیمانده از دوره دولت فعلی، وزیر ارتباطات خواهد بود.

محمد سلیمانی در دوره اول ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد وزیر ارتباطات بود. در دوره دوم رضا تقی پور وزیر ارتباطات شد اما آذرماه امسال برکنار شد و از آن زمان تا بحال علی نیکزاد وزیر راه و شهرسازی، سرپرستی این وزارتخانه را هم بر عهده داشته است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.