بررسی روزنامه های صبح چهارشنبه تهران – نهم اسفند

به روز شده:  03:25 گرينويچ - چهارشنبه 27 فوريه 2013 - 09 اسفند 1391

روزنامه های امروز صبح تهران در عنوان های اصلی خود از مذاکرات هسته ای ایران و کشورهای پنج به اضافه یک نوشته و نسبت به نتایج آن ابراز نومیدی کرده اند. گزارش ها از دادگاهی که پشت درهای بسته برگزار شد و هشدار نسبت به گسترش روابط مافیائی در اقتصاد کشور از جمله دیگر مطالب این روزنامه هاست.

مذاکرات بی فایده هسته‌ای

تیتر و عکس صفحه اول کیهان

تیتر و عکس صفحه اول کیهان

کلیک تهران امروز در سرمقاله خود با عنوان همه چیز بستگی به مذاکره دوم دارد نوشته فضاي گفتماني حاكم بر مذاكرات ايران و 5+1 درپرونده هسته‌اي ايران درچارچوب سناريوي طناب كشي قراردارد كه از سوي طرفين مذاكره‌كننده در حال مديريت است. طرفين مذاكره در چارچوب عمليات رسانه‌اي و رواني پيش از مذاكرات، حين و پس از مذاكرات تحركات خود را براساس قبول و رودررويي با طرف مقابل ترسيم مي‌كنند و براساس اين سناريو وارد مذاكره مي‌شوند لذا مذاكره نه‌به عنوان همگرايي براي رسيدن به توافق بلكه به صحنه كشمكش براي دريافت امتيازات سياسي و نه امتياز فني و حقوقي، در بيرون مذاكرات مطرح مي‌شود.

به نوشته این مقاله تاكنون طرفين از اين شيوه به عنوان ابزاري براي خريد زمان استفاده كرده‌اند تا به بافت موقعيتي مناسب براي شكست دادن رقيب نزديك شوند، در عين حال توانايي‌هاي خود را براي دور بعدي مذاكرات نيز بسيج كرده‌اند. پيش‌بيني مي‌شود كه درنشست آلماتي شگفتي ناشي از سوي دوطرف رخ نخواهد داد و اين نشست نيز با نشست مسكو، بغداد و نشست‌هاي استانبول تفاوت چنداني نمي‌كند. بحث تحريم‌هاي اعمال شده عليه ايران نيز يكي ازمواردي است كه در اين مذاكرات مورد بحث قرارمي‌گيرد اما آنچه درارتباط با تحريم‌هاي اعمال شده برايران بايد گفت اين است كه بحث لغو تحريم‌ها مطرح نيست بلكه بحث كاهش شدت تحريم‌ها مطرح است .

حسین شریعتمداری در یادداشت روز کلیک کیهان همچنان مذاکرات آلماتی را بی فایده خوانده و نوشته مذاكرات قزاقستان نيز مانند ساير مذاكرات و نشست هاي ده سال گذشته، بدون كمترين پيشرفت و نتيجه اي خاتمه مي يابد. نه اين كه، چنته تيم هسته اي كشورمان از اسناد فني و حقوقي براي اثبات صلح آميز بودن فعاليت هسته اي ايران خالي باشد و يا اينكه در هوشمندي آنها بتوان كمترين ترديدي داشت، بلكه به اين علت كه ما و حريف در چالش پيش روي دو هدف جداگانه را دنبال مي كنيم. ما در پي اثبات صلح آميز بودن برنامه هسته اي خود هستيم و براي آن دليل مي آوريم و سند ارائه مي كنيم. اما طرف مقابل از سلامت فعاليت هسته اي كشورمان اطمينان دارد و چالش هسته اي را با اهداف ديگري دنبال مي كند.

مدیر روزنامه کیهان در پایان مقاله خود نوشته در عرصه بين الملل، هركس به اندازه ميزان اقتداري كه دارد سهم مي برد و نه متناسب با آنچه سر ميز مذاكرات مطرح مي كند. از اين روي ادامه مذاكرات در بستر كنوني راه به جايي نخواهد برد. بايد جهت حركت را تغيير بدهيم تا مانند دونده مورد اشاره لاپلاس، سايه را پشت سر بگذاريم. ضمن آن كه امروزه فعاليت هسته اي خود را با شتاب دنبال مي كنيم و مذاكره نياز 1+5 است، نه ما.

حرف مفت

مهدی کوچک زاده از دید طحائی در صفحه اول مغرب

مهدی کوچک زاده از دید طحائی در صفحه اول مغرب

پیمان مقدم در ستون طنز کلیک اعتماد از قول عموجان نوشته: «بيخود شلوغش نكنيد و سخت نگيريد. آقاي كوچك‌زاده با شما نبوده‌اند. تقصير امثال شماها هم هست كه مي‌رويد مجلس و از صحنه خواب و خميازه نماينده‌ها عكس مي‌گيريد. تقصير امثال شماهاست كه مي‌رويد زير پاي آقاي مطهري مي‌نشينيد تا عليه بزرگان 1+2 حرف بزند. تقصير شماهاست كه مي‌رويد زير پاي داوود مي‌نشيند كه عليه محمود صحبت كند. تقصير شماست كه مي‌رويد زير پاي روساي اتحاديه مرغ تخمگذار و ميوه و سبزي مي‌نشينيد كه از زير زبان شان عليه دولت حرف بكشيد.»

طنز نویس اعتماد اضافه کرده: عموجان با توجه به اينكه امروز تحت تاثير اتمسفر دادگاه آقاي «م» بوده، عموجان هم كيفرخواست كاملي براي ما صادر كرده‌اند. فقط مانده كه فيلم‌مان را پخش كنند. به هر حال ما فقط خواستيم متذكر بشويم كه جناب قاضي‌پور، نماينده محترم مجلس فرموده‌اند كه دفتر كار نمايندگان آبدارخانه نيست كه به كسي چاي دهد و محل خواب هم نيست كه در آن بخوابند. هر نماينده‌يي خوابش مي‌آيد بهتر است برود خانه‌اش بخوابد، نگوييد چرا عكاسان عكس مي‌گيرند.

در ادامه آمده:عموجان فرياد زدند: «جمع كن كاسه، كوزه‌ات را. مي‌خواهي جناب كوچك‌زاده را صدا كنم؟» نخير، ايشان از همان راه دور هم منشأ خير هستند. خدا بركت بدهد.

وثیقه از متهم گرفتید؟

ناصر قوامی در مقاله ای در کلیک شرق با اشاره به دادگاه متهمان فاجعه کهریزک نوشته علنی بودن دادگاه‌هایی که به یک «جرم سیاسی» رسیدگی می‌کنند، امری است که پافشاری قانون اساسی بر آن، اهمیت‌دار بودنش را بیش از پیش به اثبات می‌رساند. اما براساس قانون آیین دادرسی کیفری، قاضی رسیدگی‌کننده به پرونده این اختیار را دارد که تصمیم به برگزاری غیرعلنی دادگاه بگیرد. آن‌گونه که در رسانه‌ها آمده سه مورد اتهامی «گزارش غیرقانونی، بازداشت غیرقانونی و معاونت در قتل» به متهمان تفهیم شده است. مشخص نیست که آیا پس از بازداشت برای متهمی که اتهامش «معاونت در قتل» است، وثیقه مکفی صادر شده است؟

رییس کمیسیون حقوقی و قضایی مجلس ششم در ادامه مقاله به عنوان یک روحانی که بیش از دو دهه در دستگاه قضا حاضر بوده نوشته براساس رویه قضایی، هیچ‌گاه بدون قرار سنگین، فرد متهم به معاونت در قتل را آزاد نمی‌کردم.

در ادامه مقاله آمده به هر تقدیر برگزاری علنی دادگاه با حضور خبرنگاران و افکار عمومی می‌توانست به شکل جامع و قابل قبولی، مردم را در جریان مراحل دادگاه قرار دهد چون مردم علاقه‌مندند رسیدگی به پرونده‌هایی که افراد متنفذ به عنوان متهم در آن حاضر می‌شوند، بدون اغماض باشد. قاضی رسیدگی‌کننده در حال محاکمه دادستان سابق تهران است و متن کیفرخواست، رسانه‌ای شده بنابراین اهمیت رسیدگی به اتهام فردی که در زمان تصدی دادستانی نیز پرونده انتظامی داشته است، مضاعف نیز می‌شود. . به هر حال امروز هم بعد از سه سال و اندی، افکار عمومی همچنان از حساسیت بالایی برخوردار است.

اقتصاد مافیاپرور

محمدعلي وکيلي در سرمقاله کلیک ابتکار نوشته اينجا همه چيز عجيب است ولي عجيب تر از همه وضع اقتصاد کشور است. عظمت و بزرگي اقتصاد ايران نه در پيشرفت و ميزان توسعه يافتگي آن بلکه به دليل ظرفيتش در تحمل بلاها، آفات و مصيبتهاي مختلف است. اين اقتصاد ظرفيت تامين نان مردم را ندارد ولي ظرفيتش براي باندها پايان ناپذير است.اقتصادي که از يک سو مورد شديدترين تحريم‌هاي بين‌المللي است، از سوي ديگر محل آزمون و خطاي مديران کارورز و تفريحگر مي‌باشد.

به نوشته این مقاله صفحات روزنامه‌ها مملو از اخبار کشف باندهاي مافياي و سلطان‌هاي مختلف در حوزه اقتصاد مي‌باشد. همين چند روز پيش بود که خبر دستگيري سلطان محصولات پتروشيمي به تيتر يک روزنامه‌ها تبديل شد. جالب است بدانيد هرکدام از کشفيات مذکور حامل اعداد و ارقامي است که در نگاه مردم مي‌تواند حلال تمام مشکلات باشد، ولي عجيب اين است که روند کشف و بازداشت و محکوميت‌هاي آنچناني، قدرت محدود سازي دامنه سلاطين اقتصاد را ندارد، بلکه همچون مار هزار سر، که با بريده شدن هر سرش بقيه سرها به جنب و جوش مي‌افتد وموجب رويش جديدي مي‌شود.

روند اقتصاد مافيا زده به شکلي است که بگير و ببندها اميد به بهبود را منتفي ساخته است و کشفيات و دستگيري‌ها هيچکدام، راه حل نيست. باندها و مافياها و سلطان‌ها هم علت بدبختي‌هاي اقتصاد نيست بلکه اقتصاد خود بدبخت است بايد چاره اساسي انديشيد. اقتصاد در زمين مافيا گرفتار شده است، اقتصاد دولتي مافيا پرور و سلطان زاست. خاک اين اقتصاد مافيا پرور است.

سعيد سليمان‌پور در ستون طنز کلیک تهران امروز نوشته گويا مردم شهرهاي گوناگون براي ايجاد طولاني‌ترين صف برنج، جهت ثبت ركورد، به شدت با هم مشغول رقابتند و هر روز با نشر عكس‌هايي از صف‌هاي پرشكوه مردم براي گرفتن چند كيلو برنج اين بازار گرم‌تر مي‌شود.به همين خاطر بنده براي اينكه شهرم از اين قافله عقب نماند، از آن دسته از مسئولان سينمايي و غيرسينمايي كه دستي در لابي دارند،عاجزانه تقاضا دارم كه با لابي موثري باعث شوند مقام طولاني‌ترين صف مرغ نيز به نام شهر بنده (اروميه) در كتاب ركوردهاي گينس ثبت شود!

همزمان با محاکمه سعید مرتضوی که به نوشته روزنامه ها بعد از محاکمه دوباره به سر پست خود در ریاست صندوق تامین اجتماعی برگشت، فریده عنایتی در گزارشی در کلیک بهار نوشته سازمانی که این همه بر سرش دعواست و در سال جاری پانزدهمین و پرحاشیه‌ترین رییس طول عمرش را به خود دید؛ در آستانه ورشکستگی کامل است.

نویسنده این گزارش بعد از اشاره به آن چه بر سر کشمکش دولت با مجلس و قوه قضاییه بر سر نگهداری سعید مرتضوی دادستان سابق تهران گذشت نوشته با تمام این احوالات مرتضوی همچنان در سازمان تامین اجتماعی است؛ سازمانی که 32‌میلیون نفر از ایرانیان زیر پوشش بیمه آن قرار دارند و سال‌ها شعارش «تامین اجتماعی، نیاز امروز، پشتوانه فردا» بوده است. جمعیت تحت پوشش این سازمان بالغ بر 63‌درصد جمعیت شهری یا به عبارتی 43‌درصد جمعیت کشور؛ 43‌درصدی که با ایجاد این تنش‌ها در تامین اجتماعی ناآشنا هستند.

گزارش بهار نشان می دهد شستا، شرکت سرمایه‌گذاری تامین اجتماعی و بزرگ‌ترین شرکت سرمایه‌گذاری در کشور، با وجود گردش مالی 40‌هزار‌میلیارد تومان در سال در حال ورشکستگی است که کارشناسان دلیلش را ناشی از عدم ثبات مدیریتی و غفلت از اصل شایسته‌سالاری در انتصاب مدیران این سازمان می‌دانند. در حالی که این سازمان ماموریت دارد از طریق سرمایه‌گذاری و فعالیت اقتصادی، ارزش افزوده اندوخته بیمه‌شدگان را نیز حفظ کند.

کارتون سجاد جعفری، جام جم

کارتون سجاد جعفری، جام جم

منصور بيطرف در کلیک اعتماد نوشته نخستين مرحله از پيش‌فروش سكه طلا در بانك تجارت آغاز شد. آن‌طور كه گزارش‌هاي رسيده نشان مي‌دهد، استقبال از پيش‌فروش سكه‌هاي طلا شايان و قابل توجه نبوده است. حداقل مثل پارسال نبود. افزايش قيمت سكه در روز پیشفروش نسبت به روز قبل حدود يكصد هزار تومان بود، در حالي كه افزايش قيمت جهاني طلا حدود 40 دلار در هر اونس بوده است كه حداكثر مي‌توانسته 40 هزار تومان بر قيمت سكه بيفزايد.

نویسنده کارشناس این مقاله دلایل بی رغبتی ها را چنین ردیف کرده اول آنكه قيمت تعيين شده سكه از سوي بانك مركزي، قطعي نيست بلكه علي‌الحساب است. دوم، قيمت قطعي سكه در زمان تحويل بر اساس سه پارامتر قيمت جهاني طلا، ماليات بر ارزش افزوده در زمان تحويل و قيمت دلار آزاد، محاسبه و از خريدار گرفته مي‌شود. بنابراين خريداري كه به‌دنبال خريد سكه پيش‌فروش است از همين الان سه پارامتر بالا را به‌طور كامل محاسبه كرده است. بنابراين براي او چه مي‌ماند، جز آنكه پولش نزد سيستم بانكي است كه با محاسبات نرخ سود، قيمت تحويلي سكه طلا تفاوت چنداني با بازار ندارد!

اعتماد نوشته از بانك مركزي و كارشناسان آن بعيد بود كه با توجه به آمار و اطلاعاتي كه از بازار دارند و مهم‌تر از آن سابقه و تجربه جمع‌آوري نقدينگي، دست به اقدامي بزنند كه لااقل بازار در نخستين اقدام واكنشي از خود نشان نداد و دلالان سكه به استقبال آن رفتند.

نامه به يـك رفيق: طاقت بیار

ابراهيم رها در ستون پستخونه روزنامه کلیک اعتماد چون نامه به تیرامیسو که نوشته بود به مقصد نرسید نامه ای به یک رفیق نوشته و در آن آورده: سلام!رفيق. اميدوارم حالت خوب باشد. اميدوارم ببينمت. عيد دارد مي‌آيد و من قلبا آرزو مي‌كنم كه تا پيش از عيد ببينمت. اينجا هم مثل هميشه است. آقاي بگم بگم گفته مردم پرايد نخرند تا قيمت پرايد ارزان بشود. ما هم به او گفتيم باشد از اين به بعد پسته نمي‌خريم، تخمه نمي‌خريم، ميوه نمي‌خريم، لبنيات نمي‌خريم، گوشت و مرغ و برنج هم مگر خريم بخريم؟

در ادامه نامه آمده: آقاي بگم بگم مي‌گويد گراني كار يك عده آدم ويسكوز است، ما هم مي‌گوييم حتي بد‌تر، كار يك عده دانتل است، كار يك عده خاركف ماداگاسكار است، كار شوميز است... هي دهن ما را باز مي‌كند. تو خوبي، تو ماهي، فدات بشم الهي! تو بي‌تقصيري رييس دولت!رفيق جان، جانم برايت بگويد كه هنوز روزها هوا روشن مي‌شود و شب‌ها هوا تاريك و آقاي بگم بگم اصرار دارد بگويد شب تاريك دقيقا همان روز روشن است و ما هم احتمالا از دم ويسكوزيم يا خداي نكرده دانتل هستيم و هيچ چيز نمي‌فهميم.

تا يادم نرفته بگويم كه اينجا بچه‌ها سلام مي‌رسانند. حالا تو بگو چه خبرها؟ آها! يادم آمد تو نمي‌شود بگويي چه خبرها، بگذريم. يك خبر نوستالژيك هم بدهم خوشحال شوي. من كه نوستالژي دوران كودكيم با شنيدن اين خبر بالا زد: گويا مسوولان گرانقدر بالاخره مردم را از نگراني و انتظار رهانيدند و سرانجام كوپن هم دوباره به بازار آمده است. من از اينكه آقاي بگم بگم و دوستانش تا اين حد به فكر خاطرات كودكي ما هستند در پوست خودم جا نمي‌گيرم. تو را نمي‌دانم در كجا جا نمي‌گيري رفيق. رفيق بوي بهار دارد مي‌آيد و من زير لب زمزمه مي‌كنم با صدام ميام همه جا تو رو مي‌نويسم. شك نكن. فقط طاقت بيار رفيق.

کارتون روز

کارتون احسان گنجی، اعتماد

کارتون احسان گنجی، اعتماد

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.