ایران مذاکرات با ۱+۵ را مثبت ارزیابی کرد

به روز شده:  10:47 گرينويچ - چهارشنبه 27 فوريه 2013 - 09 اسفند 1391
جلیلی

جلیلی رویکرد گروه ۱+۵ را مثبت تر از گذشته ارزیابی کرده است

مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در شهر آلماتی قزاقستان خاتمه یافته و دو طرف بر سر ادامه مذاکرات به توافق رسیده اند.

روز چهارشنبه ۹ اسفند (۲۷ فوریه)، دومین روز از مذاکرات هسته ای ایران و گروه ۱+۵ در آلماتی، قزاقستان خاتمه یافت و ساعاتی بعد، رئیس هیات نمایندگی ایران اعلام کرد که دو طرف بر سر ادامه مذاکرات فنی در استانبول و مذاکرات هیات های دو طرف در آلماتی به توافق رسیده اند.

به گزارش خبرگزاری های داخلی ایران، سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی و سرپرست مذاکرات هسته ای ایران، گفته است که دو طرف توافق کردند دور بعدی مذاکرات هیات های نمایندگی ایران و گروه ۱+۵ در روز ۱۶ فروردین سال آینده در آلماتی برگزار شود. به گفته آقای جلیلی، مذاکرات کارشناسی نیز روزهای ۲۷ و ۲۸ اسفند در استانبول برگزار خواهد شد.

توافق ایران و گروه ۱+۵ بر سر زمان و مکان دور بعدی مذاکرات در حالی به دست آ‌مده است که پس از دور قبلی مذاکرات در مسکو که حدود هشت ماه پیش برگزار شد، دستیابی به توافق بر سر مکان و زمان دور بعدی مذاکرات مدتی به طول انجامید.

در مورد جزئیات مذاکرات، خبر دیگری در دست نیست اما به گزارش رادیو دولتی ایران، سرپرست مذاکرات هسته ای ایران گفته است که در جلسه روز گذشته، گروه ۱+۵ پیشنهاداتی را مطرح کرد که شامل پاسخ به پیشنهادهای جمهوری اسلامی در اجلاس ماه ژوئن در مسکو بود.

وی گفت که طرف مقابل پس از دریافت این پیشنهادها، وعده داده بود که پس از بررسی لازم، به آن پاسخ دهد و افزود که طرف مقابل کوشیده است تا دیدگاه های خود را به مواضع ایران نزدیک کند. آقای جلیلی واکنش گروه ۱+۵ را مثبت تر از گذشته ارزیابی کرده و گفته است: "اگر این نشانه تغییر راهبر باشد، و آنها بر مبنای راهبرد صحیح بخواهند مذاکرات را دنبال کنند، این نقطه عطفی در مذاکرات است.

سعید جلیلی در بررسی تحولاتی که در فاصله بین مذاکرات مسکو و اجلاس آلماتی روی داده، گفت:‌ "واقعیت نشان می دهد که همه افکار عمومی جهان و کسانی که مدعی تحریم های فلج کننده بودند و بیشترین فشارها را علیه ملت ما اعمال کردند، دریافتند که این فشارها نتیجه ای ندارد."

به گفته وی، به همین دلیل هم طرف مقابل کوشیده است تا دیدگاه های خود را به نظرات ایران نزدیک کند.

سایت فردو و غنی سازی

سرپرست هیات نمایندگی ایران که در پایان دومین روز نشست آلماتی سخن می گفت، در پاسخ به سئوالی در مورد بستن سایت غنی سازی فردو، گفت: "فردو یک سایت قانونی و کاملا شناخته شده برای آژانس بین المللی انرژی اتمی است که زیر نظر آن قرار دارد و بسته شدن آن هیچ توجیهی ندارد."

اجلاس آلماتی

شرکت کنندگان در مذاکرات آلماتی بر سر زمان و محل مذاکرات بعدی به توافق رسیدند

پیش از آغاز مذاکرات آ‌لماتی، برخی منابع خبری گفته بودند که یکی از خواست هایی که گروه ۱+۵ در مذاکرات آلماتی مطرح خواهد کرد، اما آقای جلیلی گفته است که چنین خواستی مطرح نشد.

همچنین، گفته می شد که گروه ۱+۵ از ایران خواهد خواست تا تولید اورانیوم با خلوص حدود ۲۰ درصد را متوقف کند و در مقابل، برای حذف تحریم های کنونی علیه ایران ابراز آمادگی کرده است.

آقای جلیلی گفته است که "هر پیشنهادی که برای همکاری، شفاف سازی و اعتماد سازی مطرح می شود باید بر مبنای پذیرفته شدن حقوق جمهوری اسلامی ایران از جمله حق غنی سازی اورانیوم باشد و موضوعات مختلف می تواند در این چارچوب مورد بررسی قرار گیرد."

سرپرست مذاکرات هسته ای ایران گفت که تصمیم به غنی سازی اورانیوم ۲۰ درصدی به این دلیل اتخاذ شد که طرف مقابل در جریان مذاکرات ژنو در سه سال پیش، حاضر به تحویل این نوع سوخت مورد نیاز ایران نشد و در نتیجه، جمهوری اسلامی خود در این زمینه اقدام کرد.

اورانیوم با خلوص ۲۰ درصد به عنوان سوخت در رآکتور تحقیقاتی تهران کاربرد دارد و در جریان اجلاس ژنو، کشورهای گروه ۱+۵ پیشنهاد کرده بود که ذخیره اورانیوم با خلوص پایین ایران را به خارج منتقل کرده و پس از تبدیل آن به سوخت مورد استفاده رآکتور تهران، آن را به ایران تحویل دهد.

آقای جلیلی در عین حال گفت که "در یک برنامه همکاری با آنها، این موضوع می تواند در گفتگوها مورد بحث قرار گیرد."

هنوز در مورد دیدگاه رسمی گروه ۱+۵ در مورد مذاکرات آلماتی گزارشی در دست نیست اما به گزارش خبرگزاری رویترز، یک مقام آمریکایی گفته است که با شرایط کنونی، تغییری در تحریم های ایالات متحده علیه ایران صورت نخواهد گرفت.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.