خانواده کروبی: حکومت به جای اتهام زنی بی‌پایه، دادگاه علنی تشکیل دهد

به روز شده:  22:18 گرينويچ - چهارشنبه 27 فوريه 2013 - 09 اسفند 1391

آقای کروبی بیش از دو سال است که در حبس خانگی قرار گرفته است

اعضای خانواده مهدی کروبی، یکی از رهبران اعتراضات انتخاباتی سال ۱۳۸۸ که بیش از دو سال است در حبس خانگی به سر می برد، نسبت به پخش "اعترافات" تلویزیونی اخیر و و اتهاماتی که فرد "اعتراف کننده" متوجه آقای کروبی کرد، واکنش نشان داده‌اند.

در کلیک این نامه که در وب سایت سحام نیوز، سایت خبری نزدیک به آقای کروبی منتشر شده، ادعای ارتباط او با سازمان های امنیتی بیگانه تکذیب شده و از مقام های حکومتی خواسته شده تا با برگزاری دادگاهی علنی، به آقای کروبی فرصت بدهند "ادله خود را مبنی بر انحراف انقلاب در کنار اسرار نهفته اش فاش سازد."

شبکه یک تلویزیون ایران، روز دوشنبه هفتم اسفند در برنامه ای به نام مثلث، "اعترافات" فردی به نام محمود زمانی را پخش کرد که مدعی تماس با مهدی کروبی شده بود.

تلویزیون ایران با انتشار ادعاهای محمود زمانی، مدعی شده که تماس با مهدی کروبی "ویژگی مهمی" بوده که آقای زمانی را به "نقطه توجه و ارزش برای ضدانقلاب" تبدیل کرده است.

این متهم در ادامه اعترافات تلویزیونی خود گفته که مخالفان حکومت ایران در خارج از کشور، در صدد برنامه ریزی برای به خیابان کشیدن مردم در ایران و حمایت "نظامی و تشکیلاتی" از آنها بوده اند.

سازمان موج سبز، از گروه‌های سیاسی مستقر در خارج از ایران گفته است که قبلا هشدار داده بود محمود زمانی از عوامل حکومت ایران است.

خانواده آقای کروبی با انتشار نامه ای گفته اند که "هم اکنون هم بعد از گذشت دو سال حبس و در حالیکه قدرت دفاع و سخن از کروبی سلب شده، در سناریویی نخ نما شده مبارز صف اول انقلاب، رئیس دو دوره مجلس و امین امام [آیت الله خمینی] مرتبط با سیستم های بیگانه خوانده می شود."

خانواده آقای کروبی در این نامه به مقام های حکومتی توصیه کرده اند "به جای توسل به این شیوه ها، دادگاهی علنی و منصفانه برگزار" کنند "تا این گنجینه انقلاب و کشور در کنار استماع اتهامات بی پایه، ادله خود را مبنی بر انحراف انقلاب در کنار اسرار نهفته اش فاش سازد."

محمود زمانی، 'مهره ای سوخته'

"محمود زمانی به دروغ خود را نماینده آقای مهدی کروبی معرفی کرده بود و از این طریق خواستار برقراری ارتباط با گروه‌های اصلی اپوزیسیون خارج از ایران شده بود."

مهرداد خوانساری، دبیر کل موج سبز

آقای زمانی در اعترافات خود علاوه بر مهدی کروبی، به گروه ها و فعالان سیاسی و رسانه ای دیگری نیز اشاره کرده بود. سازمان موج سبز، یکی از این گروه‌های سیاسی مستقر در خارج از ایران است که آقای زمانی، مدعی برقراری ارتباط با آن شده بود.

اما این سازمان سیاسی که در پی تغییر ساختار حکومت ایران است، می‌گوید که مدتها پیش از محمود زمانی به عنوان یک عامل حکومت ایران یاد کرده بود.

روزنامه عرب زبان الشرق الاوسط در مقاله ای در خرداد ماه سال ۱۳۹۰ (مه ۲۰۱۱) به تلاش آقای زمانی برای برقراری ارتباط با سازمان موج سبز اشاره کرد و نوشت که آقای زمانی با نهادهای امنیتی ایران، رابطه مستقیم تشکیلاتی داشته است.

مهرداد خوانساری، دبیر کل موج سبز، به بی بی سی فارسی گفت: "محمود زمانی به دروغ خود را نماینده آقای مهدی کروبی معرفی کرده بود و از این طریق خواستار برقراری ارتباط با گروه‌های اصلی اپوزیسیون خارج از ایران شده بود."

آقای خوانساری همچنین گفت که سازمان موج سبز در همان زمان با مجتبی واحدی، مشاور پیشین آقای کروبی که در خارج از ایران به عنوان سخنگوی او شناخته می‌شد، تماس گرفته و در مورد رابطه محمود زمانی با حکومت ایران و تلاش او برای نسبت دادن خود به آقای کروبی هشدار داده بود.

مهدی کروبی، میرحسین موسوی و همسرش زهرا رهنورد، پیش از راهپیمایی ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ تحت بازداشت خانگی قرار گرفتند. این راهپیمایی چند روز پس از راهپیمایی حکومتی ۲۲ بهمن و به نشانه حمایت از شهروندان معترض تونسی و مصری صورت گرفت که خواهان تحول سیاسی در کشورشان شده بودند.

پس از آن شماری از نمایندگان دوره هشتم مجلس ایران در صحن علنی با سردادن شعارهایی، خواستار اعدام آقای کروبی و آقای موسوی شدند که از سوی آیت الله علی خامنه ای و هوادارانش، "سران فتنه" خوانده می شدند.

در ماه های اخیر برخی از چهره های اصلی محافظه کاران و اصولگرایان همچون حبیب الله عسگر اولادی، مرتضی نبوی و عباس سلیمی نمین گفته اند که آقایان کروبی و موسوی "سران فتنه" نیستند و عبدالله نوری از چهره‌های اصلاح طلب گفته جمع کثیری از ایرانیان، آقایان موسوی و کروبی را "دلسوز کشور" می دانند.

در این زمینه بیشتر بخوانید

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.