واکنش احمدی نژاد به مذاکرات قزاقستان: آقای جلیلی از مذاکرات برگردند تا راجع به آن بحث شود

به روز شده:  12:48 گرينويچ - چهارشنبه 27 فوريه 2013 - 09 اسفند 1391

آقای احمدی نژاد پس از جلسه هیات دولت با خبرنگاران صحبت کرد

ساعتی پس از پایان مذاکرات اتمی دو روزه ایران و گروه پنج بعلاوه یک در قزاقستان، محمود احمدی نژاد، رئیس جمهور ایران در جمع خبرنگاران در تهران به آن واکنش نشان داده است.

به گزارش ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی آقای احمدی نژاد روز چهارشنبه نهم اسفند (بیست و هفتم فوریه) در پاسخ به سئوالی درباره توافق ایران و پنج بعلاوه یک برای دور بعدی مذاکرات در شهر آلماتی قزاقستان گفته است "چه اشکالی دارد این توافق خوب است به هر حال مذاکره بهتر از دعوا است."

آقای احمدی نژاد گفته است سعید جلیلی مذاکره کننده ارشد اتمی ایران "از مذاکرات برگردند و گزارشات را بیاورند تا راجع به آن بحث و بررسی شود."

سعید جلیلی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران و منصوب آقای احمدی نژاد است. انتصاب او در دبیرخانه این شورا، پس از اختلافات آقای احمدی نژاد با علی لاریجانی، دبیر پیشین صورت گرفت.

آقای جلیلی به عنوان سرپرست هیات مذاکره کننده اتمی ایران طی دو روز گذشته سرگرم مذاکرات با شش قدرت جهانی شامل آمریکا، بریتانیا، فرانسه، چین، روسیه و آلمان بوده است.

دو طرف توافق کرده اند که مذاکرات خود را شانزدهم فروردین سال آینده خورشیدی در آلماتی از سر بگیرند.

رسانه های ایرانی می گویند که جمهوری اسلامی در این نشست مجموعه پیشنهادی تازه ای به گروه پنج بعلاوه یک ارائه داده است.

"آقای جلیلی از مذاکرات برگردند و گزارشات را بیاورند تا راجع به آن بحث و بررسی شود."

محمود احمدی نژاد در واکنش به مذاکرات اتمی در قزاقستان

خبرگزاری فارس در گزارشی از دیدار آقای احمدی نژاد با خبرنگاران که پس از پایان جلسه هیات دولت صورت گرفته، گفته که او در پاسخ به سئوالی درباره بحث بسته پیشنهادی ایران گفت "شما در پاسخ به این سئوال می‌توانید بزنید نگاه، سکوت و لبخند."

خبرگزاری مهر هم با نقل مضمون مشابهی از پاسخ آقای احمدی نژاد درباره بسته پیشنهادی ایران، به نقل از او گفته "شما بنویسید نگاه، چند نقطه، خنده، تکرار نگاه، خنده."

اولین نشانه های نارضایتی آقای احمدی نژاد از سیاست های اتمی ایران چند ماه پس از انتخابات مناقشه برانگیز ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ بروز کرد.

به رغم مخالفت افراد و رسانه های نزدیک به آیت الله علی خامنه ای از جمله روزنامه کیهان، آقای احمدی نژاد چند ماه پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۸۸، در آذر ماه این سال از پیشنهاد مبادله سوخت اتمی و غنی سازی اورانیوم ایران در روسیه حمایت کرد.

آقای احمدی نژاد با اشاره به منتقدان طرح تبادل سوخت اتمی گفته بود "اینها یک عده کسانی بودند که در اوج فشارهای هسته‌ای از این طرف به ما فشار می‌آوردند و می‌گفتند کوتاه بیایید و حالا سوپرانقلابی شده‌اند."

روزنامه کیهان در اسفند ۱۳۸۸ خبر داد که پیشنهاد مبادله سوخت از سوی آیت الله خامنه ای رد شده است.

کمتر از سه ماه پس از این و در جریان دعوت از رئیس جمهور برزیل و نخست وزیر ترکیه به تهران، آقای احمدی نژاد در صدد برآمد موضوع مبادله سوخت را به صورت توافق با مقام های این دو کشور مطرح کند.

این موضوع در مذاکرات بعدی ایران و پنج بعلاوه یک مطرح شد و در حالی که به نظر می رسید پیشنهاد مبادله سوخت مورد تایید دو طرف قرار گرفته است، مقام های عالی رتبه ایران در نهایت با اجرای آن موافقت نکردند.

آقای احمدی نژاد در برابر انتقادات کسانی که می گفتند ممکن است کشورهای دیگر کیک زرد ایران را بگیرند و پس ندهند، گفته بود "خب پس ندهند دوباره می سازیم."

از این تاریخ به نظر می رسد که آقای احمدی نژاد دخالت چندانی در پرونده اتمی ندارد و تاکنون چند بار به صورت اشاره ای و تلویحی این موضوع را بیان کرده است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.