بررسی روزنامه‌های صبح پنجشنبه تهران – دهم اسفند

به روز شده:  03:45 گرينويچ - پنج شنبه 28 فوريه 2013 - 10 اسفند 1391

مذاکرات هسته‌ای ایران با قدرت‌های جهان در آلماتی و ارائه بودجه سال ۱۳۹۲ از سوی دولت به مجلس بیشترین حجم صفحه اول روزنامه‌های روز پنجشنبه دهم اسفند ۱۳۹۱ را به خود اختصاص داده است.

نیمه فروردین؛ دور بعدی مذاکره هسته‌ای

روزنامه تهران امروز

روزنامه تهران امروز نوشته است "خبرهای رسیده از آلماتی قزاقستان، محل تازه‌ترین مذاکرات هسته‌ای ایران با گروه پنج بعلاوه یک حاکیست که اگر چه پیشرفت محسوسی حاصل نشده است اما اعلام ۱۶ فروردین سال ۹۲ به عنوان تاریخ دور بعدی مذاکرات نشان می‌دهد که نشست آلماتی با شکست هم روبه‌رو نشده است."

در ادامه این گزارش آمده است سعید جلیلی، پس از پایان مذاکرات دو روزه آلماتی گفت که غربی‌ها درخواستی برای تعطیلی سایت هسته‌ای فردو نداشتند و ما در مجموع از روند مذاکرات راضی هستیم.

به نوشته این روزنامه کاترین اشتون، رئیس گروه مذاکره کننده کشورهای پنج بعلاوه یک هم گفته، این که آقای جلیلی اعلام کرده که از روند مذاکرات راضی است، نشانه خوبی است.

به این ترتیب روزنامه تهران امروز نتیجه‌گیری کرده که رد و بدل شدن چنین پیام‌هایی در پایان مذاکرات آلماتی نشان می‌دهد که طرفین مذاکره نه پیشرفت محسوسی کرده‌اند و نه شکست در مذاکرات را پذیرفته‌اند.

با این حال برخی منابع مطلع ایرانی که در این گزارش به نام آنها اشاره نشده است، اعلام کرده‌اند که غربی‌ها در مذاکرات آلماتی واقع‌بینانه‌تر برخورد کرده‌اند و همین می‌تواند برای گفت‌و‌گوی بعدی راهگشا باشد. به هر حال باید منتظر ماند و دید که آیا در شانزدهم فروردین تحول جدیدی رخ خواهد داد یا خیر؟

بودجه آمد، احمدی‌نژاد نیامد!

روزنامه جهان صنعت یکی از سه روزنامه با تیتر یک "بودجه آمد، احمدی نژاد نیامد"

این تیتر به این صورت یا این که "بودجه آمد، رئیس جمهور نیامد"، تیتر دست کم دو سه روزنامه امروز صبح است.

عزت‌الله یوسفیان ملا، عضو کمیسیون برنامه و بودجه مجلس ایران در یادداشتی که در روزنامه اعتماد به چاپ رسیده است نوشته که در جریان ارائه لایحه بودجه به مجلس چند تخلف انجام شد که باید به بررسی آن پرداخت.

به نوشته این نماینده مجلس اول این که طبق قانون اعضای هیات دولت را وزرای کابینه و معاون اول تشکیل می دهند و سایر معاونان رئیس جمهوری جزو اعضای هیات دولت محسوب نمی‌شوند، بنابر این یکی از اعضای دولت باید دست کم لایحه بودجه را به مجلس می‌داد که دیروز این اتفاق نیفتاد و یکی از معاونان رئیس جمهور لایحه را تقدیم مجلس کرد. این کار مانند پست کردن لایحه بودجه به مجلس بود.

به نظر آقای یوسفیان ملا حتی اگر بتوان با اغماض از کنار این تخلف دولت گذشت، از ارائه نکردن گزارش اجرای برنامه پنج سال توسعه کشور همراه با بودجه سال ۹۲ نمی‌توان به راحتی عبور کرد. بنابراین تخلف دولت در این کار قطعی است.

به هر حال به نظر نویسنده این مقاله، مجلس دیروز در جهت جلوگیری از ایجاد تنش، لایحه بودجه را از معاون پارلمانی رئیس جمهور پذیرفت، اما با توجه به تاخیر طولانی دولت در ارائه لایحه بودجه به مجلس، ضرر و زیان و هزینه این دیرکرد به اندازه خود بودجه است.

آیا فقط کوچک زاده مقصر است؟

روزنامه ابتکار

روزنامه ابتکار به بهانه طرح محدود کردن حضور خبرنگاران در مجلس ایران در سرمقاله شماره امروز خود نوشته است که شمار بسیاری از نمایندگان نسبت به تلاش برخی از همکاران خود برای محدود کردن فعالیت خبرنگاران در صحن مجلس در مصاحبه با رسانه‌های مکتوب و دیجیتال انتقاد کردند.

به نوشته سرمقاله این روزنامه اما مسئله این است که مدت‌هاست برخی گروه‌ها در مجلس، در صدد محدود کردن ارتباط اصحاب رسانه با نمایندگان هستند.

در ادامه این مطلب آمده است که چندی است به بهانه‌های گوناگون، فعالیت‌های خبرنگاران در مجلس محدود و محدودتر می‌شود؛ از پوشش اجباری خبرنگاران گرفته تا کاهش ساعت فعالیت خبرنگاران در مجلس و اکنون تقاضایی برای محدودتر کردن حضور عکاسان و خبرنگاران در مجلس برای این که برخی نمایندگان راحت‌تر چرت بزنند و یا بهتر بتوانند بینی خود را مورد نوازش قرار دهند.

به نوشته روزنامه ابتکار، در حالی که در چند وقت اخیر، تلاش شده است که همه کاسه و کوزه‌های بدرفتاری با خبرنگاران بر سر مهدی کوچک زاده شکسته شود، اما واقعیت این است که فضای مجلس از مدت‌ها پیش برای کاهش فعالیت خبرنگاران در مجلس آماده بود.

بودجه ۹۲ تورم‌زاست

مهدی تقوی، استاد اقتصاد در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است، این که کسری بودجه آن هم به میزان بیش از ۲۹ هزار میلیارد تومان از هم‌اکنون در لایحه بودجه آمده یعنی شرایط در سال آینده بسیار وخیم است.

کسری بودجه یعنی تورم مضاعف، چرا که این کسری باید از محل استقراض از بانک مرکزی و انتشار اوراق مشارکت جبران شود و این امر چاپ اسکناس بیشتر از سوی بانک مرکزی را به دنبال دارد که خود تبعات تورمی در جامعه را افزایش خواهد داد.

به نوشته آقای تقوی نکته بعدی این که برای نرخ ارز رقمی در بودجه نیامده ولی شناور مدیریت شده که برای اولین بار است در بودجه لحاظ می‌شود. پیامد این طرح این است که اگر تفاضا بیشتر از عرضه باشد قیمت ارز نیز بالا می‌رود و به دلیل این که اقتصاد ایران وابسته به واردات است دو مرتبه قیمت‌ها افزایش می‌یابد.

نکته سوم که به اعتقاد این استاد دانشگاه مورد انتقاد قرار می‌گیرد، پیش بینی گام دوم هدفمندی یارانه‌ها در بودجه سال آینده و افزایش درآمد هدفمندی است که این طرح هم پیامدهای ناگواری را به دنبال خواهد داشت.

با این اوصاف باید به دولت گفت که چو دخلت نیست، خرج آهسته‌تر کن.

ضمن این که آقای احمدی‌نژاد بودجه‌ای را که اکنون تدوین کرده تنها پنج ماه عملیاتی می‌کند و هفت ماه بعد از آن را دولت بعدی باید عملیاتی کند که فشار سنگینی بر آن خواهد بود.

در آخر هم آقای تقوی نوشته است که بودجه‌ای که به مجلس رفته از نظر اقتصادی هیچ توجیهی ندارد و به شدت تورم‌زاست.

تداوم ثبات‌زدایی از اقتصاد

روزنامه بهار

فرشاد مومنی در سرمقاله روزنامه بهار نوشته است که سرانجام پس از یک تاخیر نزدیک به سه ماهه، لایحه بودجه سال ۱۳۹۲ به مجلس شورای اسلامی تقدیم شد؛ هر چند که این تقدیم دیرهنگام، بدعتی جدید نیز به همراه داشت که باید امیدوار باشیم موجب بروز تنش‌های جدید نشود و امکان ارزیابی صبورانه و عالمانه بودجه را از مجلس و کشور دریغ نکند.

در ادامه سرمقاله روزنامه بهار آمده است، البته باید تاکید کرد که در طول این مدت تاخیر بیش از حد و بی‌سابقه، اتفاقاتی افتاده است که بدون تردید، سایه سنگین آن نیز باید مورد نظر قرار گیرد. از جمله مهم‌ترین این اتفاقات، وام‌گیری از صندوق توسعه ملی، آن‌هم به طور آشکارا و با عنوان منبع برای پرداخت‌های کمکی به شهروندان است که براساس آنچه که مطرح شده، قرار است مرهمی کوچک بر زخم‌های عمیق اقتصادی مردم و اقتصاد ملی باشد.

به نوشته آقای مومنی، فعالان اقتصادی با نگاه به جهت‌گیری‌های سیاسی و الگوی تخصیص منابع از سوی دولت، از سند بودجه به عنوان آینه ای برای به دست آوردن تصویری از چشم‌انداز اقتصاد ایران در سال آتی استفاده می‌کنند. از این زاویه باید با کمال تاسف، به صراحت با نمایندگان محترم مجلس شورای اسلامی سخن گفت و به آن‌ها گوشزد کرد که از جهت‌گیری‌های کلی مشاهده شده در این سند، به وضوح دریافته می‌شود که دولت حتی از تجربه هفت ساله مسئولیت خود نیز به اندازه کافی درس نگرفته است و حتی با نگاهی محدود به کلیات طرح شده، می‌توان به وضوح دریافت که دولت همچنان گمان بر آن دارد که از طریق اتخاذ سیاست‌های ثبات‌زدا، به‌هم‌ریختگی‌های بیشتری در فضای کسب و کار ایجاد کرده و بر ابعاد ریسک‌گریزی بخش خصوصی مولد بیفزاید.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.