آرژانتین توافق با ایران برای تشکیل کمیسیون حقیقت‌یاب را تایید کرد

به روز شده:  11:35 گرينويچ - پنج شنبه 28 فوريه 2013 - 10 اسفند 1391
وزیران امور خارجه آرژانتین و ایران

وزیران امور خارجه آرژانتین و ایران - طرفداران توافق دولت آرژانتین با دولت ایران می‌گویند که اگر قرار بود تحقیقات داخلی در آرژانتین به نتیجه برسد، در ۱۹ سال گذشته به نتیجه می رسید

پارلمان آرژانتین توافق دولت آن کشور با دولت ایران برای تاسیس یک کمیسیون بین المللی حقیقت یاب برای تحقیق در مورد بمب گذاری در یک مرکز یهودیان در بوئنوس آیرس را تایید کرده است.

یک مرکز یهودیان در شهر بوئنوس آیرس، پایتخت آرژانتین، در سال ۱۹۹۴ با انفجار بمبی تخریب شد و ۸۵ نفر در اثر آن انفجار کشته شدند.

حکومت اسرائیل گفت که ایران در این انفجار دست داشته اما ایران این اتهام را همواره رد کرده است.

سپس یک دادگاه آرژانتینی ایران را مقصر شناخت اما بعد معلوم شد که قاضی رسیدگی کننده که علیه ایران رای صادر کرده بود، خود در پرونده تخلف کرده و به فساد متهم بود.

دولت کریستینا فرناندز، رییس جمهور فعلی آرژانتین، به ایران پیشنهاد داد تا برای روشن شدن حقیقت، یک کمیسیون بین المللی حقیقت یاب تشکیل شود و دولت ایران تشکیل کمیسیون را پذیرفت.

سازمان‌های یهودی آرژانتین با پیشنهاد خانم فرناندز برای تشکیل شدن کمیسیون حقیقت یاب مخالفت کرده اند.

آنها مدعی هستند که تاسیس یک کمیسیون بین المللی حقیقت یاب سبب اختلال در تحقیقات داخلی در آرژانتین خواهد شد.

با این حال، طرفداران توافق دولت آرژانتین با دولت ایران می گویند که اگر قرار بود تحقیقات داخلی در آرژانتین به نتیجه برسد، در ۱۹ سال گذشته به نتیجه می رسید.

توافق در مورد تشکیل کمیسیون تحقیق، در حاشیه نشست سران اتحادیه آفریقا در آدیس آبابا در اتیوپی میان علی اکبر صالحی، وزیر امور خارجه ایران و هکتور تیمرمن، وزیر امور خارجه آرژانتین به دست آمد و به امضای یک یادداشت تفاهم منجر شد.

این کمیسیون از پنج قاضی مستقل تشکیل خواهد شد که هیچ یک از آنها ایرانی یا آرژانتینی نخواهند بود.

توافق میان ایران و آرژانتین برای تشکیل این کمیسیون حقیقت‌یاب، باید به تصویب مجلس ایران نیز برسد.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.