بازگشت آصف‌علی زرداری از سفر دو روزه به ایران

به روز شده:  20:14 گرينويچ - پنج شنبه 28 فوريه 2013 - 10 اسفند 1391

آیت الله خامنه ای گفته که ایران آماده است نیاز پاکستان را در زمینه انرژی تأمین کند

آصف‌علی زرداری، رئیس‌جمهوری پاکستان، پس از سفری دو روزه به تهران و دیدار با رهبر ایران و رئیس‌جمهور ایران، به پاکستان برگشت.

گفته می‌شود نهایی کردن قرارداد احداث خط لوله گاز طبیعی از ایران به پاکستان - مشهور به خط لوله صلح - یکی از محورهای اصلی مذاکرات آقای زرداری با مقام های ایرانی بوده است.

آیت الله خامنه‌ای خط لوله گاز ایران و پاکستان را "نمونه مهم همکاری" میان دو کشور اعلام کرده و تأکید کرده که تهران و اسلام آباد بایستی "قاطعانه از سد مخالفت‌ها عبور کنند."

بر اساس گزارش ها، رهبر ایران به رئیس‌جمهوری پاکستان گفت: "در این منطقه، جمهوری اسلامی تنها کشور برخوردار از منبع ایمن انرژی است و ما آماده ایم نیاز پاکستان را در این زمینه تأمین کنیم."

همچنین محمود احمدی‌نژاد در دیدار خود با آقای زرداری، ساخت خط لوله گاز میان دو کشور ایران و پاکستان را "رخدادی بزرگ و مهم" خوانده که در جهت منافع هر دو کشور است.

پیش از این علی لاریجانی نیز در نشست مجمع پارلمانی اکو در پاکستان، خواهان اجرایی شدن خط لوله گاز ایران-پاکستان شده بود.

ایران و پاکستان مدتی است که در حال مذاکره بر سر صادرات گاز ایران به پاکستان هستند.

به گزارش مهر، رستم قاسمی، وزیر نفت ایران، با درخواست پاکستان برای ارزان شدن قیمت گاز صادراتی ایران مخالفت کرده است.

پیش از پاکستان، ترکیه هم از ایران خواسته بود قیمت گاز صادراتی خود را پایین بیاورد.

با توجه به اعمال تحریم‌های یک‌جانبه ایالات متحده و اتحادیه اروپا علیه ایران، که بخش نفت و گاز و نظام مالی ایران را هدف می‌گیرد، درآمدهای ارزی ایران به شدت کاهش یافته است.

البته برخی مسئولان ایرانی می‌گویند تحریم‌ها تاثیر زیادی بر اقتصاد این کشور نداشته و آنها در جستجوی راه‌هایی برای دور زدن تحریم‌ها هستند.

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.