دود اسفند کودکان کار برای پورشه سواران تهران

به روز شده:  14:24 گرينويچ - جمعه 01 مارس 2013 - 11 اسفند 1391

واردات خودروهای لوکس به ایران در سال‌های اخیر افزایش یافته است

"خیابون‌های تهران در ساعاتی از روز مثل خیابون‌های آمریکا ست، مثل بورلی هیلز، تو یک لحظه پورشه‌ای که درهاش از بالا باز می‌شه، کنار خیابان پارک می‌کنه، راننده بی توجه به اطراف پارکبان را صدا کرده و یک اسکناس ۵ هزار تومنی کف دستش می‌گذاره که ماشینش خط نیفته."

یک شهروند تهرانی با توصیف خیابان‌های تهران و افزایش ماشین‌های لوکسی که در آن تردد می‌کنند، می‌گوید: "کی می‌دونه این همه ماشین مدل بالای چند میلیاردی از کجا آمده، در حالیکه کافیه کمی دور و برت را نگاه کنی تا افرادی را ببینی که تو خیابان به دنبال یک لقمه نان حاضرن هر کاری بکنن."

بر اساس آمار گمرک ایران، در اواخر بهمن‌ماه سالجاری ۵۰۰ دستگاه خودروی پورشه از جزیره ابوموسی وارد ایران شده. در پنج ماهه نخست سالجاری شمسی نیز بیش از یک صد پورشه به ارزش تقریبی ۲۰ میلیون دلار معادل بیش از ۲۰ میلیارد تومان با دلار دولتی وارد ایران شد.

حمید صافدل، معاون وزیر صنعت و تجارت ایران، در مهرماه در مورد خودروهای وارداتی به خبرگزاری مهر گفت که واردات خودروهای خارجی از این پس با ارز مبادله‌ای انجام می‌شود.

دولت ایران برای کنترل بازار بحران‌زده ارز اقدام به تشکیل مرکزی کرده است که در آن برای واردات کالاهای مختلف، ارز با قیمتی چند درصد پایین‌تر از قیمت بازار آزاد فروخته می‌شود. نرخ دلار دولتی برای واردات کالاهای اساسی ۱۲۲۶ تومان است.

پیشتر مشاور ارشد وزیر صنعت، معدن و تجارت گفته بود که این ارز فقط به "غذا و دارو" اختصاص پیدا می کند و واحدهای صنعتی باید "برای واردات مواد اولیه مورد نیاز خود از ارز صادراتی یا آزاد استفاده کنند."

پورشه در آمریکا و ایران

براساس اعلام کمپانی پورشه آلمان: در سال ۲۰۱۲ دو هزار و ۵۵۵ پورشه در کل آمریکا خریداری شده است. جمعیت آمریکا حدود ۳۱۴ میلیون نفر در مقابل جمعیت ۷۰ میلیونی ایران است و تولید ناخالص ملی این کشور حدود ۴۰ برابر ایران در سال ۲۰۱۱ بوده است.

براساس گزارش خبرگزاری‌های ایران عمده خودروهای لوکس از طریق امارات و تعداد اندکی از آنها از طریق آلمان، ترکیه و کویت وارد ایران می‌شوند.

در حالیکه برخی از دست اندرکاران دولتی بر این باورند که واردات این خودروهای لوکس به دلایل مختلفی تاثیری بر بازار خودرو در ایران ندارد، برخی از صاحبنظران معتقدند افزایش واردات چنین خودروهایی نشان از اقتصاد بیمار و جامعه‌ای است که فقرا در آن فقیرتر می‌شوند و گروهی ثروتمندتر از پیش می‌شوند.

مرضیه وحید دستجردی، وزیر پیشین بهداشت ایران از معدود اعضای دولت بود که با انتقاد از روند واردات خودرو گفته بود: "از ارز دولتی برای واردات خودرو استفاده شده ولی نمی داند چه بر سر ارز تخصیص یافته به واردات دارو آمده است." کمتر از یک ماه از این مصاحبه تلویزیونی خانم دستجردی نگذشته بود که محمود احمدی‌نژاد تنها وزیر زن در تاریخ جمهوری اسلامی را از وزارت برکنار کرد.

یکی از نمایندگان مجلس ایران گفته است که ۵۰۰ دستگاه خودروی پورشه از جزیره ابوموسی وارد ایران شده

یک استاد دانشگاه که به تازگی بازنشسته شده نیز با اشاره به افزایش خودروهای لوکس در تهران می‌گوید: "یه عمر گچ تخته خوردم، بعد از آن بوی الکل ماژیک و وایت برد جایگزینش شد، آخرش هم با حقوق نزدیک ماهی یک میلیون تومان بازنشسته شدم. وضعیت مالی مردم هر روز خراب تر از روز قبل می‌شه، اما حضرات هر روز سفره‌شون رنگی تر و جیبشون پرتر می‌شه."

سایت الف در مهرماه سال جاری با ارائه آماری در مورد قیمت خودروهای وارداتی نوشت: انواع و اقسام خودروهای پورشه و بنز، محصولی از شرکت مازراتی نیز با بیش از ۱۵۰ هزار دلار در رده سوم گران قیمت ترین برندهای خودروی وارداتی به ایران قرار گرفته است.

یکی از اهالی شمال تهران ‌می‌گوید: "پدرم از ملاکان شمیران بود، خانواده ما وضعیت بدی نداشت و همیشه از لحاظ مالی تامین بودیم و هستیم، اما خانواده‌های مرفهی که ما می‌شناسیم هیچ وقت ماشین یک میلیادری نمی‌خرن، در حال حاضر وضعیت اقتصادی آنقدر نامناسبه که افراد ترجیح می‌دن پولهاشون رو دلار کنن، نه اینکه ماشین یک میلیاردی بخرن."

خودروهای لوکس در تهران

سایت الف: در لیست ثبت سفارش خودرو برندهایی مانند مازراتی، آلفارومئو، جیلی، ام‌جی، اپل، سانگ یانگ، سوبارو و میتسوبیشی نقش پررنگی دارند

یک کارشناس اقتصادی که نخواست نامش فاش شود نیز بر این باور است که واردات چنین ماشین‌های لوکسی تنها برای گروه خاصی از جامعه است که از آنها به عنوان "تازه به دوران رسیده" یاد می‌کند.

فردی که محل کارش در منطقه فرمانیه است، می‌گوید: "در طول روز بیشتر از ۱۰ تا ۱۲ پورشه و مرسدس، لکسوس از جلوی پنجره دفتر رد می‌شن، اما قیافه راننده‌ها بسیار متفاوت تر از اونیه که در فیلم‌ها دیده می‌شه، تو فیلم‌ها هر کسی سوار این ماشین‌های لوکس هست خوش تیپ و کت و شلواریه."

براساس اعلام شرکت پورشه قیمت خودرو مدل ۹۱۱ توربو این شرکت در آمریکا در سال ۲۰۱۲ بیش از ۸۲ هزار دلار و خودرو کاررا اس نیز بیش از ۹۶ هزار دلار در آمریکا بوده است. اما قیمت این دو خودرو در حال حاضر در ایران بین ۷۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان نوسان دارد.

این شرکت همچنین اعلام کرده که در سال ۲۰۱۲ دو هزار و ۵۵۵ پورشه در کل آمریکا خریداری شده است. جمعیت آمریکا حدود ۳۱۴ میلیون نفر در مقابل جمعیت ۷۰ میلیونی ایران است و تولید ناخالص ملی این کشور در سال ۲۰۱۱ حدود ۴۰ برابر ایران بوده است.

رونق بازار ماشین‌های لوکس در ایران، که شاید در نگاه اول برای عده‌ای نشانه‌ای از افزایش رفاه باشد، در حالی اتفاق می‌افتد که آسیب‌هایی نظیر کار کودکان نیز افزایش یافته‌‌اند.

به عنوان نمونه علی اکبر اسماعیل پور، عضو هیات مدیره انجمن حمایت از حقوق کودک، به روزنامه همشهری گفته است امسال "تعداد کودکان کار و خیابانی به گفته مسئولان شهرداری ۱۵ درصد نسبت به قبل رشد داشته است."

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.