'دسترسی به ماده مخدر شیشه در تهران در کمتر از پنج دقیقه صحت ندارد'

به روز شده:  14:06 گرينويچ - جمعه 01 مارس 2013 - 11 اسفند 1391

رئیس پلیس مبارزه با مواد مخدر دسترسی به ماده مخدر شیشه در تهران در کمتر از ۵ دقیقه را رد کرد

علی مویدی، رییس پلیس مبارزه با مواد مخدر ایران، اظهارات قائم مقام دبیر کل ستاد مبارزه با مواد مخدر در این مورد را که "میزان دسترسی به ماده مخدر شیشه در تهران به کمتر از پنج دقیقه رسیده"، رد کرده است.

آقای مویدی در سخنانی در روز جمعه۱۱ اسفندماه (اول مارس) در واکنش به اظهارات طاها طاهری، قائم مقام دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: "ادعای دسترسی به ماده مخدر شیشه در تهران آن هم کمتر از ۵ دقیقه را صریحا رد می‌کنم."

به گزارش خبرگزاری کار ایران (ایلنا) آقای مویدی همچنین گفته که بر اساس بررسی‌ها و تحقیقات انجام شده، اقدامات جدی در مقابله با خرده فروشان انجام شده و افزوده است که "دسترسی به مواد مخدر بر معتادان و مواد فروشان سخت شده است."

در همین حال اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران، پیشتر هشدار داده که "با گسترش موادمخدر صنعتی در دنیا محدودیت‌های کشت نیز برداشته شده" و افزوده در ایران نیز تولید این گونه مواد، که به لابراتوارهای خانگی تهران و اسلامشهر محدود بود، به سایر مناطق نیز گسترش یافته است.

او همچنین گفته که گرایش به مواد مخدر سنگین در ایران افزایش یافته است.

فرمانده پلیس تهران اول اسفند (۱۹ فوریه) اعلام کرده بود که در ایران یک میلیون تا یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر "معتاد رسمی"، حدود ۷۰۰ هزار نفر "معتاد تفننی" و ۲۰۰ هزار نفر الکلی هستند.

بنابر آمار ستاد مبارزه با مواد مخدر، در ایران سالانه ۶۰۰ تن مواد مخدر مصرف می‌شود.

معاون ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران در بهمن ماه گفته بود که به طور متوسط هر سال ۴ هزار و ۲۰۰ نفر بر اثر سوء‌مصرف مواد مخدر در ایران می‌میرند.

تریاک، کراک، شیشه و هروئین به ترتیب بیشترین مواد مخدری هستند که در ایران مصرف می شوند.

ایران قوانین سختی برای تولید، فروش و مصرف مواد مخدر و مشروبات الکلی دارد.

به عنوان مثال،‌ مجازات حمل سی گرم از مواد مخدری نظیر هروئین و مرفین اعدام است.

در این زمینه بیشتر بخوانید

موضوعات مرتبط

BBC © 2014 بی بی سی مسئول محتوای سایت های دیگر نیست

بهترین روش دیدن این صفحه بر روی آخرین مرورگر مجهز به CSS است. با اینکه مرورگر کنونی تان قابلیت نمایش سایت را دارد ولی امکان بهترین تجربه تصویری را به شما نمی دهد . لطفا در صورت امکان مرورگر خود را به آخرین نسخه ارتقا دهید.